Багато впливових людей, спортсменів та звичайних людей вдаються до кетогенних дієт - відмовляються від вуглеводів і перенасичують організм жирами
Режим харчування з високим вмістом жирів і низьким вмістом вуглеводів викликає стрес у клітинах серця, нирок, мозку та печінки, але наслідки можуть бути зворотними. Багато впливових людей, спортсменів та звичайних людей вдаються до кетогенних дієт - відмовляються від вуглеводів і перенасичують організм жирами. Це буцімто допомагає їм швидко скинути зайві кілограми та покращити метаболізм. Проте, за даними нового дослідження, наїдання беконом і відмова від хліба може мати небезпечні наслідки. Це накопичує в тканинах старечі клітини. Саме це сталося з лабораторними мишами, про що йдеться в публікації Science.org.
Такі ж клітини накопичуються в нашому організмі з віком і можуть погіршувати функції тканин. Однак прихильникам кето-дієти, можливо, ще не варто викидати свої книги з низьковуглеводними рецептами. Дослідження при цьому не виявило збільшення кількості старіючих клітин у мишей, які робили регулярні перерви в дієті.
Дослідники перевірили, чи зникли ці клітини після того, як миші перейшли на звичайну дієту. Після 3-тижневої перерви рівень старечих клітин майже повернувся до норми. Команда помістила мишей на високожирну їжу на 4 дні, дозволила їм їсти звичайну їжу протягом 7 днів, а потім повторила цикл ще двічі. Аналіз органів цих гризунів показав, що старіючі клітини не накопичуються в організмі тварин.
Обґрунтування кетогенних дієт полягає в тому, що скорочення споживання вуглеводів - класу молекул, які використовуються клітинами як паливо, - змушує організм спалювати жир замість них. Щоб живити клітини, які зазвичай харчуються вуглеводами, печінка викачує молекули, які називаються кетонами, звідси і назва дієти. Лікар з клініки Майо розробив цей режим у 1920-х роках для лікування епілепсії у дітей, і багато дітей з цим неврологічним захворюванням дотримуються його і сьогодні.
Люди, які дотримуються кето-дієти, зазвичай отримують від 70% до 80% калорій з жирів і лише від 5% до 10% з вуглеводів. Кето-дієти допомагають втрачати вагу, а клінічні випробування вказують на можливі переваги при таких захворюваннях, як хвороба Альцгеймера.
Кетогенні дієти також стали популярними серед людей, які прагнуть схуднути, знизити рівень цукру в крові, покращити спортивні результати або отримати інші переваги. Вчені також дослідили вплив дієти на p53, потужний білок, що бореться з раком. Одна з функцій p53 - керувати старінням клітин, наказуючи некерованим клітинам, які перебувають у стані стресу, припинити ділитися до того, як вони спричинять проблеми.
Вчені натрапили на зв'язок старіння зі здоров'ям, коли посадили мишей на супернасичену кетогенну дієту, в якій близько 90% калорій надходило з жирів. Контрольна група гризунів харчувалася їжею, в якій жири становили лише 17% калорій. Після того, як миші перебували на цих дієтах протягом 7 або 21 дня, дослідники проаналізували зразки тканин їхніх сердець, нирок, печінки та мозку. Команда виявила, що у тварин, які сиділи на кетогенній дієті, підвищився рівень білка р53. Вчені також виявили збільшення інших молекул, які вказують на наявність старіючих клітин.
Імунна система зазвичай знищує старі клітини. Але коли вони продовжують діяти, вони спричиняють хаос. Наприклад, якщо стовбурові клітини старіють, вони можуть підірвати здатність тканин до відновлення. Старі клітини також виділяють молекули, які можуть викликати запалення та інші шкідливі ефекти.
Проте старіючі клітини не завжди означають, що тканина нездорова, зазначають клітинні біологи. Наприклад, вони допомагають загоєнню ран. Й перш ніж хтось зможе стверджувати, що кето-дієта небезпечна, дослідники повинні продемонструвати, що клітини дійсно шкодять мишам. Також це не означає, що це справедливо для всіх кетогенних дієт. Більше того, старі клітини швидко зникли, коли миші повернулися до звичайного раціону. А отже лікарі радять робити перерви в кетогенних дієтах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.