Загадка неділі: чому озера не всмоктуються в землю

Читать на русском

Своїм запитанням американка поставила Tik Tok на вуха

Читать на русском
Природа, водоймище, озеро, вода, наука, вчені
Існує й інша загроза для озер, що становить небезпеку для людства.

Своїм запитанням американка поставила Tik Tok на вуха

Океани й озера - прекрасні явища, які дуже прикрашають нашу планету, а ще - дають їй життя. Зокрема, прісноводні озера, як водоймища з запасом питної води, підтримують на Землі життя людини. Близько 2 мільярдів людей по всьому світу живуть поблизу озер. Але як уся ця вода утримується на земній поверхні, і чому зрештою вона не всотується в землю. 

Таке питання нещодавно поставила користувачка TikTok allison_risner20, та її запиту є наукове пояснення, пише IFLScience.

@allison_risner20 someone explain!!🫨#fyp #random #randomthoughts ♬ original sound - Allison Risner

Важливо почати з того, що частина озерної води дійсно просочується в землю. проте втрачена вода швидко поповнюється, наприклад, під час дощу. Однак, на те, чи відбувається просочування і як швидко воно відбувається, впливає матеріал на дні озера і те, наскільки він проникний. Тобто, чи може вода пройти крізь нього.

Уявіть, що хтось тримає шматок шиферу, а ви ллєте на нього воду. Зрозуміло, що вода не просочиться з іншого боку - вона стікатиме з його поверхні. Те саме відбувається зі скелястим дном озер: якщо дно озера скелясте, з невеликою кількістю проміжків, то не так багато води зможе пройти крізь нього.

Навіть у тих випадках, коли є проміжки, озера накопичують багато осаду, такого як пісок, мул і глина, які допомагають заповнити ці проміжки. Протягом дуже довгого часу дно водойми розвивається і змінюється, пояснили гідрологи. Матеріали осідають, і ці осади заповнюють великі пори.

Однак вода може виходити й іншими шляхами, а саме - випаровуватися. Зрештою, вода втрачається як зверху, так і знизу. Але завдяки кругообігу води будь-яка вода, втрачена через випаровування, теоретично повинна поповнюватися за рахунок опадів.

Ключове слово тут - "теоретично". Дослідження, опубліковане в травні минулого року, показало, що більше половини великих озер світу, як природних, так і штучних, висихають. За словами дослідників, 56% цього зменшення пов'язано зі споживанням води людиною та глобальним потеплінням, яке призводить до випаровування. 

Можливо вы пропустили...

Яким чином будуть ремонтувати проблемний тунель.

У нашому інфраструктурному огляді з Павлом Авдокушиним отримаємо важливі деталі щодо заміни частини тунелю між станціями метро «Либідська» та «Деміївська». Відкриємо завісу навколо технології, яку використовуватимуть, та дізнаємось, скільки часу знадобиться на цей важливий етап реконструкції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.