Колекціонер зібрав 4 тисячі меню, що розповідають про королів, політиків та традиції суспільства
22 травня 1896 року гості королеви Вікторії у Віндзорському замку Великої Британії мали різнобарв'я страв на столах. Рукописне меню під назвою "Обід Її Величності" пропонував суп з вермішеллю, форель мейньєр, буден - чорний пудинг, перепелів, каченят і шпинат з грінками, потім персики і вершки, а потім сир. Для тих, хто ще не зголоднів грунтовно, на приставному столику були розкладені гарячі і холодні м'ясні страви, включаючи свинячий язик і яловичину, йдеться в публікації The Guardian.
Ця вишукано оформлена картка є одним з 4,6 тисяч меню з унікальної колекції, днями виставленої в Парижі. Вона охоплює 150 років великосвітських обідів з кінця XIX століття.
Всі ці меню як історичні документи зібрав 56-річний шеф-кухар Крістоф Марген. Найстаріше меню походить з банкету, влаштованого лорд-мером Лондона в Гільдхоллі в 1862 році. Є в колекції і меню вечері, влаштованої останнім монархом Франції Наполеоном III у 1868 році, та вечері для короля Карла, яку влаштував президент Еммануель Макрон у Версалі у вересні минулого року.
"Це прекрасна колекція, вона унікальна. Багато з цих меню самі по собі є витворами мистецтва. Історія також пишеться за обіднім столом", - розповів власник та автор колекції.
Шеф-кухар керує рестораном Le Président у Ліоні, кулінарній столиці Франції, й представляє четверте покоління шеф-кухарів у своїй родині. Він почав збирати меню у віці 19 років, коли працював у ресторані п'ятизіркового готелю Lutetia в Парижі.
"Мені розповіли, що є інший шеф-кухар, який збирається до будинку для літніх людей і не має сім'ї. Він хотів зібрати свою колекцію. Він не хотів, щоб його колекція опинилася у смітнику. Я зрозумів, що це частина історії, і я не міг її відпустити. Так почалася колекція", - розповідає Марген.
Старим шеф-кухарем виявився француз Анрі Седар, який працював на шістьох британських монархів - від королеви Вікторії до майбутньої королеви Єлизавети II з 1885 по 1935 рік.
Сьогодні колекція включає меню з обідів у Єлисейському та Версальському палацах, що їх давали президенти, які змінювали один одного, - на честь державних візитів та зустрічей на вищому рівні. Серед гостей були присутніми Єлизавета II, Джон Кеннеді, Маргарет Тетчер і полковник Каддафі, а всього в колекції майже 600 меню з обідів, які влаштовувала британська королівська родина.
Окрім обідів королеви Вікторії в Балморалі та Віндзорі, в меню зафіксовані трапези на коронаціях Георга V у 1911 році, Георга VI у 1937 році та Єлизавети II у 1953 році, а також весільний сніданок принца Чарльза та леді Діани Спенсер у 1981 році та вечеря після одруження принца Вільяма та Кетрін Міддлтон 29 квітня 2011 року.
Марген каже, що меню відображає більше культурні, ніж кулінарні зміни, і що за останні півтора століття гастрономічні вечері стали простішими і коротшими.
Меню з квітневого обіду 1914 року, влаштованого французьким президентом Раймоном Пуанкаре з нагоди 10-ї річниці укладення сердечної антанти між Великою Британією та Францією, показує, що Георг V і королева Марія обідали 17 стравами, серед яких були черепаховий суп, фуа-гра, муслін з птиці, форель, ягнятина і сорбет з шампанського з італійським безе.
4 квітня 2004 року Єлизавета II приїхала до Парижа, щоб відзначити 100-річчя договору, і їй подали лише п'ять страв - суп з броколі, фаршированих перепелів, картоплю салардез, сир і пудинг у супроводі білого вина Шато д'Ікем 1990 року і Шато Мутон Ротшильд 1988 року, а також Дом Періньйон 1995 року.
"На початку XX століття життя було повільнішим. Велика вечеря часто була подією тижня і могла включати до 18 страв. Після Другої світової війни вечері стали менш пишними. Сьогодні, за протоколом, обід триває 45 хвилин з моменту, коли президент починає їсти. Дипломатія все ще робиться за вечерею, але не так багато за столом. Шкода, але люди їдять менше і мають менше часу на тривалу трапезу", - пояснив знавець кулінарних традицій минулого й сьогодення.
Меню також відображає смаки президентів. Президент Жак Ширак був відомим бонвіваном, який полюбляв традиційні страви. Ніколя Саркозі, який не пив і не звертав особливої уваги на те, що їсть, вилучив з меню сир, щоб зекономити час. Його наступник Франсуа Олланд полюбляв їжу і повернув сир назад.
Шеф-кухар сподівається, що зібрану ним колекцію, оцінену в 100 тисяч євро, продадуть одним лотом, та що вона залишиться у Франції. Він каже, що його улюблені меню - з візиту Джона Кеннеді до Франції в червні 1961 року, коли президент Шарль де Голль влаштував дві вечері для американського лідера та його дружини Джекі.
"Вони особливі, тому що це був його перший візит до Парижа, і незабаром після цього його було вбито, тому вони унікальні", - пояснив шеф.
Директорка аукціонного дому Maison Millon, який продає колекцію, Віржіні Верньє сказала, що меню є дивовижною історією Франції через її їжу, адже демонструє еволюцію французького мистецтва застілля.
"Колекція висвітлює французьку вишукану кухню та якість життя, якою ми так пишаємося, від гастрономії до художнього оформлення меню, поліграфії, посуду, а також інгредієнтів та вина", - пояснила вона.
Колекцію меню виставлять 29 та 30 травня для ознайомлення публіки, а продадуть з аукціону 31 травня.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.