Виступи можуть бути ознакою вірусної інфекції
Щорічно у ніч проти 1 листопада по всьому світу святкують Геловін або День усіх святих. Тож, можливо, напередодні цього атмосферного свята, вам зустрічалися дивні гарбузи – з бородавками. Такі найкраще підійдуть для прикрашання дому до свята, але чи можна з них приготувати. Розбирався Інформатор.
Виявляється, бути вкритим наростами – це не обов’язково так уже й погано (ну, так, це ж Геловін). Гарбузи бувають усіх форм, геть різних розмірів і навіть кольорів – від жовтого до багряного, або навіть темно-зеленого чи блакитного, як от Квінслендський гарбуз. Та іноді вони вкриті бородавками. Є кілька різних причин, чому гарбуз може мати такі нерівності, пише IFLScience.
У деяких гарбузів все закладено в генах. Певні сорти гарбуза – наприклад, гарбуз Франкенштейн і так званий бородавчастий гоблін, – просто народжуються бородавчастими. Точніше, їх такими створили люди. Роки селекції допомогли перетворити природно грудкуваті гарбузи на бородавчаті. А що, багатьом подобається!
Гарбузи належать до сімейства гарбузових, що утворюють окремі чоловічі та жіночі квіти на одній рослині. Це означає, що вони можуть перехресно запилюватися з іншими гарбузами, що призводить до появи різного роду варіацій, включаючи бородавки.
Оскільки ці недосконалості стали доволі популярними серед споживачів, заводчики взялися за селекційне розведення, щоб отримати бажаний вузлуватий вигляд. Знадобилося більше 10 поколінь схрещування, щоб створити надзвичайно бородавчасті сорти.
Проте буває й інша ситуація, за якої бородавки означають погані новини для гарбуза. Якщо ваш гарбуз не є різновидом горбкуватого плоду, то його виступи можуть бути ознакою вірусної інфекції.
Віруси мозаїки вражають гарбузові рослини, включно з гарбузом, і зазвичай передаються через попелицю чи жуків. Ті підхоплюють вірус, харчуючись зараженими бур’янами та посівами, і поширюють його на інші рослини. Заражені гарбузи також мають плямисте листя.
Якщо грудочки на вашому гарбузі виглядають так, ніби вони виникли з-під шкірки, або він має незвично маленьке плямисте листя та ліани, то, ймовірно, він піддався вірусу мозаїки. Тим часом гарбузи, створені як бородавчасті, виглядають так, ніби кожен виступ сидить на шкірці.
Бородавчасті гарбузи також можуть бути результатом набряку, який спричинений поглинанням занадто великої кількості води. Це особливо проблема в прохолодні, вологі роки, коли повітря холодніше, ніж ґрунт. За таких умов коріння гарбуза може поглинати воду швидше, ніж вона випаровується. В результаті клітини рослини набрякають і згодом лопаються, заживаючи й утворюючи шрам, схожий на бородавку.
Нарешті, комахи можуть завдавати шкоди гарбузам, харчуючись їхніми квітами, листям і плодами. Одним з таких є огірковий жук, який також переносить віруси мозаїки. Коли вони їдять ваш гарбуз, то утворюють шрами на його поверхні, через що той може виглядати вкритим непривабливими грудками.
Отже, ось і все: гени, віруси, вода або жуки. Але незалежно від джерела грудочок на вашому гарбузі, будь ласка, не викидайте його в лісі після Геловіну!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.