Які медичні послуги в Україні стануть повністю платними, а які - частково

Таким чином, сподіваються у Мінздраві, маємо подолати шахрайські вимагання коштів з пацієнтів

медицина, платні послуги прийом лікаря
Чи стане від цього медична система більш прозорою - дізнаємось наступного року.

Програма медичних гарантій діє в Україні вже п’ятий рік, але й досі пацієнти не розібрались, на які безоплатні медичні послуги вони можуть розраховувати. Зокрема, й через те, що навіть за гарантоване державою доводиться платити, доплачувати, “дякувати конвертами”. Тож, аби зробити медичну систему більш прозорою та унормувати всі гроші, які правдами й неправдами надходять до медзакладів, уряд визначив, які послуги буде потрібно оплачувати повністю, а які - частково, повідомляє прес-служба МОЗ України.

Мова йде про перелік випадків, в яких заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності можуть надавати платні медичні та додаткові послуги пацієнтам, що не покриваються програмою медичних гарантій.

“Це сприятиме скороченню неформальних платежів та зменшенню випадків корупційних порушень, оскільки кожен пацієнт буде чітко знати, що покривається і що не покривається програмою медичних гарантій”, - зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Як це відбуватиметься, а головне, як пацієнти мають орієнтуватися в тому, що за гроші, за що треба тільки доплатити, а що має бути безкоштовним?

До кінця 2024 року медичні заклади повинні сформувати переліки платних послуг, визначити їхню вартість, оприлюднити на своїх офіційних сайтах та розмістити на інформаційних стендах у приміщеннях лікарень. Окрім повної інформації з переліком платних медичних послуг та зазначенням їхньої вартості, має бути доступним повний перелік безоплатних медичних послуг, що надаються в межах програми державних гарантій.  А з 1 січня 2025 року рішення Кабміну щодо переліку платних послуг має запрацювати.

До гінеколога та деяких інших лікарів направлення не обов'язкове.
До гінеколога та деяких інших лікарів направлення не обов'язкове.

У яких випадках медичні послуги оплачуватимуться повністю:

  • якщо пацієнт звертається без направлення лікаря. Але це не стосується випадків, коли направлення не потрібно. Без направлення можна звернутися до: акушера-гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, лікаря, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом;
  • якщо заклади охорони здоров’я надають медичні послуги за договорами з юридичними особами;
  • якщо пацієнт звертається до закладів охорони здоровʼя сектору безпеки і оборони та Державного управління справами пацієнтам, але не належить до прикріпленого контингенту;
  • якщо пацієнт хоче отримати медпослуги, які не покриваються за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. 

У деяких випадках пацієнти здійснюватимуть оплату лише за додаткові послуги, сама ж вартість медичної послуги покриватиметься коштом програми медичних гарантій. Ідеться про таке:

  • якщо пацієнт бажає отримувати медпослуги вдома, хоча це не обумовлено його медичним станом;
  • якщо він хоче самостійно обрати лікуючого лікаря під час планового лікування у стаціонарі;
  • якщо він обирає під час лікування у стаціонарі палату з підвищеним рівнем комфорту.

Щодо оплати за медичні послуги, їхній перелік та вартість мають бути не тільки на стендах та сайтах лікарень, а й в електронній системі охорони здоров’я - із зазначенням джерела оплати. Розрахунок за них повинен здійснюватися виключно в безготівковій формі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube