Коле у боці: звідки береться раптовий біль і як його уникнути

Читать на русском

Так званйи бічний шов - народна назва транзиторного абдомінального болю, пов'язаного з фізичним навантаженням

Читать на русском
Здоров'я, корисні поради, спорт, біль
Їсти перед тренуванням - так собі ідея.

Так званйи бічний шов - народна назва транзиторного абдомінального болю, пов'язаного з фізичним навантаженням

Багато людей знайомі з гострим болем, який може виникнути під грудною кліткою під час спорту чи, наприклад, під час бігу. Ми всі через це проходили - ви тільки починаєте знаходити свій біговий ритм на доріжці, або, можливо, поспішаєте на потяг, як раптом вас вражає гострий біль у боці, якраз під грудною кліткою. Його ще називають "шилом в боці" або "бічним швом", йдеться в публікації LliveScience.

Так званйи бічний шов - народна назва транзиторного абдомінального болю, пов'язаного з фізичним навантаженням. Він дратує і викликає дискомфорт, хоча з медичної точки зору не є серйозною проблемою. Й хоча бічні шви є поширеним явищем, ніхто не знає напевно, що їх викликає. Існують навіть конкуруючі теорії щодо того, з якої частини тіла походить цей біль.

Що саме провокує біль 

Отже, сьогодні вважається, що джерелом болю, який ми сприймаємо як "боковий шов", є подразнення очеревини. Ця теорія підтверджується тим фактом, що ймовірність утворення болю зростає, якщо ви їсте або п'єте безпосередньо перед тренуванням. Коли шлунок повний, він тисне на очеревину, змушуючи два її шари зближуватися і збільшуючи тертя між ними.

Дослідження 2004 року також показало, що фруктовий сік і спортивні напої з високим вмістом цукру набагато частіше призводять до утворення так званих больових швів, ніж вода або відсутність рідини. Це може бути пов'язано з тим, що такі "гіпертонічні" напої витягують воду з клітин очеревини, що призводить до більшого тертя, або з тим, що ці напої затримуються в кишечнику довше, ніж вода, і чинять тиск на очеревину.

Як уникнути "бічних швів"

  • З'їжте невелику порцію їжі перед тренуванням і переконайтеся, що ви даєте собі достатньо часу між їжею і початком тренування, радять лікарі.
  • Їжа з високим вмістом клітковини або жиру перетравлюється довше, ніж їжа з низьким вмістом клітковини і жиру, тому, якщо ви їсте їжу першого типу, краще зачекати щонайменше 60-90 хвилин перед тренуванням.
  • Збільшуйте спортивне навантаження поступово, у відповідності до ступеня вашої підготовки. Розігрівайте тіло перед тренуваннями.
  • Правильно дихайте під час бігу: вдих носом, видих - ротом.
  • Не перенапружуйтесь, у вас все життя попереду, аби з невеликою інтенсивністю тренуватися якомога частіше - задля класного фітнес-результату. 

Зверніть увагу, що типовий "бічний шов" - це біль з одного боку живота, який з'являється при фізичному навантаженні і зникає, коли ви відпочиваєте. Якщо ви відчуваєте постійний біль у грудях або животі, експерти рекомендують звернутися до лікаря, оскільки це може бути щось більш серйозне.

"Бічні шви" бігунів: теорія і практика

Десятиліттями, після того, як ця теорія була вперше запропонована в 1941 році, вчені та спортивні лікарі вважали, що бічний шов викликаний недостатнім кровопостачанням діафрагми, великого м'яза, який знаходиться під ребрами і втягує повітря в легені та випускає його з легень. Ця нестача крові може спричинити болісний спазм або судоми. Ця ідея ґрунтувалася на теорії про те, що кров відходить від діафрагми і концентрується в м'язах кінцівок, коли ми тренуємося. Однак ця теорія втратила популярність, оскільки діафрагма також працює сильніше під час фізичних вправ, що перенаправляє кров до неї, а не від неї. 

Інша ідея полягає в тому, що постійні поштовхи, яких зазнає тіло під час бігу, створюють навантаження на зв'язки, які кріплять органи черевної порожнини до діафрагми. Ця теорія, можливо, пояснює, чому бігуни часто страждають від болю, але вона не пояснює, чому цей біль може з'явитися під час плавання, веслування або їзди на велосипеді.

Дехто припускає, що погана фізична підготовка може підвищити ризик накладання "бічних швів", проте високотреновані спортсмени також страждають від таких болів. Інші вчені припускають, що біль у місці шва походить з кишечника, внаслідок його поганого кровопостачання ппід час фізичних навантажень. Ще одна теорія пояснює біль здавленням нервів, які відходять від спинного мозку і проходять між ребрами.

Однак найбільш поширена на сьогоднішній день теорія вказує на мембрану, як на ймовірне джерело болю. Очеревина - це двошаровий, схожий на повітряну кулю мішок, який оточує органи всередині черевної порожнини. Її внутрішній шар обертається навколо органів, таких як шлунок, а зовнішній шар прилягає до стінок живота і тазу.

У дослідженні, опублікованому в 2000 році, вчені припустили, що найімовірнішою причиною виникнення "бокових швів" є те, що внутрішній і зовнішній шари очеревини труться один об одного під час фізичних вправ, викликаючи роздратування. Дослідники дійшли такого висновку, опитавши понад 900 учасників під час регулярних занять спортом, а потім порівняли їхні описи з теоріями виникнення так званих бічних швів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.