ТОПТЕМА:

Яке сьогодні, 12 жовтня, свято: День економіста та крику від розчарування

В цей день народилися український музикант Павло Гудімов та американська актриса Лін Шей - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 12 жовтня, свято: День економіста та крику від розчарування
А ще 12 жовтня Всесвітній день музики та День Колумба

У суботу, 12 жовтня, в Україні відзначають День економіста, а православна церква шанує пам'ять святих мучеників Прова, Тараха та АндронікаІменини сьогодні святкують Олександр, Богдан, Денис, Іван, Кузьма, Лаврентій, Макар, Максиміліан, Мартін, Микола, Остап, Тарас, Ян, Домініка. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давні часи 12 жовтня було прийнято спостерігати за зоряним небом.

12 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

День економіста в Україні – чудова нагода привітати всіх представників цієї професії, відзначити їхні досягнення і заохотити грошовою премією
День економіста в Україні - чудова нагода привітати всіх представників цієї професії, відзначити їхні досягнення і заохотити грошовою премією

Дата святкування Всесвітнього дня економіста припадає на 12 жовтня, але це неофіційна подія. Просто найчастіше у середині жовтня видатні працівники галузі нагороджуються премією Шведського банку Sveriges Riksbank з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля. В цей же день неофіційно відзначається і День економіста в Україні. Петиція про встановлення офіційного професійного свята День економіста вже декілька разів створювалася, але не отримала достатньої кількості голосів.

Людині, яка бажає присвятити себе цій професії, необхідно отримати вищу освіту, а також мати аналітичний склад розуму, достатні математичні знання, бути старанним і уважним, вміти працювати з великим обсягом інформації та комп’ютерними програмами.

На сьогодні дана професія є популярною на ринку праці. Але в умовах попиту зросла і кількість фахівців, що випускаються з вишів, тому зберігається висока конкуренція за робоче місце. Для успішного просування по кар’єрних щаблях необхідно самовдосконалення і досвід роботи. Але все це з лихвою окупиться, тому що професія економіста престижна, універсальна і добре оплачувана.

Вперше слово "економіка" з’явилося в 4 столітті до н.е. Це грецький термін, що означає "мистецтво ведення домашнього господарства". З розвитком цивілізації роль даної сфери в житті людства ставала все більш вагомою. З часом людей стала цікавити мета їхніх дій, способи і засоби її досягнення. Так, 16 століття ознаменувалось початком зародження перших економічних шкіл.

У 20 столітті відомий англійський економіст Лайонел Роббінс визначив предмет економічної науки та назвав її проблемою вибору між цілями та засобами, проблемою оптимального розподілу ресурсів для задоволення цих цілей і формування механізмів, що здійснюють подібний розподіл.

Щодо щорічного жовтневого нагородження економістів, то Премія з економічних наук не є однією з Нобелівських премій, наданих Альфредом Нобелем у його заповіті. Однак процес висунення, критерії відбору та вручення нагород Премії з економічних наук виконуються таким же чином, як і для оригінальних Нобелівських премій. Нагорода була заснована в 1968 році шляхом "постійного внеску" від центрального банку Швеції, Sveriges Riksbank, на честь 300-річчя банку. Лауреатів премії з економічних наук обирає Королівська шведська академія наук. Так, встановлення нагороди для економістів перетворилось на неофіційне свято професії.

В сучасному світі, де процеси розвитку в усіх сферах характеризуються високими темпами, роль економістів дуже важлива. Точні розрахунки, планування, прогнозування, контроль розвитку господарської сфери, аналіз фінансової ситуації на підприємствах і в економічній сфері в цілому вимагають від фахівців високих професійних знань, навичок, а також певних особистісних якостей. Всесвітній день економіста покликаний відзначити важливість цієї професії та кожної людини, яка до неї залучена.

У світі, де дезінформація та необґрунтовані переконання можуть швидко поширюватися, День свободи думки нагадує про важливість критичного мислення, доказової аргументації та свободи ставити під сумнів і кидати виклик панівним нормам
У світі, де дезінформація та необґрунтовані переконання можуть швидко поширюватися, День свободи думки нагадує про важливість критичного мислення, доказової аргументації та свободи ставити під сумнів і кидати виклик панівним нормам

День вільнодумства - це щорічне святоу США, яке відзначається 12 жовтня і присвячене просуванню незалежного мислення, секуляризму та свободи ставити під сумнів свої переконання і кидати виклик владі. Ця подія нагадує про важливість розуму, науки та відокремлення церкви від держави.

Витоки Дня свободи думки можна простежити до Салемського процесу над відьмами, темного періоду в історії, коли багато людей були звинувачені й страчені на основі примарних доказів і забобонних вірувань. Основоположною подією, яка призвела до відзначення цього дня, став лист, написаний губернатором штату Массачусетс Вільямом Фіпсом у 1692 році. У цьому листі до британських монархів, Вільяма і Марії, Фіпс висловив своє занепокоєння процесом над салемськими відьмами та опорою на необ’єктивні докази, зокрема, на "спектральні докази". Ці докази ґрунтувалися на твердженнях обвинувачів про те, що вони бачили дияволів та інші фантоми, пов’язані з обвинуваченими. Втручання Фіпса призвело до зміни настроїв, і судові процеси врешті-решт були припинені. Цей день нагадує про небезпеку необґрунтованих переконань і важливість мислення, заснованого на фактах. Це дуже актуально у сьогоденні.

Сьогодні День вільнодумства відзначається різноманітними подіями та заходами, які пропагують розум, науку та світські цінності. Так, наприклад, у Сакраменто з 2002 року День вільнодумства відзначається як "фестиваль розуму". Ця подія, відкрита для публіки, часто передбачає живі розваги, виступи ораторів і є святкуванням відокремлення церкви від держави, Першої поправки, а також принципів науки, розуму і прогресу. З роками подія зросла в масштабах і значенні, з кількома сотнями відвідувачів і темами, які резонують з поточними суспільними проблемами.

Цю подію і прийнято вважати офіційним відкриттям нової частини світу
Цю подію і прийнято вважати офіційним відкриттям нової частини світу

12 жовтня у США та деяких інших країнах святкують День Колумба. Приурочене це свято річниці відкриття Колумбом Америки, яке сталося саме 12 (21 за григоріанським стилем) жовтня 1492 року. В цей день мореплавець разом зі своєю командою прибув до острова Сан-Сальвадор на Багамах. 

Після однієї своєї експедиції Колумб вирішив, що до Індії можна дістатися коротшим шляхом, ніж був до цього відомий. За фінансової підтримки іспанських монархів він трьома кораблями вийшов у море з іспанських берегів на захід. Пізніше він прибув вперше на американські землі, вважаючи що це Індія. Цей "конфуз" дав назву корінному населенню Америки - індіанці. 

Вперше Колумба вшановували через 300 років після описаних подій. Колумб був італійцем, тому американці з італійським корінням вважають його частиною культури та національним героєм. Саме ця спільнота активно просувала ідею створення свята. Вперше його відзначили у Нью-Йорку у 1866 році. Через 6 років на Коламбус-Авеню з’явилася статуя Христофора Колумба.

Всесвітній день музики – це свідчення позачасової та універсальної привабливості музики. Це день, коли можна зупинитися, послухати і зануритися у світ мелодій і ритмів
Всесвітній день музики - це свідчення позачасової та універсальної привабливості музики. Це день, коли можна зупинитися, послухати і зануритися у світ мелодій і ритмів

Всесвітній день музики або Загальний день музики відзначається кожної другої суботи жовтня, вшановуючи магію музики у всіх її формах. Від зародження людської цивілізації і до сьогодні музика є невід’ємною частиною нашого життя, що має силу об’єднувати спільноти, викликати емоції, мотивувати і навіть зцілювати, сприяти фізичному та ментальному добробуту.

Музика - це не просто форма розваги, це універсальна мова, яка виходить за межі кордонів, культур і поколінь. Вона здатна виражати ідеї, емоції та історії так, як слова часто не можуть. Від ритмічних ударів стародавніх барабанів до складних мелодій сучасних оркестрів музика еволюціонувала, але її суть залишилася незмінною -об’єднувати, зцілювати та надихати.

Дослідження показали, що прослуховування музики може знизити кров’яний тиск, зменшити стрес і рівень тривожності. Вивільнення дофаміну в мозку під час прослуховування музики - це та сама хімічна речовина, що вивільняється під час приємних занять, таких як їжа чи інтимні стосунки. Таким є глибокий вплив музики на наше життя.

Всесвітній день музики був заснований у 2007 році Сьюзан Патрицією Голден, наставницею, лайф-коучем і професійним спікером. Вона твердо вірила в терапевтичну та важливу природу музики. На думку Голден, музика - це найбільший подарунок, який можна зробити собі або близьким. Цей день був створений як платформа для всіх, щоб поділитися своєю любов’ю до музики і допомогти один одному розвиватися завдяки її мелодіям і ритмам.

Міжнародний день крику в момент розчарування просто ще раз нагадує нам про те, що висловлювати свої почуття – це нормально і важливо для кожного, що існують різні способи зробити це безпечно для себе та оточуючих
Міжнародний день крику в момент розчарування просто ще раз нагадує нам про те, що висловлювати свої почуття - це нормально і важливо для кожного, що існують різні способи зробити це безпечно для себе та оточуючих

У кожного з нас бувають моменти, коли життєві виклики стають надто непосильними, і бажання закричати від розчарування стає майже непереборним. Приєднуйтесь до Міжнародного дня крику в момент розчарування - дня, присвяченого тому, щоб випустити накопичені гнів та розчарування в колективному, катарсичному крику.

Міжнародний день крику в момент розчарування -  це винахід американського подружжя Рут і Томаса Роя. Завдяки своєму веб-сайту wellcat.com дует створив загалом 85 захищених товарними знаками свят з початку 2000-х років. Їх пристрасть до створення унікальних свят бере свій початок у 1980-х роках, коли Том Рой почав створювати власні свята під час своєї роботи радіоведучим і журналістом. Міжнародний день криків розчарування був започаткований приблизно у 1989 або 1990 році, про що свідчать статті у Washington Post та LA Times.

Хоча багато свят, створених Роями, не мають конкретної причини для обраної дати, Міжнародний день крику розчарування є винятком. Том Рой обрав 12 жовтня тому, що це також день народження однієї з його дорослих доньок, Джилл. Однак основна увага в цей день приділяється катарсичному вивільненню розчарування, а не святкуванню дня народження Джилл.

Головна мета цієї події - це привернення уваги до необхідності висловлення своїх почуттів, навчання способам їх вираження. Пригнічення вираження та приховування своїх складних почуттів може бути шкідливим для здоров’я людини та руйнувати стосунки. Поганих почуттів не буває, не можна соромитися своїх почуттів та нехтувати ними. Усі наші почуття мають бути почуті, усвідомлені та висловлені у максимально безпечний спосіб - це запорука ментального й фізичного здоров’я особистості.

12 жовтня - яке сьогодні церковне свято

У святих мучеників просять допомоги та заступництва перед Всевишнім
У святих мучеників просять допомоги та заступництва перед Всевишнім

Сьогодні, 12 жовтня, православна церква вшановує пам'ять святих мучеників Прова, Тараха та Андроніка. Вони були християнськими святими та мучениками, які жили в давньоримському світі. Історія їхнього мучеництва стала частиною християнської легенди та культу, і хоча деякі подробиці можуть бути легендарними, вони вважаються святими у православній, католицькій та інших християнських церквах.

Святий Пров, також відомий як Проікт, був християнським священиком або дияконом, який проповідував християнську віру в Римській імперії під час періоду переслідувань християн. Він був заарештований і підданий жорстоким тортурам через свою віру, але не відмовився від неї. За легендою, святого Прова було виведено на берег річки Тибр, прив'язаний до стовпа і залишений там, де його з'їли дикі звірі.

Святий Тарах (іноді Тарак) теж був мучеником у Римській імперії. Його ім'я може бути пов'язане з грецьким словом "ταρασσω" (tarasso), що означає "турбувати" або "збентежити", і це слово часто використовувалося для опису вразливості християн перед переслідуваннями. Святий Тарах також міг бути християнським священиком, який відмовився від вівтаря римських богів і зазнав мук і страти.

Святий Андронік був мучеником у Римській імперії. Його ім'я може бути пов'язане з грецьким словом "ανηρ" (aner), що означає "чоловік", і це ім'я може вказувати на його статус або характер. Історія мучеництва святого Андроніка може включати такі жорстокі випробування і страту через віру в Христа.

Цього дня у народі прийнято спостерігати за зоряним небом: яскраві зірки віщують морози та багатий урожай наступного року, тьмяні - потепління, якщо зірки блимають - погода зміниться. А падаюча зірка обіцяє посушливий рік.

Хто народився 12 жовтня

12 жовтня 1943 р. - Лін Шей - американська актриса. Вона виконувала ролі другого плану у фільмах різних жанрів, серед яких можна відзначити "Ті, що стрибають здалеку" (1980), "Усі шаленіють від Мері" (1998), "Детройт - місто року" (1999), "Безвихідь" (2003), "Історія Попелюшки" (2004), "Зміїний політ" (2006) і "Астрал" (2010).

Лін Шей
Лін Шей

12 жовтня 1968 р. - Г'ю Майкл Джекман - австралійський актор, співак і продюсер. Став відомий широкому загалу за роллю супергероя-мутанта Росомахи в серії фільмів "Люди Ікс".

Г'ю Майкл Джекман
Г'ю Майкл Джекман

12 жовтня 1973 р. - Павло Володимирович Гудімов - український музикант, колекціонер творів мистецтва, арт-менеджер. Найбільш відомий як колишній учасник гурту "Океан Ельзи".

Павло Володимирович Гудімов
Павло Володимирович Гудімов

12 жовтня 1992 р. - Джошуа Райан Гатчерсон - американський актор і кінопродюсер. Найбільш відомий за роллю Піта Мелларка в серії фільмів "Голодні ігри".

Джошуа Райан Гатчерсон
Джошуа Райан Гатчерсон

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube