Один учений працює в Вашингтонському університеті в Сіетлі, а двоє інших – у Google Deepmind в Лондоні
Нобелівську премію 2024 року з хімії присуджено тріо вчених, які використовували штучний інтелект, щоб "зламати код" майже всіх відомих білків – так званих хімічних інструментів життя.
Нобелівський комітет відзначив Девіда Бейкера за виконання майже неможливого подвигу зі створення абсолютно нових типів білків. А також Деміса Хассабіса та Джона Джампера – за розробку моделі штучного інтелекту для передбачення складних структур білків. Безліч вчених працювали над вирішенням цієї проблеми впродовж півстоліття, повідомляє CNN.
Бейкер розробив новий білок у 2003 році, і його дослідницька група з тих пір виробляла один творчий білковий продукт за іншим, включаючи білки, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні датчики, повідомив Нобелівський комітет виданню HoustonPublicMedia.
Хассабіс і Джампер створили модель штучного інтелекту, яка змогла передбачити структуру практично всіх 200 мільйонів білків, ідентифікованих дослідниками. Голова Нобелівського комітету з хімії Хайнер Лінке сказав, що вчені давно мріяли передбачити тривимірну структуру білків.
"Чотири роки тому, у 2020 році, Демісу Хассабісу та Джону Джамперу вдалося зламати код білка за допомогою вмілого використання штучного інтелекту. Вони дозволили передбачити складну структуру практично будь-якого відомого білка в природі", – пояснив Лінке.
Ще одна мрія вчених полягала в створенні нових білків, щоб навчитися використовувати багатофункціональні інструменти природи для наших власних цілей. Цю проблему вирішив Девід Бейкер. Він розробив обчислювальні інструменти, які тепер дозволяють вченим створювати нові білки з абсолютно новими формами та функціями, відкриваючи безмежні можливості для найбільшої користі людини.
Минулого року нагороду з хімії отримали троє вчених за їхню роботу над квантовими точками – крихітними частинками діаметром лише кілька нанометрів, котрі здатні випромінювати дуже яскраве кольорове світло, та застосування яких у повсякденному житті включає електроніку та медичну візуалізацію.
Нагадаємо, премія, яка вважається вершиною наукових досягнень, передбачає грошову винагороду в розмірі одного мільйона доларів, в даному випадку – на трьох. Половину грошей отримає Девід Бейкер – за так званий обчислювальний дизайн білка, а іншу половину розділять Деміс Хассабіс та Джон М. Джампер з Google DeepMind – за передбачення структури білка, пише IndiaToday.
Рішення щодо вибору вчених, які отримають Нобелівську премію, приймаються щорічно до кінця вересня. Оголошення імені лауреата відбувається щороку в жовтні, а урочиста церемонія вручення премії проходить у день смерті Альфреда Нобеля, 10 грудня.
Цьогорічні оголошення лауреатів Нобелівської премії розпочалися 7 жовтня, коли американці Віктор Амброс і Гері Рувкун отримали премію з медицини. Два батька-засновники штучного інтелекту – Джон Хопфілд і Джеффрі Хінтон – вже також 8 жовтня отримали премію з фізики.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.