ТОПТЕМА:

Чи помрете ви протягом року, можна встановити за допомогою тесту

Науковці винайшли CheekAge - епігенетичний годинник, який вимірює біологічний вік людини

ДНК та дівчина
Ці зміни є результатом способу життя - куріння, набору ваги, неправильного харчування та відсутності фізичної активності

Американські вчені повідомляють про створення простого методу вивчення швидкості старіння і ризику смерті. Дослідники стверджують, що розробили епігенетичний годинник під назвою CheekAge. Вони здатні визначати біологічний вік за допомогою клітин, що розташовані на щоках людини.

Дослідження, опубліковане 1 жовтня в журналі Frontiers in Aging, пропонує багатообіцяючу підтримку CheekAge, новому інструменту, який використовує зразки зі щоки або "букальні" для оцінки ризику смерті людини протягом одного року, пише Live Science. У групі дорослих віком від 69 до 101 року тест був тісно пов'язаний із ризиком смерті з будь-якої причини. Встановлене збільшення CheekAge у суб'єктів дослідження відповідало 21% підвищення їх ризику смерті протягом наступних 12 місяців.

CheekAge - це тип епігенетичного годинника, інструмент, який вимірює "біологічний вік" людини, розглядаючи закономірності хімічних речовин, прикріплених до його ДНК.

"У багатьох випадках біологічний вік набагато красномовніший [про здоров'я людини], ніж роки, які він прожив на цій планеті", - сказав Девід Фурман, доцент Інституту досліджень старіння імені Бака в Новато, Каліфорнія, який не брав участі в новому дослідженні.

Довгострокова надія на такі інструменти, як CheekAge, полягає в тому, щоб допомогти людям уповільнити або запобігти біологічному старінню. Але як розповіли Фурман і перший автор дослідження Максим Шохірєв, керівник відділу обчислювальної біології та науки про дані в Tally Health в Нью-Йорку, на даний момент такі інструменти не можуть підказати вам, як цього досягти.

Що робить CheekAge і чого він не може

В цілому, епігенетичний годинник вивчає старіння крові та інших тканин, щоб робити прогнози про хронологічний вік людини і ризик смерті та вікових захворювань, таких як рак. Найбільш поширеним маркером старіння, який шукає годинник, є метилювання ДНК, процес, при якому невеликі молекули, звані метильними групами, згодом приєднуються до ДНК. Ці молекули допомагають контролювати експресію генів, включаючи та вимикаючи певні гени.

Вчені навчили CheekAge, використовуючи мазки з щік людей віком від 18 до 93 років. Вони зіставили зразки метилювання ДНК у клітинах щік із загальною оцінкою здоров'я, яка враховувала такі фактори, як рівень стресу людини, утворення та індекс маси тіла (ІМТ). Таким чином, "оцінка CheekAge" людини була пов'язана з її станом здоров'я та очевидним ступенем біологічного старіння.

Щоб визначити, наскільки точно CheekAge корелює із ризиком смерті, вчені протестували CheekAge на наборі даних понад 15000 осіб. Біологічні показники цих людей реєструвалися протягом усього життя за програмою Lothian Birth Cohorts Единбурзького університету. 

Потім команда використовувала епігенетичні патерни, навчені на основі даних щоки по крові. Вони виявили, що CheekAge, незважаючи на навчання на зразках із ротової порожнини, все ще демонстрував сильний зв'язок із даними про ризик смерті, отриманими з окремого набору даних крові, який відстежував смертність.

"Ми були здивовані, побачивши, що CheekAge так добре спрацював в іншій тканині", - сказав Шохірєв в електронному листі. "Це може означати, що CheekAge вловлює сигнали здоров'я, які зберігаються між різними типами тканин".

Досі CheekAge використовувався для ретроспективного перегляду даних - дослідники знали, хто жив і помер, і як виглядала їхня епігенетика в той час. Вивівши ці закономірності, вони тепер можуть використовувати інструмент для оцінки ризику смерті у людей.

"Ми не можемо передбачити, чи буде хтось жити або помре протягом року, але ми можемо бачити підвищений або знижений ризик смертності від усіх причин", - додав Шохірєв. 

Вчені планують продовжити дослідження, щоб з'ясувати, які інші показники, крім ризику смертності, можна передбачити за допомогою епігенетичного годинника. Можливо, вони зможуть допомогти у прогнозуванні тривалості життя, а й у визначенні ризиків різних вікових захворювань.

"Однією з основних цілей [створення епігенетичного годинника] є виявлення втручань, які можуть вплинути на ці вроджені механізми старіння або сповільнити їх", - повідомив Стів Хорват, професор генетики людини і біостатистики в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджі не брав участі у дослідженні.

На даний момент тести не вказують на якісь конкретні методи лікування, тому людям слід підходити до них з обережністю. CheekAge недоступний для покупки споживачами, але та ж дослідницька група створила схожий продукт під назвою TallyAge Test, який представлений на ринку. Але у цих комерційних тестах епігенетичного годинника відсутня стандартизація, і існує ризик неправильної інтерпретації результатів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube