Власникам смартфонів і планшетів тупо брехали: вийшло спростування

Читать на русском

Чи справді синє світло впливає на здоров'я. Відповідають вчені

Читать на русском
Смартфон, гаджети, світло, сон, здоров'я, технології
Чи потрібно витрачати купу грошей на речі, які блокують синє світло від смартфонів.

Чи справді синє світло впливає на здоров'я. Відповідають вчені

Останніми роками все частіше зустрічається твердження, що синє світло від смартфонів чи планшетів, плазм, ноутбуків тощо шкодить здоров'ю. Й оскільки екрани давно домінують в повсякденному житті, непогано б розуміти, який вплив вони дійсно мають. Дехто особливо стурбований впливом синього світла, через що продаються всілякі аксесуари для боротьби із ним. Але чи справді синє світло впливає на наше здоров'я, розбирався Інформатор. 

Що таке синє світло

Синє світло - це колір, який є частиною світлового спектру, видимого людським оком, з довжиною хвилі від 380 до 500 нанометрів і становить близько третини світла, яке ми можемо бачити, пише IFLScience. Хоча багато хто чув про нього в контексті цифрових пристроїв, насправді ми отримуємо переважну більшість синього світла від Сонця - екрани комп'ютерів і телефонів - "дитсадочок" порівняно з нашим світилом.

Поширені міфи про синє світло

Міф 1. Синє світло викликає сліпоту

Одне з головних досліджень, яке потрапило в заголовки газет, - це стаття вчених від 2018 року. В ній буцімто йшлося про те, що синє світло від екранів телефонів викликає сліпоту. Про це написали у виданні The Guardian, проте саме така конотація дослідів науковців є помилковою. 

У дослідженні команда вивчала, як світлопоглинаюча сполука, що міститься в оці, - реагує на вплив синього світла, і виявила, що в досліджуваних клітинах відбулося пошкодження клітинних мембран. Проте результати дослідження не можна переносити на людей. Це тому, що воно не імітувало умови справжнього, живого людського ока. Крім того, сітківка не співвідноситься з клітинною мембраною в людських очах.

В іншому дослідженні вчені протестували клітини, присутні в частині ока, яка відчуває світло і перетворює його в електричні сигнали, що інтерпретуються мозком. Дослідники виявили, що через дві години після впливу синього світла ці клітини мали серйозні пошкодження ДНК, що призвело до їхньої загибелі. Та є заковика - дослідження проводилося на клітинах щурів, в пробірці. Це означає, що результати не можна просто так взяти й перенести на живих щурів чи, тим більше, на людей.

Міф 2. Синє світло викликає перенапруження очей

Існує переконання, що навантаження на очі спричиняється саме синім світлом. Для його зменшення навіть пропонується використовувати окуляри, які блокують синє світло. Однак немає жодних переконливих доказів того, що це саме так.

Деякі дослідження 2023 року виявили, що лінзи від синього світла можуть не зменшувати напруги очей під час роботи за комп'ютером. Основною ж причиною перенапруження очей після використання цифрових пристроїв є недостатнє моргання під час роботи з ними.

Міф 3. Синє світло погано впливає на наш сон 

Сомнологи радять не використовувати смарфтони безпосередньо перед сном, мовляв, синє світло сприймається мозком, як сонячне, і він починає плутати ніч і день. Через це в людини, яка регулярно гортає сторінки соцмереж перед засинанням, можуть бути проблеми зі сном. 

Проте, тут все неоднозначно, бо огляд 36 досліджень показав, що ефективність сну знижуються під впливом синього світла. Водночас, на час, необхідний для засинання, це, схоже, не вплинуло. При цьому умови дослідження були не зовсім такими, як у реальному житті. Просто яскраве жовте світло може впливати так само сильно, як і тьмяне синє, додають вчені.

Замість висновків 

Наразі доказів того, що синє світло шкідливе для нас, немає, особливо коли мова йде про шкоду для очей. Його вплив на наш сон може бути дещо більш спірним.

Якщо вам здається, що ваші пристрої заважають вам спати, є кілька простих рішень - переведіть їх у нічний режим або просто намагайтеся менше користуватися ними перед сном.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.