Чингісхан був дуже успішним правителем, та що зробило його таким
В анналах історії небагато імен викликають стільки трепету й страху, як Чингісхан. І це недаремно: він, мабуть, був найбільшим завойовником в історії, побудувавши те, що стане найбільшою континентальною імперією, яку будь-коли бачили у Центральній Азії. Правда ж про цього жорстокого тирана куди страшніша, ніж ви можете собі уявити, повідомляє IFLScience.
З самого народження Чингісхан був відзначений величчю. Принаймні, так стверджують його біографи. Згідно з найдавнішою літературною працею монгольською мовою - "Таємна історія монголів" - він народився зі згустком крові. Це вважалося знаком того, що хлопець в майбутньому стане хоробрим воїном.
Але до того, як він став Чингісханом - він був лише Темуджином, безплеменним напівсиротою, який виживав у монгольському степу, шукаючи ягоди та полюючи на щурів і птахів. Пізніше хлопець зрозумів, що задля руху по суспільній драбині слід вдало одружитися. Першою дружиною майбутнього Чингісхана стала Борте, вельми впливова жінка. Вона стала матір'ю чотирьох синів та п'яти дочок Чингіза, і він часто шукав її поради.
Другим союзом, який вплинув на становлення могутнього хана став його вчитель та наставник Тогрул Хан. І тепер у Темуджина була армія. Він збирався довести, що мав майже надприродне чуття того, як користуватися військом. Сила монгольської армії полягала в здатності вести бойові дії з ефективністю, що значно перевищувала здатність ворогів чинити опір, написав у 2006 році військовий історик Річард Габріель.
"Здається, монголи були першою армією, яка задумала військове командування таким чином, щоб наголошувати на цілях, залишаючи вибір шляхів і засобів командиру підрозділу. Наголос робився на ініціативі, інноваційності та гнучкості виконання", – пояснив вчений.
Армія під проводом Чингісхана мала надзвичайно добрий зв’язок як усередині, так і зовні: вони використовували систему зв’язку кур’єрів і тактику шпигунства. Коли нарешті наставав час завдати удару, ворог не знав, чого чекати: монголи були не чим іншим, як професійними ударними загонами, яких посилали щільними рядами кінних лучників, писав історик Френк Маклінн. Незабаром Темуджин став правителем імперії, що охоплювала території від Китаю до Ірану. Але це пояснює лише те, як він отримав землі, а не те, як зміг утримати владу.
Коли ви керуєте однією з найбільших імперій в історії світу, ви зіткнетеся з досить різними народами. Для багатьох імперських сил це було проблемою. Чингісхан не був зацікавлений у насильницьких заходах проти різних груп ідентичності. Загалом монголи були толерантними до релігійних відмінностей, пише професор історії Стенфордського університету Норман Наймарк. Натомість вони сприяли взаємодії між культурно багатими громадами в Центральній і Південній Азії, Європі та на Близькому Сході.
Монголів також мало цікавили расові, етнічні чи мовні відмінності, що, зрештою, сприяло спілкуванню та змішуванню народів і культур у їхній величезній імперії, продовжив Наймарк. Багато самих довірених генералів і чиновників ханів були представниками різних національностей і релігій з Євразії. Дійсно, варто лише згадати тривалий разючий родовід Чингісхана, щоб побачити, як монгольські окупанти з ентузіазмом змішувалися з народом, який вони завоювали. Вони одружувалися з місцевими, наймали ремісників і користувався їхніми військовими порадами. Вони навіть поглинали й пропагували філософію й мистецтво культур, які перемогли.
"Широко поширений образ монголів - це варварські грабіжники, які прагнуть вбити та знищити, - писав історик Морріс Россабі, - проте мало уваги приділено значному внеску цих степових народів як меценатів культури в XIII - XIV століттях".
Чингісхан і його нащадки не знищували все, з чим вони контактували, а керували будівництвом великих міст та інфраструктури. Вони фінансували розвиток медицини та астрономії, а також спонсорували амбітні інженерні проєкти. У мистецтві вони сприяли розвитку театру та історичної науки. Вони давали роботу конфуціанським вченим і тибетським буддистським ченцям, заохочуючи будівництво храмів і монастирів, зазначив Россабі, і проводили політику підтримки торгівлі та ремесел. Хоча жорстокість їхніх військових кампаній не можна ігнорувати, не слід також ігнорувати їхній вплив на євразійську культуру, додає історик.
Яким би відкритим не був Чингісхан, краще вам було б не траплятися на його шляху. Його правило для підкорених народів було простим і непохитним: підкоритися або бути знищеним. Зброєю, яку він регулярно використовував, були масові вбивства переможеного населення з терором, що випливав з нього, писав почесний професор монгольської мови Лондонського університету Чарльз Бауден, в Британській енциклопедії. Проти тих, хто не скорився, велася жорстока психологічна війна, яка закінчувалася фізичною розправою.
Дійсно, монгольська політика зрівнювання з землею тих, хто їм протистояв, була настільки крайньою, що її часто називають геноцидом за сучасними стандартами. Сучасні підрахунки кількості вцілілих на завойованих землях Близького Сходу становлять цифру в 1/10 від наявного тоді населення. Тобто, війська Чингісхана вбивали 9 з 10 людей серед тих, хто чинив їм опір. Населення Угорщини та Китаю через окупацію буцімто скоротилося вдвічі. За словами європейського посланника до онука Чингісхана в 1246 році, монголи перетворили Київ з "дуже великого і густонаселеного міста" на "майже ніщо, з двома сотнями будинків, де мешканці утримувалися в повному рабстві".
Переможене населення фільтрували, високо цінних майстрів часто щадили й відправляли назад до монгольських столиць - займатися ремеслами. Жінок і дітей віддавали монгольським солдатам як рабів і дружин і приєднували до монгольського суспільства. Всіх інших вбивали, часто групами, сформованими для страти монгольськими солдатами. Крім того, монголи вбивали тварин, навіть котів і собак, якщо народ, на який вони нападали, не виказував їм відданість одразу. Монгольська імперія поширювалася через чистий терор. Здобувши страшну славу, монголи все рідше зустрічали опір, через усвідомлення потенційними жертвами страшної перспективи бути знищеними на попіл.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.