Смертельним для більшості містян став саме землетрус.
Нове дослідження показує, що обвалення будівель у Помпеях, схоже, були неправильно пов’язані з вулканічною активністю, хоча насправді винен землетрус. На головному фото до матеріалу зображено полотно "Виверження Везувію", яке у XVIII столітті створив П’єр-Жак Волер. І дійсно, величні давньоримські Помпеї були зруйновані вночі - катастрофічним виверженням вулкана Везувій, у 79 році нашої ери, поховавши жителів під шарами вулканічного попелу. Але в цій історії про загибель давньоримського міста є ще дещо.
Попри те, що виверження вулкана поблизу Помпеїв було смертельним, дослідження показують, що багато людей тут загинули під час обвалу будівель від землетрусу. Останній спричинив смертельні вибухи, пише NYTimes. Таким чином, Помпеї одночасно були зруйновані потужним землетрусом. Це пояснює, чому місцеві жителі не зуміли втекти від лави, що насувається, - їх поховали під собою стіни їхніх же будинків.
Дослідники завжди припускали, що руйнуванню міста сприяла сейсмічна активність в регіоні. Стародавній письменник Пліній Молодший з сусіднього міста писав, що виверження Везувію супроводжувалося сильними поштовхами. Але досі не було виявлено жодних доказів, які б підтверджували цю історичну версію. Тепер команда італійських геофізиків та вулканологів дослідила цю прогалину в записах.
Команда зосередилася на острові "цнотливих коханців". Ця територія охоплює кілька будівель, у тому числі пекарню та будинок, де художники через природну катастрофу залишили фрески недофарбованими. Після розкопок і ретельного аналізу дослідники дійшли висновку, що стіни острова зруйнувалися через землетрус.
По-перше, вони порівняли пошкодження з відомими наслідками сейсмічного руйнування - наприклад, на історичних будівлях. Під час розкопок також виявили пару скелетів, покритих уламками стін. Один скелет навіть мав ознаки спроби сховатися. На думку дослідників, переломи кісток і розтрощення, які спостерігаються у сучасних жертв землетрусу, є доказом того, що ті нещасні римляни загинули саме внаслідок обвалу будівлі.
Тоді землетрус, викликаний виверженням, сильно сколихнув місто. Вулканічні лапілі - маленьке каміння - йшли дощем протягом 18 годин. Це також спричиняло обвалення багатьох дахів, де намагалися сховатися люди. Останні, на жаль, гинули. Величезні потоки попелу та сміття пронеслися вулицями міста, запечатавши трагічну долю Помпеї назавжди.
Нові докази є "дивовижними", вважають вчені. Вони зізналися, що також залучали експертів у галузі архітектури та судової антропології, щоб відповісти на запитання про життя звичайних людей у Помпеях, а не лише про їхню смерть.
"Ми можемо бути майже впевнені, що, окрім Помпеї, від землетрусу постраждали й інші міста, наприклад, Геркуланум та Оплонтіс", - додали вони.
Так, Помпеї були в центрі уваги багатьох вулканологічних досліджень, але все ще є нова інформація, яку можна отримати про виверження та його вплив на місто і його жителів!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.