Роботизований місячний апарат приватної місії NASA наблизився до супутника Землі
Якщо все піде за планом, приватний космічний корабель "Одіссей" вже 22 лютого, приземлиться на поверхню Місяця. Це буде перша висадка місії NASA на Місяць за останні 50 років. 21 лютого, вранці роботизований місячний апарат, запущений х'юстонською компанією, наблизився до Місяця. Компанія Intuitive Machines оголосила, що її космічний апарат Odysseus працював шість хвилин і 48 секунд. Він сповільнив свій двигун настільки, що під дією сили тяжіння Місяця вийшов на кругову орбіту на висоті майже 92 км над його поверхнею.
На сьогодні запланована посадка на Місяць. Якщо все піде добре, космічний апарат стане першим, який здійснить м'яку посадку на Місяць, і першою американською місією, яка прибуде туди з часів "Аполлона-17" у 1972 році, йдеться в публікації The New York Times.
Очікується, що "Одіссей" приземлиться на поверхню Місяця о 17:30 за східним часом. Пізно ввечері в середу Intuitive Machines скоригувала час посадки, пересунувши його на 19 хвилин, виходячи з орбіти, на якій опинився космічний корабель.
Хоча це приватна місія, основним замовником є NASA, яке заплатило 118 мільйонів доларів за доставку шести інструментів на Місяць. Телеканал NASA TV транслюватиме висвітлення посадки, починаючи з 16:00.
"Одіссей" націлений на місце в південному полярному регіоні, на пласку рівнину за межами кратера Малаперт А. Це кратер-супутник більшого кратера Малаперт, названого на честь Шарля Малаперта, бельгійського астронома XVII століття.
Місце посадки знаходиться приблизно в 298 км від південного полюса Місяця. Деякі з кратерів у цьому регіоні залишаються у вічній тіні і становлять особливий інтерес, оскільки тут було виявлено водяний лід. Попередні американські місячні місії здійснювали посадки в екваторіальних регіонах.
Космічний апарат запустить свій двигун, щоб кругова орбіта змінилася на еліптичну, і опуститься на відстані близько 10 км від поверхні Місяця. З цього моменту "Одіссей" буде діяти повністю самостійно. Після годинного пробігу двигун знову увімкнеться, і космічний корабель почне прискорений спуск. Йому доведеться сповільнитися з початкової швидкості близько 6,5 тисяч км на годину.
"Одіссей" відстежуватиме своє місцезнаходження за допомогою камер, порівнюючи малюнок кратерів зі збереженими картами та вимірюючи свою висоту за допомогою лазерних променів, що відбиваються від поверхні.
Приблизно за 2 км від місця посадки космічний апарат повернеться у вертикальне положення, а датчики шукатимуть безпечне місце.
Останні 15 метрів спуску "Одіссей" покладатиметься виключно на свої інерційні вимірювальні прилади, які діятимуть як внутрішнє вухо космічного апарату, вимірюючи силу прискорення. Він припинить використовувати камеру і лазер для вимірювання висоти, щоб уникнути обману через пил, який піднімається вихлопами двигуна.
Оскільки сонячні батареї забезпечують енергією космічний корабель, його місія триватиме лише близько семи днів, доки сонце не сяде на місці посадки. Після цього почнеться двотижнева холодна місячна ніч, а "Одіссей" не був спроектований для виживання в таких умовах.
Шість приладів NASA, які взяв на Місяць "Одіссей", та їхні завдання:
Спусковий апарат також несе інші корисні вантажі, зокрема камеру, створену студентами Аеронавігаційного університету з Флориди та інструмент-попередник для майбутнього місячного телескопа, а також мистецький проект Джеффа Кунса.
Спусковий апарат Intuitive Machines - це шестикутний циліндр з шістьма посадочними опорами. Він має близько 4 метри заввишки і 1,5 метри завширшки, і важив близько майже 2 тонни на момент запуску.
Для фанатів науково-фантастичного телесеріалу "Доктор Хто": корпус спускового апарату приблизно дорівнює розміру Тардіс, космічного корабля для подорожей у часі, який ззовні виглядає як стара британська телефонна будка.
15 лютого ракета SpaceX Falcon 9 відправила Odysseus на траєкторію до Місяця. Після того, як апарат відокремився, він успішно увімкнувся. Початковий запуск двигуна для випробування силової установки був відкладений, оскільки рідкий кисень охолоджувався довше, ніж передбачалося наземними тестами.
Інженери скоригували процедуру запалювання, і 16 лютого запуск був успішно проведений. Під час польоту космічний апарат передавав фотографії Землі та Місяця.
Контролери польоту запускали двигун ще двічі, 18 і 20 лютого, щоб точно налаштувати траєкторію польоту до Місяця. Друга спроба була настільки точною, що диспетчери вирішили пропустити заплановану третю корекцію.
Odysseus є частиною програми NASA Commercial Lunar Payload Services, яка дозволяє приватним компаніям відправляти експерименти на Місяць і позбавляє NASA від необхідності будувати і експлуатувати власні місячні апарати.
Космічне агентство сподівається, що такий підхід буде набагато дешевшим, що дозволить йому відправляти більше місій, поки воно готується до повернення американських астронавтів на Місяць в рамках програми "Артеміда".
Попередні спроби приватних компаній висадитись на Місяць в рамках місій NASA виявились невдалими.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.