Випромінення від смартфона: вчені визнали наявність радіації - що з захистом

Деякі дослідження пов'язують використання мобільних телефонів з раком

Телефон, смартфон, випромінення, шкода для здоров'я, здоров'я
Випромінення 5G не вище, ніж було у 4G

Всі ми постійно розмовляємо по телефону, який майже увесь час знаходиться біля нас, навіть коли ми не говоримо, не пишемо в чати та не скролимо стрічку новин. Тож, постає питання, чи варто турбуватися про випромінення, яке має смартфон. 

Дійсно, деякі дослідження пов'язують використання мобільних телефонів з раком. Якщо ви увесь день триматимете смартфон біля голови так, немов приклеєні до нього, нічого корисного в цьому не буде. Надмірне використання телефону пов'язане з цілою низкою проблем:

  • проблемами зі сном,
  • болем у суглобах,
  • підвищеним рівнем гормону стресу кортизолу,
  • навіть проблемами у стосунках.

Якщо ж вас турбує випромінення, експерти кажуть, що не варто повністю відмовлятися від телефону, пише NYTimes.

Як і всі мобільні телефони - разом з мережами Wi-Fi, радіостанціями, пультами дистанційного керування і GPS - смартфони випромінюють радіацію. Вони використовують невидимі енергетичні хвилі для передачі голосів, текстів, фотографій та електронних листів на найближчі вежі стільникового зв'язку, які можуть доставити їх в будь-яку точку світу.

Але майже три десятиліття наукових досліджень не виявили зв'язку цього впливу з раком, заявили в Управлінні з контролю за продуктами і ліками США. Ось що ми знаємо.

"Випромінення мобільних телефонів не несе в собі нічого небезпечного або шкідливого", - пояснили радіологи.

Залишатися на безпечній стороні

Сучасні мобільні гаджети зовсім не схожі на телефони початку 00-х років. Це ускладнює вивчення довгострокових ризиків, пов'язаних з будь-яким телефоном. Але їхнє випромінення насправді зменшилося з появою нових технологій, та й нові мережі не несуть більше ризику, ніж старі.

"Випромінення 5G не вище, ніж було у 4G. Це просто дозволяє передавати більше даних", - наполягають науковці й дослідники.

Тим не менш, міжнародні комісії з питань зв'язку встановлюють ліміти випромінення для нових телефонів. Це пояснює, чому у вересні французька влада заявила Apple, що компанія мусить знизити рівень випромінення iPhone 12. "Яблучний" бренд випустив оновлення програмного забезпечення, щоб вирішити цю проблему.

Не всяка радіація шкідлива?

"Радіація" описує багато видів енергії, деякі з яких дійсно несуть ризики. Атомні бомби або, меншою мірою, рентгенівські апарати випромінюють енергію, яка має назву іонізуючого випромінювання. Найнебезпечніше іонізуюче випромінювання може відокремлювати електрони від атомів, з яких складається наша ДНК. З часом пошкодження ДНК може викликати рак.

Ось чому під час використання рентгенівських променів зазвичай надягають захисне свинцеве спорядження. Але енергія смартфонів підпадає під категорію неіонізуючого випромінювання, яке не є достатньо потужним, щоб спричинити таку шкоду.

"Багато людей думають, що випромінення - це "радіація", але це не одне й те саме. Від використання мобільних телефонів не спостерігається пошкодження ДНК", - пояснили вчені.

Чому ми досі переживаємо 

Центри контролю та профілактики захворювань й експерти ВООЗ погоджуються, немає жодних доказів того, що випромінення смартфонів спричиняє пухлини мозку. Більшість з цих досліджень були спростовані, в тому числі й ті, що стосувалися мобільних мереж п'ятого покоління, або 5G.

Наприклад, в дослідженні 2010 року вчені виявили невеликий зв'язок між одним типом пухлини мозку і високим рівнем використання мобільних телефонів. Але самі дослідники визнали його "упередженість і помилки". Ті кілька досліджень, які припускали, що смартфони несуть радіаційні ризики, насправді не довели, що мобільні телефони спричиняють ці проблеми зі здоров'ям.

При цьому більшість людей в розвинених країнах мають мобільні телефони. Та було б майже неможливо виокремити ці гаджети, як причину розвитку раку. Винуватцями могли стаи інші фактори:

  • брудне повітря,
  • куріння,
  • шкідливі звички,
  • випадковість.

Проте дослідження з такими недоліками, як ці, розмивають уявлення про безпеку телефонів, кажуть у Національному інституті раку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube