Спори про вимикати або не вимикати лампочки не мають жодного сенсу, якщо тільки ви не фанат ламп розжарювання
У разі регулярно зростаючих цін чи обіцянок підвищити плату за електрику закон, що нав'язується поколінням про необхідність вимикати світло, виходячи з кімнати, залишається все ще життєздатним. Пояснення ті самі: лічильник "не крутиться", нараховуючи оплату за електроенергію, у лампочки продовжується термін служби. Але надворі 2024 рік, і непорушні, здавалося, правила зберегли актуальність лише для ламп розжарювання, повідомляє The New York Times.
З продажу звичайні лампочки потихеньку зникають, прихильників, які цінували їх за дешевизну та простоту використання, дедалі менше. Але навіть зараз, коли світлодіодними лампами, що прийшли їм на зміну, здається, забезпечені всі, продовжуються суперечки - вимикати світло, йдучи з кімнати, чи можна залишити?
Сучасні світлодіодні лампи майже не споживають енергію, пояснюють експерти. І якщо у вас досі скрізь висять лампи розжарювання, просто порівняйте, скільки електрики споживають вони, а скільки світлодіодні прилади.
При середньому використанні 10 годин на день лампа розжарювання 100 Вт змусить заплатити за 365 кВт на рік. А світлодіодна потужністю 12 Вт (аналог звичайної лампи 100 Вт) – 43,8 кВт на рік. Тобто платіжка за світло зменшується у 8 разів.
Ще один зрозумілий приклад: 12 світлодіодних лампочок, що не вимикаються за день ні на хвилину, споживають менше електроенергії, ніж холодильник. Тому вимикання світла за всіма членами сім'ї у разі використання у будинку світлодіодів приносить користь хіба що у вигляді фізичної розминки.
Що стосується терміну служби, про лампи розжарювання завжди було зрозуміло, що він у них короткий і ще інтенсивніше скорочується від включення та вимкнення. Тому ми й чули у дитинстві: "Не клацай світильником - лампочка перегорить!" З іншого боку, такі лампы нестійкі до дій перепадів напруги в мережі.
Світлодіодні ж позбавлені всіх цих "ніжних" особливостей, оскільки технологія, завдяки якій вони світяться, кардинально відрізняється від тієї, що змушує горіти лампи розжарювання. Тому можна клацати, скільки влізе – включення та вимкнення не впливають на термін служби світлодіодні лампи.
Питання ціни при цьому залишається дуже важливим при виборі лампи, адже є різниця - купити звичайну за 20 гривень або світлодіодну на сто гривень дорожче. І хоча ми не любимо і не вміємо розраховувати довгострокову вигоду, а вважаємо за краще заощадити тут і зараз, подумати все-таки потрібно "наперед".
Лампа розжарювання розрахована на 1-1,5 тисяч годин роботи, енергозберігаюча - на 10 тисяч годин, а LED-лампа - взагалі від 20 до 50 тисяч. Тобто, купувати їх доведеться набагато рідше, а економія від переходу становить до 80% за рік. Свою високу вартість світлодіодні лампи окупають протягом 5-6 місяців, світять яскравіше, електрики споживають удесятеро менше, а ламаються рідше.
І, як ми пам'ятаємо, 18 мільйонів лампочок, виданих українцям в обмін на старі, дозволили одночасно заощаджувати до 1000 МВт електроенергії. А це, як не крути, робота одного блоку атомної електростанції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.