Вік смерті відсунуто: як довго тепер може прожити людина

Читать на русском

Як омолодитися без крайніх мір

Читать на русском
Тривалість життя, смертність, старість, здоров'я, вік, корисні поради
Середня тривалість життя сучасної людини складає 75-80 років.

Як омолодитися без крайніх мір

У 2011 році у Великобританії провели опитування, в ході якого громадянам поставили просте запитання: чи хотіли б вони жити вічно. П'ятеро з шести відповіли "ні". Проте запит на правила життя людей з так званих блакитних зон планети, де зустрічається найбільша кількість довгожителів, зростає. А отже, люди прагнуть жити, якщо не вічно, то принаймні - довго. 

Як біологічний вид, люди живуть довше, ніж будь-коли раніше: очікувана тривалість життя в країнах Заходу більш ніж подвоїлася за останні 150 років, а кількість людей, які досягли 100-річчя, згідно математичної прогресії зросте з 95 тисяч у 1990 році до 25 мільйонів у 2100 році, пише ІFLScience.

Щоправда, наддовголіття може зводитися до простого везіння. Одне дослідження показало, що до 60% столітніх євреїв протягом більшої частини свого життя багато курили. Половина з них страждали ожирінням, менше половини робили помірні фізичні вправи і менше 3% були вегетаріанцями. А отже, більшість з цих довгожителів таки мали дуже шкідливі звички. Виходить, їм просто пощастило!

Старіння і вік - різні речі

Вік і старіння - це не одне й те саме. Вік - це число, яке часто є суб'єктивним. З іншого боку, старіння - це спостережуваний процес, який можна описати і визначити з наукової точки зору. У дослідженнях старіння визначається як прогресуюча втрата фізіологічної цілісності, що призводить до функціональних порушень і підвищеної ймовірності смерті.

Старіння є результатом різних, але взаємопов'язаних факторів: деякі з них є природними, деякі є продуктом випадковості, а деякі піддаються контролю. Візьмемо, наприклад, їжу. Широко відомо, що дієти з обмеженням калорій подовжують тривалість життя.

Короткострокові дослідження показують, що це покращує здоров'я людей. Ще один парадокс полягає ось у чому: життя, прожите в комфорті, може бути коротшим, ніж життя з невеликими негараздами. В останньому випадку помірний стрес буцімто змушує організм увесь час бути в тонусі і фактично залишатись "молодим". Декілька років тому ця теорія була дуже модною на заході. 

Люди не хочуть жити вічно через немічну старість.
Люди не хочуть жити вічно через немічну старість.

Як довго ми можемо жити 

При цьому якийсь час вважалося, що людина не здатна прожити понад 120 років, мовляв, всі системи й органи відмовлять. Однак вік найстарішої людини в історії - Жанни Кальмент, яка померла в 1997 році - складав 122 років і 164 днів.

В іншому дослідженні 2016 року на основі демографічних даних було зроблено висновок, що максимальна тривалість життя людини становить близько 125 років - і що шанси будь-якої людини дожити до цього віку становлять менше 1 на 10 тисяч. Інші дослідження дали надзвичайно схожі цифри: 115, 124, 126, 130 тощо.

Але деякі вчені не такі песимістичні. Прориви в нашому розумінні процесу старіння призвели до гіпотетичної максимальної тривалості життя до 150 років.

Нудний спосіб залишатись молодим

Якщо стежити за своєю вагою, не палити, пити помірно і з'їдати щонайменше п'ять порцій фруктів і овочів на день, тривалість життя може збільшитися на 14 років порівняно з тими, хто не робить нічого з цього. Це може бути нецікаво, але це ефективно. Просто правильно харчуйтеся, не паліть і намагайтеся не давати своїм клітинам захоплюватися побудовою білка. 

"Вампіризм" багатіїв або донорська кров для омолодження

У минулому пошуки вічної молодості змушували клеопатр і цезарів тягнутися до ванн, наповнених ослячим молоком, і використовувати маски з крокодилячого гною. Сьогодні ж справи не набагато кращі.

Так, американський технологічний мільярдер Брайан Джонсон витрачає в середньому 2 мільйони доларів на рік на нібито антивікові технології. Його режим включає щотижневі кислотні пілінги, голодування протягом 23 годин на добу та використання для переливання крові власного сина. Але "немає жодних доведених клінічних переваг" вливань плазми або крові при вікових захворюваннях, твердять вчені.

"Багато методів омолодження, запропонованих Джонсоном, є сумнівними, базуються на хитромудрій науці та мають відомі побічні ефекти", - зазначають вони.

Браян Джонсон - 46-річний IT-мільйонер, одержимий ідеєю повернути собі тіло 18-річного. Задля цього він, наприклад, зробив 33 тисячі знімків свого кишківника.
Браян Джонсон - 46-річний IT-мільйонер, одержимий ідеєю повернути собі тіло 18-річного. Задля цього він, наприклад, зробив 33 тисячі знімків свого кишківника.

Чи існують ліки від старіння 

Тривалість нашого життя може бути довшою, ніж будь-коли раніше. Клінічні випробування рясніють спробами вплинути на ознаки старіння, такі як постачання стовбурових клітин і клітинна комунікація. 

Нині існує безліч запропонованих "ліків" від старіння і смерті: дослідження показали, наприклад, що видалення старіючих клітин у мишей може покращити їхнє здоров'я і збільшити тривалість життя. Вдосконалення машинного навчання зробило реальною можливість створення антивікових препаратів на основі ШІ - штучного інтелекту.

Натомість науковці наполягають, що важливо не те, скільки років людина фактично проживе, а те, в якому стані вона це зробить. Набагато важливіше, щоб люди довше залишалися здоровими, і могли би відтермінувати появу вікових захворювань або, в ідеалі, взагалі запобігти їм.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.