Від яких бід врятують адаптогени: і взагалі, що вони таке

Є твердження, що ці харчові добавки можуть допомогти збалансувати наше тіло, але що говорить наука

Здоров'я, стрес, адаптогени, імбир, базилік, трави, народна медицина, COVID-19, дієтичні добавки
Адаптогени допомагають тілу повернутися до гомеостазу

У світі, який, здається, створений, щоб увігнати нас у стрес та вибитими з рівноваги, на допомогу з підказками приходять соцмережі, які останнім часом радять багатьом адаптогени. Звучить складно, та на ділі все простіше. До адаптогенних речовин зокрема належать ашвагандха, імбир, солодка й навіть базилік, пояснює IFLScience.

В Україні, як відомо, майже в будь-якому міському супермаркеті можна купити корінь імбиру. Коштує він близько трьох сотень гривень за кілограм. Ашвагандху можна придбати в порошку або капсулах, за ті ж такі триста гривень, в мережі. За корінь солодки мережеві маркетплейси просять 70 гривень – за 100 г. Кущик свіжого базиліка можна купити у "Сільпо" за 100 гривень, а 50 г сушеного обійдеться вам всього у 50 гривень.

Що таке адаптогени

Адаптогени – це широка група речовин, включаючи трави, коріння та гриби, які нібито підтримують баланс тіла. Це не означає, що підійде будь-яка трава. Щоб вважатися адаптогеном відповідно до прийнятого стандарту, речовина повинна бути нетоксичною, мати властивості, націлені на різні біологічні, хімічні та фізичні фактори, й мати нормалізуючу дію на тіло. Багато з них давно використовуються в традиційній медицині та лікуванні травами.

Часто стверджується, що адаптогени допомагають тілу повернутися до гомеостазу. Загальні приклади речовин, які, відповідають цим критеріям, включають і корінь женьшеню, ще відомий як елеутерокок (40 гривень за 50 г сухої трави) та так званий золотий корінь, відомий як родіола рожева (від 100 гривень за 70 г). 

За потреби, вживайте дієтичні добавки помірковано, за попередньої консультації з лікарем!
За потреби, вживайте дієтичні добавки помірковано, після попередньої консультації з терапевтом!

Адаптогени – не ліки

Адаптогени не схвалені як ліки. Натомість вони вважаються дієтичними добавками. Що стосується того, для чого вони можуть використовуватися, одне з найпоширеніших тверджень полягає в тому, що вони допомагають зменшити стрес, а також запобігти чи лікувати COVID-19.

При цьому жоден з цих продуктів не пройшов суворий процес схвалення чи авторизації FDA, який дозволив би їм виправдати свої фармацевтичні претензії. 

Довідка. FDA – Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США.

Так, у 2020 році FDA навіть розіслало листи-попередження двом окремим компаніям і одному партнеру Amazon після того, як вони наполягали, що різні продукти включно з адаптогенами є безпечними й ефективними для запобігання й лікування COVID-19. 

Ефективність дієтичних добавок 

Це не означає, що взагалі немає жодного дослідження. Так, вчені нещодавно провели клінічне випробування властивостей ашвагандхи. Загалом 98 учасників розділили на чотири групи: протягом восьми тижнів троє з них отримували щоденну дозу 125, 250 або 500 міліграмів екстракту кореня та листя ашвагандхи, а четверта приймала плацебо.

Результати здаються багатообіцяючими. Навіть група, яка отримувала найменшу дозу екстракту, виявила значне зменшення ознак стресу порівняно з групою плацебо. Однак у дослідженні є багато проблем, які надають цим висновкам меншої ваги. Наприклад те, що вчені здебільшого покладалися на самооцінку стану піддослідних.

Тобто, не можна сказати, що немає жодного потенціалу, але необхідні подальші дослідження. Подібні висновки були зроблені в метааналізі, який поєднує дані кількох окремих досліджень для досягнення висновку. Він виявив, що ашваганда знижує рівень стресу та кортизолу, проте має деякі побічні ефекти.

Приймайте з обережністю 

Отже, наука не підтверджує адаптогени як рішення. Фактично, як і з усіма дієтичними добавками, відсутність контролю та наукових доказів означає, що до них слід підходити з обережністю. Наприклад, добавки можуть містити інші речовини, які можуть взаємодіяти з ліками чи мати небажані ефекти.

Крім того, як і в будь-якій іншій трав’яній добавці, дози сполук в адаптогенах можуть бути непослідовними від партії до партії через безліч факторів. Якщо хтось хоче приймати якийсь адаптоген, рекомендується спочатку поговорити з лікарем.

Існують певні обставини здоров'я, коли рекомендується бути особливо обережним. Наприклад, ашвагандхи та екстракту женьшеню рекомендується уникати під час вагітності або годування груддю, або якщо ви приймаєте певні ліки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube