Хто в зоні ризику опинитися на лікарняному ліжку
Зі зниженням температури повітря почали зростати випадки захворювання на грип. Біль у горлі, закладений ніс, лихоманка, болі в тілі та втома. У багатьох людей імунна система може усунути ці симптоми приблизно за тиждень. Але в інших грип призводить до важкої хвороби, госпіталізації чи навіть смерті. Ось основні фактори ризиків, про які йдеться в матеріалі NYTimes.
Маленьких дітей і людей похилого віку постійно госпіталізують з важким грипом. Їхня імунна система менш міцна, ніж у старших дітей чи молодших дорослих, тобто вони менш здатні протистояти інфекції. Люди похилого віку більше схильні до впливу вірусу типу А.
Існує два типи вірусів грипу, які можуть сіяти хаос щосезону: тип А та тип В. Найвищий рівень госпіталізації з 2010 року спостерігався під час сезонів грипу, коли переважали віруси типу А.
Деякі діти з неврологічними захворюваннями, такими як епілепсія, церебральний параліч і СДУГ можуть мати проблеми з функцією м’язів і легенів, і як наслідок, з кашлем та очищенням рідини з дихальних шляхів. Це може посилити симптоми грипу або призвести до пневмонії.
Грип може викликати напади астми у дітей із хронічним запаленням дихальних шляхів. Це також може призвести до пневмонії та інших респіраторних проблем, які можуть вимагати госпіталізації.
У дорослих із хронічною обструктивною хворобою легень, які мають ослаблену імунну відповідь, організму може бути важче позбутися інфекції. Грип може ще більше запалити дихальні шляхи, ускладнюючи дихання пацієнтів.
Майже 30% жінок репродуктивного віку, які були госпіталізовані з грипом протягом 13 сезонів грипу, були вагітні. Дослідження показали, що гормони вагітності пригнічують імунну систему, що призводить до більш важких захворювань і більшої кількості госпіталізацій. Інфекція грипу під час вагітності несе ризики для плоду.
Як для дітей, так і для дорослих ожиріння є фактором ризику тяжкого захворювання на грип. Наприклад, надмірна вага може ускладнити глибокий вдих, необхідний для очищення легенів від інфекції.
У хворих на цукровий діабет напад грипу може ускладнити контроль рівня цукру в крові. І вважається, що високий рівень глюкози впливає на функцію лейкоцитів, погіршуючи інфекцію та подовжуючи час одужання.
Близько половини дорослих, госпіталізованих із захворюванням на грип, мають хворе серце. Як правило, літні люди мають менш міцну імунну систему, кажуть кардіологи. Дослідження показали, що грип підвищує ризик інфаркту та інсульту в таких людей. Люди з хворобами серця гірше переносять стрес від самої інфекціїї.
Протягом двох останніх сезонів грипу одна чверть госпіталізованих пацієнтів віком від 18 до 49 років мала високий кров'яний тиск. Він здатен пошкодити судини. В людей з гіпертонією грип може створити ще більше навантаження на серце.
Доведено, що вакцини проти грипу значно знижують ризик госпіталізації дітей і дорослих. Нещодавній аналіз показав, що цього року вакцинація знизила рівень госпіталізації на 34,5 % в п’яти країнах Південної Америки, де сезон грипу починається на початку року.
Та навіть якщо ви щеплені, важливо стежити за симптомами, які можуть вимагати медичної допомоги, як-от утруднене дихання та біль у грудях. Експерти також рекомендують звернутися за допомогою, якщо у вас є інші симптоми грипу, такі як лихоманка або кашель, які не зникають самі по собі протягом тижня.
Памятайте, що вакцина не є панацеєю. Вона лише зменшує ймовірність того, що вам знадобиться госпіталізація.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.