Харчування з обмеженням калорій залишаються одними з найпопулярніших і сьогодні
Наші бабусі й мами брали поради щодо раціону та харчування з журналів. Сьогодні препарати для схуднення обіцяють швидкий шлях до скидання зайвої ваги. Проте факт залишається фактом: для тих, хто намагається хоч трохи схуднути, існують основні принципи, які ніколи не зміняться, пише The Telegraph.
У 1960-х роках підрахунок калорій став дуже модним. Це йшло пліч-о-пліч із занепокоєнням щодо зростання споживчої культури їжі та відображалося в жіночих журналах, які писали про модні дієти. У 1966 році Woman’s Own опублікувала дієту з 1000 калорій на день.
Одними з найпопулярніших сьогодні залишаються дієти з обмеженням калорій. Серед них дієта 5:2, створена у 2012 році, яка передбачає вживання лише 500-600 калорій протягом двох днів на тиждень і звичайне харчування протягом решти тижня.
Це факт, що вам потрібно спалити більше калорій, ніж ви приймаєте, щоб схуднути. Отже, скорочення споживання калорій для схуднення є одним із найпопулярніших підходів.
"Низькокалорійні дієти призведуть до втрати ваги через дефіцит енергії, тобто організм спалює більше калорій, ніж споживає. Чим менше ви споживаєте, тим більше вашому тілу потрібно використовувати запаси жиру для своїх енергетичних потреб", – пояснює дієтолог Кім Пірсон.
Менш різке скорочення калорій рекомендується для більш здорової та стійкої втрати ваги. Наприклад, можна скоротити 600 калорій на день, що означає в середньому 1400 калорій для жінок і 1900 калорій для чоловіків.
Занадто мало калорій може призвести до дефіциту поживних речовин, що може вплинути на щільність кісткової тканини, імунну функцію та здоров’я шкіри, оскільки стає важко споживати всі необхідні організму вітаміни, мінерали та білок.
Крім того, дуже низькокалорійні дієти викликають втому, перепади настрою та низьку енергію. Вони також можуть підвищити ризик переїдання й ускладнити зміну ваги.
Однак дуже низькокалорійні дієти можуть спрацювати під наглядом клініциста. Наприклад, пацієнтам із цукровим діабетом 2 типу, які страждають на ожирінням, пропонують тримісячну дієту із супом і коктейлем, яка передбачає споживання лише 800 калорій щодня.
Дослідження показали, що це може допомогти схуднути та привести діабет до ремісії у половини пацієнтів. Однак за цими пацієнтами ретельно спостерігають, щоб переконатися, що вони отримують усі необхідні поживні речовини.
Окрім втрати ваги, було показано, що обмеження калорій уповільнює старіння, зменшуючи виробництво шкідливих молекул, які називаються вільними радикалами й пошкоджують клітини. Крім того, обмеження калорій може покращити механізми відновлення організму й збільшити тривалість життя клітин, додає дієтологиня.
Однокомпонентна дієта – модна дієта, яка проіснувала десятиліттями в тій чи іншій формі. Це передбачає обмеження того, що ви їсте, однією їжею або групою продуктів. М’ясні та фруктові дієти, рекомендовані на сторінках Woman’s Own наприкінці 1960-х років, були одними з найперших прикладів цієї тенденції.
Тепер її перейменували в дієту м’ясоїдних, що передбачає вживання лише продуктів тваринного походження й завоювала відданих прихильників у мережі.
Інші варіації включають сирну дієту, яка передбачає вживання лише сиру. Попри те, що це вийшло з моди, низькокалорійний сир залишається популярним серед тих, хто дотримується дієти.
Існує також жахлива дієта з капустяним супом, яка передбачає вживання виключно їжі з капусти протягом 10 днів, хоча деякі тлумачення дозволяють вживати деякі інші продуктів, наприклад фрукти та молочку. Походження цієї дієти невідоме, але вона нещодавно знову з’явилася на TikTok.
Обмеження споживання їжі одним продуктом або групою продуктів, швидше за все, призведе до короткочасної втрати ваги, оскільки люди зазвичай споживають менше їжі. Такі дієти стають популярними, тому що, теоретично, їх легко дотримуватися. Ідея просто їсти один тип їжі легше, ніж вивчити більш складну дієту.
Дієтологи рекомендують з’їсти миску капустяного супу як першу страву – це може бути чудовою закускою для контролю ваги. В такому супі мало калорій, але багато клітковини, що допомагає відчувати себе ситішим перед основним прийомом їжі.
Однак не намагайтеся дотримуватися дієти з одним інгредієнтом, каже дієтологиня. Вони настільки обмежувальні, що призведуть до дефіциту поживних речовин, якщо їх дотримуватися протягом тижнів або місяців. Вони не є джерелом усіх основних поживних речовин, необхідних організму для функціонування, попереджає експертка.
Крім того, дієта з одним інгредієнтом призведе до втрати м’язів і жиру, що сповільнює метаболізм, оскільки організм адаптується до споживання меншої кількості їжі. Це ускладнює втрату ваги та підвищує ризик її відновлення ваги, каже дієтологиня.
"Втрата ваги є здоровішою, ефективнішою та довготривалішою, коли вона є результатом збалансованої дієти, а не наголосу на окремих інгредієнтах", – наголошує вона.
У 1960-х роках робота стюардеси вважалася гламурним вибором для жінок, і всі знали, що авіакомпанії дуже вибірково обирають їх за фактором привабливості. У результаті в 1969 році журнал Woman’s Own опублікував дієту стюардеси для жінок, які прагнули досягти такої ж стрункої фігури.
Та передбачала з’їдання одного круто звареного яйця на сніданок, а потім листового салату зі склянкою молока на обід. Вечеря складалася з 85-грамової порції нежирного м’яса – половини курячої грудки – з ще одним листковим салатом, що становило мізерні 354 калорії на день.
Неминуче, що споживання такої кількості калорій призведе до втрати ваги. Однак це, ймовірно, буде втрата м’язів, а також втрата жиру, що зашкодить здоров’ю та довгостроковій підтримці ваги, каже дієтологиня. Це також може порушити гормональний баланс, вплинути на жіночий менструальний цикл і репродуктивне здоров’я.
Як і в інших низькокалорійних дієтах, її важко дотримуватися. Вживання 350 калорій на день – це занадто мало, щоб підтримувати таку дієту протягом тривалого періоду часу. Проте продукти з дієти стюардеси, споживані великими порціями, можуть стати основою збалансованої дієти.
Наприклад, яйця багаті поживними речовинами та білком, що допоможе вгамувати відчуття голоду та тягу до їжі. Хоча слід їсти три-чотири на сніданок замість одного. Проте м’ясо містить незамінні амінокислоти, які підтримують м’язи.
Салати зі свіжих овочів додають до їжі клітковину, вітаміни та мінерали, які підтримують травлення і допомагають стабілізувати рівень цукру в крові. Разом із корисними жирами, такими як оливкова олія, ці продукти створюють збалансовану, ситну їжу, яка сприяє стійкій втраті ваги.
У 1960-х роках почастішали поради щодо схуднення для чоловіків, які ґрунтувалися на ідеї, що струнка статура є запорукою фінансового успіху. Тим часом інформація про дієти для жінок часто ґрунтувалася на ідеї, що стрункість робить їхнього чоловіка щасливим.
Попри досягнення науки про харчування, поради щодо дієти ґрунтувалися на принципах, які все ще залишаються відомими сьогодні, наприклад, обмеження вуглеводів і споживання більшої кількості білка. Тож, старомодні методи обмеження калорій все ще працюють, але краще харчуватися збалансовано, кажуть дієтологи!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.