В Україні зафіксовано різке зростання формальдегіду в повітрі

Які українські міста отруєні цим газом

дим, кашель
Рівень цього небезпечного газу в повітрі можуть підвищувати й погодні умови.

Як то кажуть, "підрахували - розплакалися": у Миколаєві, Одесі, Дніпрі, Кременчуці, Кривому Розі, Львові та Черкасах середньодобовий рівень формальдегіду "завалюється" за безпечну норму в 2,5 рази. Вагомий внесок у цей процес вносить війна, оскільки пари цього газу входять до складу продуктів горіння. У містах на кшталт Дніпра та Кривого Рогу нікуди не поділися і навіть збільшилися викиди від промислових підприємств, оскільки туди було евакуйована промисловість із окупованих територій. Але при цьому найчервоніший - Миколаїв, де, за даними Міністерства довкілля та природних ресурсів, лютневі показники перевищують допустимі межі у 2,5 - 4,5 рази.

Найкращі захисники - сріблясті тополі

Обговорюючи в соцмережах свою сумнівну першість, жителі Миколаєва сходяться на тому, що у них якраз небагато підстав для такого забруднення повітря. Працюючих підприємств залишилося мало, величезної кількості машин, як у Дніпрі, немає. До того ж місто оточене річками, що знижує рівень шкідливих вихлопів та газу.

Причину проблеми миколаївці бачать у масовій вирубці дерев та особливо – сріблястих тополь. Ці дерева є найкращими захисниками повітря від шкідливих речовин, природними фільтрами та виробниками великої кількості кисню.

За даними Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу, будь-які дерева знижують рівень формальдегіду в повітрі, поглинаючи його листям, стовбурами і навіть корінням. До того ж, за допомогою фотосинтезу та метаболізму претворюють шкідливий газ на безпечні речовини. Ефективність їх досить висока: дерева знижують концетрацію формальдегіду на 7-23%.

Формальдегід є канцерогенним для людини.
Формальдегід є канцерогенним для людини.

У чому небезпека формальдегіду?

Безбарвний газ із різким запахом є одним із найнебезпечніших забруднювачів повітря. При попаданні на шкіру він викликає місцеве подразнення, а ось пари формальдегіду, що опинилися всередині організму, викликають отруєння. І наслідки - від алергії до раку носоглотки.

Хронічне отруєння формальдегідом може спричинити:

  • алергію, кашель, подразнення очей, носа, горла та шкіри, напади астми,
  • порушення сну, психічне збудження, тремтіння, 
  • головний біль, розлад зору та координації
  • хронічну втому, сонливість, млявість.

При попаданні в організм формальдегід швидко поглинається дихальними шляхами, тому можуть виникнути хрипи, задишка, біль у горлі та нежить. У разі високих концентрацій сильне запалення дихальних шляхів може спричинити запалення легень, бронхів, трахеї.

Посадіть дерево та викиньте лак для волосся

За даними екологічної організації SaveDnipro, в Україні рівень середньодобової допустимої концентрації становить 0,003 мг/м3. І якщо подивитися на графіки перевищення цієї норми у різних містах України, зрозуміло, що у зоні ризику мешканці Миколаєва, Одеси, Дніпра, Кам'янського, Кривого Рогу, Львова, Черкас. Найкращі справи у Тернополі та Хмельницькому, і навіть столиця непогано виглядає на тлі “передовиків”.

І як би не здавалося, що нічого тут не вдієш, знизити ризик отруєння для себе може кожен. І тому:

  • поставити у приміщенні очищувач повітря,
  • завести кімнатні рослини, особливо папороті та пальми,
  • якщо є можливість, частіше гуляти лісом,
  • пити більше води,
  • уникати використання лаку для волосся,
  • не палити у приміщенні, навіть електронні сигарети,
  • посадити дерево.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube