Ви здивуєтесь, але кількість паразитів в ліжку просто таки вражає
На наших простирадлах і подушках ми проводимо третину свого щоденного життя, та цей контакт створює ідеальне середовище для всіляких небажаних гостей. Ви можете жахнутися, дізнавшись, що ваша постільна білизна містить мільйони бактерій, грибків, кліщів і вірусів. Ліжко – це тепле місце, де всі вони можуть множитись серед мертвих клітин шкіри, поки ви спите. Втім, якщо правильно й вчасно прати постільну білизну, є шанс залишитись здоровим!
Щодня ми втрачаємо 500 мільйонів клітин шкіри, що є великою радістю для пилових кліщів. На жаль, і комахи, і їхні екскременти можуть спровокувати алергію, астму та екзему. Враховуючи час, який люди проводять уві сні, і близькість подушки до рота, це важливо знати пацієнтам з респіраторними захворюваннями, особливо астмою та синуситом. До половини людей з важкою астмою мають алергію на Aspergillus fumigatus, а вплив грибка може спричинити хронічне захворювання легенів у хворих на туберкульоз.
Якщо ви дозволите домашнім тваринам спати на вашому ліжку, це може збільшити кількість бактерій на постільній білизні. Коли пухнастик спить на ліжку, кількість бактерій і грибків зростає в рази. Це можна порівняти з тим, коли ви не приймаєте душ, перед тим, як лягти в ліжко, чи спите в косметиці або не дуже свіжій натільній білизні. Ну або їсте в ліжку, що теж додає хвороботворного бруду.
При пранні грибки виживають при температурі до 50C. Тож обирайте вищий температурний режим, крім того, подушки важливо гарно просушити! Міняйте подушку кожні два роки. Але люди, які страждають від астми, захворювань легенів чи синусів, повинні купувати нову подушку кожні три-шість місяців.
Тим часом коли справа доходить до того, як часто ви повинні прати покривала, більшість експертів рекомендують робити це щотижня. Якщо у вас є дитина, яка мочить ліжко, то вам точно потрібно використовувати для прання високу температуру.
Не їжте в ліжку та періть вашу постільну білизну раз на тиждень. Якщо ж ви все ж таки їсте в ліжку, то прати білизну слід тоді, коли вона забруднилась (кавою, крихтами, вершками, маслом тощо).
Як і прання простирадл, прасування також зменшує кількість бактерій на білизні. Придбайте парову праску, нею ви зможете обробляти білизну та м'які меблі кожні кілька днів – це вбиває яйця гельмінтів та бактерії. Особливо корисно мати таку власникам домашніх тварин.
У 2013 році американська компанія Amerisleep заявила, що взяла мазки з наволочки, яку не прали тиждень. Наволочка містила близько трьох мільйонів бактерій на 2,5 см – приблизно в 17 тисяч разів більше, ніж сидіння унітаза.
Тим часом у 2006 році вчені зібрали шість подушок у друзів і родини. Подушки були в регулярному використанні від 18 місяців до 20 років. Всі вони містили гриби, особливо вид Aspergillus fumigatus – тип, який зазвичай зустрічається в ґрунті. Річ у тім, що подушки та простирадла, вологі від поту, створюють ідеальне середовище для розмноження бактерій і грибків. Мова про мільярди чи навіть трильйони грибкових частинок у кожній подушці.
Крім того, у всіх нас є кліщі домашнього пилу в ліжках, а грибок харчується калами пилових кліщів. Додайте до цього тепло від голови та тіла – і ви отримаєте ідеальне середовище для розмноження паразитів. Оскільки більшість з нас рідко перуть подушки, грибки живуть у них роками.
Зрозуміло, що постільна білизна є притулком для бактерій. Та у 2013 році французькі дослідники проаналізували постільну білизну пацієнтів лікарні та виявили, що брудні простирадла були переповнені бактеріями Staphylococcus, які зустрічаються на шкірі людини. Хоча більшість видів стафілококів є доброякісними, деякі, такі як S. aureus, можуть викликати шкірні інфекції, акне та навіть пневмонію у пацієнтів з ослабленою імунною системою.
Лікарні є багатим джерелом даних, оскільки до гігієни ставляться серйозно, а постільну білизну та подушки перуть від пацієнта до пацієнта. У 2018 році нігерійські вчені виявили кишкову паличку в невипраній білизні лікарні разом з патогенними бактеріями, що викликають інфекції сечовивідних шляхів, пневмонію, діарею, менінгіт і сепсис. Нечиста білизна становить реальний ризик зараження в таких умовах.
У 2022 році дослідники зібрали зразки з кімнат пацієнтів, які були госпіталізовані з віспою мавп. Вони виявили, що під час зміни постільної білизни в повітря вивільняються вірусні частинки. У 2018 році в британського медика розвинулася хвороба після контакту з вірусом під час зміни постільної білизни пацієнта.
Саме тому в розвинених країнах в лікарнях перуть білизну при дуже високих температурах, щоб вбити більшість бактерій, пояснюють інфекціоністи. При цьому, скажімо, спори бактерії C. difficile, котра викликає діарею, важко вбити навіть при високих температурах. Однак, регулярне прання дає свій результат – бактерія поступово "вимивається".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.