Обдурив ціле покоління жінок і чоловіків: лікарі замінили індекс маси тіла іншою формулою

Індекс маси тіла давно критикували як помилковий показник здоров'я

Здоров'я, індекс маси тіла, вага, індекс округлості тіла
На заміну йому прийшлов індекс округлості тіла

В медицині з'явилося нове поняття, тісно пов'язане з надмірною вагою, що може призводити до раку й захворювань серця, – індекс округлості тіла. Воно прийшло на заміну індексу маси тіла – формулі, розробленій майже два століття тому, котра ніколи не призначалася для медичних обстежень. 

Індекс маси тіла (ІМТ) 

Це співвідношення зросту до ваги, яке вже давно використовується як інструмент медичного скринінгу. Це один з найбільш широко використовуваних показників здоров’я, але водночас і один з найбільш нецензурних, оскільки він використовується для позначення людей із зайвою вагою, ожирінням або надмірним ожирінням. Класифікацію поставила під сумнів й олімпійська регбістка Ілона Махер, індекс маси тіла якої близький до показників ожиріння.

"Але, на жаль, я йду на Олімпіаду, а ви ні", - написала вона в Instagram, підкресливши всю дурість ситуації. 

Лікарі давно зважували на недоліки ІМТ, мовляв, показник не враховує расову, етнічну, вікову, статеву та гендерну різноманітність. Він не відрізняє людей з великою кількістю м’язів від тих, хто має жир у деяких місцях. Виявляється, згідно з індексом маси тіла Арнольда Шварценеггера в часи, коли він був бодібілдером, теж можна було віднести до людей, які страждають ожирінням. Та всі ми знаємо, що спортсмен мав струнку талію і ніякого жиру!

Індекс округлості тіла (ІОТ)

Нова міра говоритиме про те, наскільки ви округлі, використовуючи формулу, що враховує зріст і талію, а не вагу. Це формула, яка може забезпечити кращу оцінку ожиріння, тісно пов’язаного з підвищеним ризиком діабету 2 типу, гіпертонії та серцевих захворювань. Цей новий показник вже називають багатообіцяючим провісником смертності, адже люди з найвищим показником ІОТ мають і найвищий ризик смерті від раку, хвороб серця тощо. Їхній загальний ризик смертності майже на 50% більший.

"ІМТ не може відрізнити жир від м’язової маси. Для будь-якого ІОТ розподіл жиру та склад тіла можуть різко відрізнятися", - пояснили дослідники.

Індекс округлості тіла є дітищем математикині, професорки Військової академії США Діани Томас. Вона вперше описала його в статті 2013 року, а основна ідея полягає в ому, що людина за формою більше схожа не на циліндр, а на яйце.

"Різних людей можна класифікувати як різні еліпси. Деякі з нас більш сферичні. Деякі ближче до кола. Той, хто худорлявий і злий, не надто коло", - жартома пояснила свою ідею вчена.

Цю ідею дослідили й інші вчені. Тим часом у 2016 році встановили, що індекс маси тіла погано відповідає стану здоров’я. В підсумку, лікарі зійшлися на тому, що індекс маси тіла є грубим показником, який не враховує варіації форми тіла, композиції, м’язової маси та щільності кісток.

В людській популяції існують надзвичайні відмінності в ступені мускулистості людей, навіть тих, хто має однакову вагу. Відсоток жиру може коливатися від 10 до 40% у людей з однаковими індексом маси тіла, віком та статтю. Індекс округлості тіла - це спосіб вловити ці варіації, дійшли висновку вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube