Похмілля чи мігрень: навчіться розбиратися в п'яти видах головного болю

Головні болі сильно різняться за локалізацією та інтенсивністю, а також за частотою виникнення

Цифра п'ять та жінка
Є первинні головні болі, які виникають самі по собі, і вторинні головні болі, які є симптомом або ознакою захворювання

Головний біль є одним із найпоширеніших симптомів, що зустрічаються в медичній практиці. Головні болі сильно різняться за локалізацією та інтенсивністю болю, а також за частотою виникнення. У зв'язку з цим дуже важливо знати симптоматику різновидів патології та вчасно звертатися за медичною допомогою до кваліфікованих фахівців.

Існує так багато різних типів головного болю, що опис їх усіх та їхніх можливих причин міг би легко перетворитися на цілу дисертацію, тож, щоб заощадити ваш час, ми розглянемо п'ять із них, включно з деякими з найпоширеніших, пише IFLScience. Їх можна розділити на первинні головні болі, які виникають самі по собі, і вторинні головні болі, які є симптомом або ознакою основного захворювання.

Первинний головний біль

Напруга

Головні болі напруження часто вважаються найпоширенішим типом головного болю, і саме його більшість із нас уявляє собі, коли йдеться про головний біль - тупий, гнітючий біль, який відчувається так, ніби на голові тугий обруч. Точна причина виникнення цього виду головного болю невідома, і будь-хто, хто коли-небудь відчував головний біль напруження, знає, що він може виникнути за найрізноманітніших обставин, наприклад, за стресу, стискання щелеп або навіть за надто тривалого утримування голови в одному й тому самому положенні.

Раніше вчені вважали, що головні болі напруження виникають через напруження м'язів плечей, шиї та голови (звідси й назва), але останнім часом з'явилися твердження, що вони можуть бути результатом збільшення кількості хімічних речовин у мозку, які активують больові шляхи.

Мігрень

Мігрень посідає особливе місце в цій категорії. Хоча вона класифікується як первинний стан головного болю, мігрень не обов'язково означає наявність головного болю - багато людей відчувають мігрень без головного болю. Проте коли це супроводжується головним болем, він може бути доволі інтенсивним, часто з пульсуючим відчуттям, яке локалізується в одному боці та триває протягом кількох годин.

Попри те, що понад 10% людей у всьому світі, за оцінками, страждають від мігрені, дослідники насправді не знають, що її викликає. Існують добре відомі потенційні тригери, як-от певні зміни погоди, певні харчові продукти та нестача сну, але на фізіологічному рівні вчені не змогли визначити нічого, що виходить за межі цього, потенційно пов'язаного зі змінами в кровоносних судинах мозку та балансом сигнальних молекул, які називаються нейротрансмітерами.

Кластер

Порівняно з раніше згаданими типами первинного головного болю, кластерні головні болі трапляються рідко. Однак те, чого їм бракує в поширеності, вони більш ніж компенсують силою своїх симптомів: вони характеризуються раптовим і сильним болем з одного боку голови, часто навколо ока, який іноді супроводжується набряком або обвисанням повіки.

Як і у випадку з головним болем напруги та мігренню, вчені не знають напевно, що саме спричиняє кластерний головний біль, але вважається, що він пов'язаний з викидом нейротрансмітерів і нейропептидів у трьох ключових компонентах мозку: тригемінально-судинному шляху, тригемінально-вегетативному рефлексі та гіпоталамусі.

Вторинний головний біль

Зневоднення

П'яний вечір у барі або відсутність достатньої кількості випитого можуть призвести до сильного головного болю, спричиненого зневодненням, проте як саме це відбувається, неясно.

"Зневоднення саме по собі може спричиняти головний біль, але часто посилює основні захворювання, як-от первинні головні болі або інші стани, що залежать від балансу рідини", - наголошується в одній зі статей 2021 року.

Одна з теорій про зв'язок між зневодненням і головними болями стосується мозкових оболонок, мембранних шарів, які покривають мозок. На відміну від мозку, ці шари мають больові рецептори. Теорія свідчить, що рух рідини з мозку у відповідь на зневоднення створює напругу в мозкових оболонках, активуючи больові рецептори й викликаючи головний біль.

Кофеїн

Кофеїн має неоднозначний зв'язок із головним болем: він може полегшити його, але зрештою і спровокувати його, і все зводиться до того, як споживання кофеїну може вплинути на кровоносні судини в мозку. У деяких випадках головні болі пов'язані з розширенням кровоносних судин головного мозку, що призводить до збільшення припливу крові до органа і тиску на нерви, які у відповідь посилають больові сигнали в мозок.

Деякі знеболювальні містять кофеїн - згідно з оглядом 2014 року, ця добавка "дає додаткову перевагу в розмірі додаткових 5-10 % пацієнтів, які досягають хорошого рівня полегшення болю". Він викликає звуження кровоносних судин, що може допомогти полегшити головний біль. З іншого боку, якщо ви регулярно вживаєте кофеїн і раптово припиняєте, це може призвести до розширення кровоносних судин, що призведе до симптому відміни у вигляді головного болю.

Коли слід звертатися по медичну допомогу

Хоча більшість головних болів не повинні викликати занепокоєння, існують особливі обставини, коли слід негайно звернутися по медичну допомогу - коли головний біль виникає раптово і є надзвичайно болісним. Це відомо як громовий головний біль, і може також супроводжуватися нудотою, блювотою і зміненим психічним станом. Цей тип головного болю може бути ознакою чогось небезпечного для життя, що відбувається в мозку, наприклад розриву кровоносної судини, утворення тромбів або інфекції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube