У нас та сама проблема, що й в України з Росією: країну ЄС сусіди називають штучною нацією

Читать на русском

Північна Македонія ділить із сусідами спільну історію. Це злить Грецію та Болгарію, а заразом нервують албанці

Читать на русском
Олександр Македонський Скоп'є Північна Македонія
В Скоп'є не бракує ні статуй, ні в палаців.

Північна Македонія ділить із сусідами спільну історію. Це злить Грецію та Болгарію, а заразом нервують албанці

Якщо Україна воює за свій європейський вибір, то Північній Македонії, яка теж отримала незалежність 1991-го, стати членом ЄС заважає історія. Точніше, найближчі сусіди, які вважають македонців “штучною нацією”, яка не може претендувати ні на власну ідентичність, ні на історію, ні навіть на Олександра Македонського.

І якщо Україна протистоїть лише Російській імперії з її дикими домаганнями на Крещення Русі, князя Володимира і навіть Київ, то у Північній Македонії цілий набір “співвласників”. Їй довелося мати справу з Римською імперією, до якої вона входила протягом п'яти століть, з Османською імперією, що керувала цими територіями на початку ХХ століття та іншими правителями, зокрема болгарами та сербами, повідомляє The New York Times.

Назву – виправити, історію – переглянути

Незалежність Македонії, що настала 33 роки тому після розпаду Югославії, відразу ж не сподобалася Греції, яка вимагала змінити назву країни та переглянути історичну політику. Відповідно до неї, держава веде свій початок від античної Македонії, яку Греція розглядає як частину своєї спадщини. Щодо назви Македонія, то оскільки це регіон Греції, іншого не може бути.

Як відплату греки довго блокували вступ країни до ЄС та НАТО, поки 2018-го Македонія не погодилася стати Північною Македонією, Щоб "віддалитися" і від античної Македонії, і від Олександра Македонського, яких Греція вважає "своїми". 

Болгарський цар Самуїл - теж "не місцевий", на думку болгар
Болгарський цар Самуїл - теж "не місцевий", на думку болгар, але встановлений навпроти Олександра Македонського.

Але тільки досягли компромісу з греками, як зі своїми домаганнями виступили болгари. На думку болгарських націоналістів, Македонія - штучний продукт комуністичного режиму, а зовсім не нація, тому ні про ідентичність, ні про мову, ні про державність нічого й казати. Всі історичні події переглянути, підручники переписати, внести зміни до Конституції, визначивши болгар як традиційний народ, що живе на цій території, нарівні зі “штучними” македонцями. Щоправда, ми це десь уже чули.

«У нас та сама проблема з Болгарією, що й у України з Росією. Вони кажуть: «Вас не існує», — цитує The New York Times Миколу Мінова, професора історії Університету Святих Кирила та Мефодія у Скоп'є.

Що в сухому залишку: 2020-го Північна Македонія стала членом НАТО після зняття Афінами свого вето. А ось отримавши кандидатський статус ще 2008 року, країна так і не розпочала переговори про вступ до Євросоюзу. Ну, і приналежність Олександра Македонського була "віджата", хоча самі македонці так не думають.

Все одно Македонського не назвуть Грецьким

Центральна частина столиці Північної Македонії – стародавнього міста Скоп'є демонструє запеклу боротьбу за свою історію. І, як визнають навіть місцеві історики, відбувається вона з перегинами, начебто, захищаючись, країна перевищила “заходи самооборони”.  

На кожній площі, на кожній вулиці статуї, палаци, античні фасади та колонади у грецькому стилі.  

Робилося все швидко, у великій кількості, що виключають якість, витрачено сотні мільйонів євро, багато вкрадено - не дарма ж тодішній прем'єр-міністр Нікола Груєвський утік у 2018 році  в Угорщину, рятуючись від засудження за корупцію. Тому за 10 років усе добряче занепало, але не це засмучує істориків. 

Прибирати Македонського з центральної площі уряд не збирається.
Прибирати Македонського з центральної площі уряд не збирається.

«У нас така багата історія — і так багато можна сказати. Але не бачу жодної необхідності просувати весь цей надмірний маркетинг. Я сумую за старим Скоп'є, воно втратило свою душу», - сказала в інтерв'ю The New York Times директор Національного археологічного музею Славиця Бабамова.

Під маркетингом мається на увазі і Олександр Македонський, чия велична статуя височіє над центральною площею Скоп'є. На сусідній, “для надійності” - його батько, Філіпп II Македонський. 

Тільки проблема у тому, що ні вони, ні безліч інших історичних особистостей, увічнених у статуях, немає реального зв'язку з Північною Македонією. На думку істориків, Олександр Македонський народився у місті Пелла, яке тоді був столицею Стародавньої Македонії, але тепер це територія Греції. На території нинішньої Північної Македонії він не жив, і до його правління країна не має жодного відношення. Хоча проблема навіть не у цьому, каже Славиця Бабамова, а тв ому, що Північна Македонія перевищила свої претензії.

Нинішнє керівництво країни слухає інших істориків, які підтверджують зв'язок із Стародавньою Македонією, а отже, і з Олександром Македонським. Тому прощатися зі статуєю ніхто не планує, і багато місцевих жителів цьому раді - адже, зрештою, нікому не спадає на думку називати великого завойовника Олександром Грецьким.

До речі, у Скоп'є є й інші статуї-подразники: наприклад, болгар злить монументальне зображення царя Самуїла- болгарського царя X століття - навіщо це наш цар стоїть на чужій землі? Албанська частина населення Північної Македонії пішла від зворотного та поставила велику статую на честь албанського воєначальника Скандербега, який у XV столітті очолив повстання проти Османської імперії. Добре, що Росія далеко, інакше Скоп'є було б не уникнути якогось Петра I.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.