Так не чесно: ракетний костюм плавця від NASA ставить під сумнів Олімпійські ігри

Спортсмени прагнуть стати швидшими хоча б на мілісекунди, адже вже тільки це може гарантувати перемогу

NASA, спорт, плавання, Олімпійські ігри, Париж
Ефективність костюмів не гарантує продуктивності плавцям, вважає дехто, та думки розділились.

NASA розробило "ракетний костюм" з технологіями допомоги олімпійським плавцям. Спортсмени ж, які борються за золото на Олімпійських іграх у Парижі нині роблять ставку на новітні купальники як на секретну зброю у басейні. Плавці вважають, що інновації можуть стати вирішальним фактором у їхньому спорті, повідомляє ScienceAlert.

Спираючись на космічні технології, компанія Speedo випустила нову версію свого костюму Fastskin LZR Racer, який вважається найбільш водовідштовхувальним в історії. Цей костюм забезпечує відчуття "невагомості", і його носитимуть найкращі плавці. Серед них Емма Маккін з Австралії, американка Кейлеб Дрессель та британець Адам Піті.

Спортсмени вже відзначили, що костюм швидший, ніж будь-коли і дозволяє їм "просто ковзати" поверхнею води. У костюмах використовується технологія покриття, яка спочатку застосовувалася для захисту супутників.

"Найбільшим фактором у плаванні, оскільки воно відбувається у воді, є опір, це впливає на швидкість. Тому все, що змінює силу опору, на вагу золота", - пояснили фахівці. 

За ці роки купальники пройшли шлях від фланелі, віскози, бавовни, шовку, латексу, нейлону та лайкри до сучасних купальників. Зараз Всесвітня федерація водних видів спорту вимагає, щоб вони були виготовлені з повітропроникних матеріалів, а скандальний суцільний купальник Speedo, який використовувався на Олімпійських іграх 2008 року в Пекіні, був названий "технологічним допінгом".

Безшовний і частково поліуретановий, він був також розроблений за допомогою NASA для більшої плавучості та підтримки м'язів, значно зменшуючи опір і полегшуючи плавання. Це сприяло кількості світових рекордів на Іграх у Китаї. Згодом з'явилися ще більш досконалі моделі, зокрема частково поліуретанові костюми Arena та повністю поліуретанові Jaked 01. Вони побили чергову серію рекордів на чемпіонаті світу 2009 року.

Всесвітня федерація водних видів спорту заборонила костюми на основі полімерів з 2010 року після зростаючої критики, що вони пропонують неприйнятні властивості, які підвищують продуктивність. Суцільні костюми також заборонені. Тепер їх можна носити лише від колінної чашечки до пупка для чоловіків і від коліна до плеча для жінок.

Відсутність доказів

Мінімізація поверхневого опору води залишається ключовим завданням сучасних костюмів, які стискають тіло для сприяння обтічності. Тобто, люди в цих костюмах нібито стають все більше схожими на риб. Але, вплив костюмів на продуктивність все ж залишається непереконливою. У 2019 році вчені вивчили 43 дослідження на цю тему і дійшли висновку, що чіткого консенсусу немає. А, мовляв, тому, що плавці стають швидшими, більше сприяє прогрес у дієті та тренуваннях.

Технологічний прогрес торкнувся не лише купальників. Сучасні окуляри для плавання тепер також можуть надавати інформацію в режимі реального часу, відстежуючи безліч показників, які відображаються всередині окулярів, хоча вони і не дозволені на Олімпійських іграх.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube