В осяжному майбутньому астероїдної загрози для Землі немає, але це не означає, що ми не повинні все передбачити
Протягом багатьох років NASA з партнерами працює над розробкою варіантів реагування на загрозу надмасивного астероїда, що може летіти на Землю. Вчені-астрономи вирішують логічні задачі, завдяки яким гіпотетично або рятують наш космічний дім, або, на жаль, ні. Останній з таких практикумів показав, що людство стикнеться з більш складною реальністю, ніж вважалося, і щоб вижити, йому доведеться попітніти.
В деяких з попередніх симуляцій йшлося про астероїд, що міг влучити в нашу планету, набираючи швидкість під час свого польоту. Йшлося про евакуацію величезної кількості людей на Землі, та час ішов, а ризик зростав, в результаті чого людство гіпотетично втратило Нью-Йорк та Європу, повідомляє IFLScience.
"Зіткнення з великим астероїдом - це потенційно єдине стихійне лихо, яке людство може передбачити за багато років наперед і вжити заходів для його запобігання", - розповіли в американському аерокосмічному агентстві.
Цього разу виклики виявились дещо іншими. Спеціалісти NASA ввели в умови симуляції нові дані, за якими величезний астероїд має зіткнутися з Замлею з 72% вірогідністю вже за 14 років. Крім того, цей астероїд раніше буцімто ніколи не бачили, а нові спостереження не дозволяють обчислити його точну орбіту, склад та розмір. До того ж, астероїд ось-ось має перестати бути видимим з Землі на сім місяців, коли він зайде за Сонце.
За первинними спостереженнями, нібито астероїд міг бути від 60 до 800 метрів та міг впасти десь між західним узбережжям Мексики і США або між Португалією і Саудівською Аравією. Відповідно до умов випробування, якщо астероїд впаде, існує ймовірність в 45%, що ніхто не постраждає, і ймовірність у 28% того, що постраждає щонайменше 100 тисяч людей.
"Невизначеність цих початкових умов дозволила учасникам навчань розглянути особливо складний набір обставин", - пояснили в NASA.
Стало зрозуміло, що в разі реалізації цього сценарію політичні реалії обмежать негайні дії. Тобто бюроктарія стане на заваді порятунку людства. Не зрозуміло, чи зможуть вчені вчасно отримати фінансування задля розгортання програми порятунку та відстеження небезпеки. Крім того, треба буде боротися з дезінформацією. А також немає чіткої структури або стратегії щодо того, хто і як буде керувати цими зусиллями.
Існує багато прогалин у тому, як ми могли б реалістично впоратися з таким сценарієм. Процеси прийняття рішень, своєчасна міжнародна координація, чітка, ефективна і точна комунікація - відсутні в реалістичному сценарії. Навіть надзвичайно успішний DART, що знищує астероїди, ставиться під сумнів. Можливо, вже зараз слід працювати над його альтернативою, щоб не було пізно згодом.
Наразі немає відомої астероїдної загрози для Землі, але якби вона з'явилась, ми повинні бути готові. Ця робота надає вказівки, як побудувати таку готовність.
Також NASA продовжує свою нову місію Near-Earth Object Surveyor - інфрачервоний телескоп, метою якого є саме небезпечні темні астероїди, що ризикують зіткнутися з нашою планетою. Цей інструмент дозволить виявити більшість космічних каменів, здатних знищити цілі міста. Найближчий запуск телескопа запланований на червень 2028 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.