Російська рулетка в космосі: супутник РФ розпався на сотню уламків

Читать на русском

"Мертвий" супутник вже був списаний. Але, вибухнувши, він ще може наробити лиха!

Читать на русском
Космос, Росія, NASA, супутник
Супутник, що розпався, носив символічну назву "Ресурс Р1".

"Мертвий" супутник вже був списаний. Але, вибухнувши, він ще може наробити лиха!

На цьому тижні в космосі розвалився списаний російський супутник "Ресурс Р1". Він створивши хмару уламків на низькій навколоземній орбіті, що змусило астронавтів на борту Міжнародної космічної станції вжити захисних заходів. Причина інциденту, який додав до зростаючої кількості небезпечного космічного сміття, залишається невідомою, повідомляє NYTimes. 

Що сталося у космосі

Одним з пояснень може бути внутрішній вибух давно розрядженої батареї всередині супутника. Інша тривожна можливість полягає в тому, що "Ресурс Р1" зіткнувся з космічним сміттям, яке перебувало на орбіті Землі. Та найбільш тривожна, можливість полягає в тому, що подія була навмисною. У 2021 році Росія навмисно випустила ракету по одному зі своїх неіснуючих супутників на орбіті. Зараз супутник знову пройшов над російським пусковим майданчиком, який міг бути використаний для запуску ракет в час, коли, як стверджується, сталася ця подія. Тому астрофізики не виключають і цю версію, тим більше, що на Росію це так схоже. 

Атака РФ на Starlink?

Розлом "Ресурс Р1" міг перемістити деякі з його уламків на достатньо високу орбіту, щоб поставити під загрозу тисячі інтернет-супутників Starlink, якими керує SpaceX, або навіть Міжнародну космічну станцію. Супутник з вагою в майже 6 тонн, що перебував на орбіті на висоті близько 355 км над Землею, розпався на понад 100 уламків. Фрагментацію супутника "Ресурс Р1" виявила організація LeoLabs, котра відстежує безпеку супутників, що обертаються на орбіті Землі. 

NASA відразу наказало дев'ятьом астронавтам на борту МКС переміститися в безпечні місця, згідно з повідомленням на X. Через годину члени екіпажу повернулися до своєї звичайної діяльності. Космічне командування США між тим відзначило, що "безпосередніх загроз немає". Американські астрофізики тим часом висловилися більш скептично, мовляв, ще нема чіткого розуміння, існує "широкий спектр можливостей", як ситуація може розвиватися далі. Роскосмос як колишній оператор непрацюючого супутника не відповів на запит про коментарі.

Можливі наслідки: ризики зіткнень

Космічні сили США працюватимуть над каталогізацією уламків "Ресурс Р1", хоча це може зайняти кілька місяців. До того часу "це буквально російська рулетка", кажуть науковці. Невідстежуване космічне сміття становить ризик для інших космічних апаратів на орбіті через можливі зіткнення. У найгіршому випадку падіння "Ресурс Р1" може створити ефект доміно: уламки одного супутника вдаряться об інший, що потім зіткнеться з третім - така реакція є дороговартісною і руйнівною, кажуть науковці. Хоча в даному випадку вона здається малоймовірною, втішно додають вони.

Операція по запуску "Ресур Р1"

Країна-агресорка РФ запустила супутник в 2013 році - для спостереження за Землею і отримання знімків з космосу, нібито для допомоги в сільському господарстві, метеорології, транспорті тощо. Росія вивела "Ресурс Р1" з експлуатації у 2022 році. Відтоді супутник повільно втрачав висоту.

Пробема космічного сміття 

Руйнування супутника додало до зростаючої кількості космічного сміття, що включає мертві супутники, загублені сумки з інструментами та багато іншого, навколо Землі. За оцінками NASA, зараз на орбіті перебуває понад 25 тисяч уламків, ширина яких перевищує 10 см. Якщо ж врахувати набагато менші об'єкти, то їхня кількість зросте до 100 мільйонів.

"На орбіті стає тісно", - говорять астрофізики.

Експерти розглядають накопичення космічного сміття як ризик для майбутніх космічних операцій, і вже розробляються проекти для їхнього з видалення з орбіти. Космічні сили США ведуть каталог значного орбітального сміття, щоб запобігти несподіваним зіткненням на кшталт цього. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.