На Сонці стався надзвичайно рідкісний "потрійний" спалах
Вчора по всій поверхні Сонця майже одночасно в чотирьох різних областях вибухнули чотири сонячні спалахи. Оскільки є велика ймовірність, що один з цих спалахів запустив радіоактивний сонячний шторм у напрямку Землі, зазначається в публікації LiveScience. Це щонайменше третій такий сонячний спалах у 2024 році.
Масштабне виверження почалося близько 1:00 ночі за східним часом 23 квітня, повідомила Обсерваторія сонячної динаміки NASA. Майже одночасні спалахи виходили з трьох сонячних плям і великої петлі плазми, розташованої між цими трьома темними плямами. Місця вибухів були відокремлені одне від одного сотнями тисяч кілометрів, а площа між ними охоплювала близько третини поверхні Сонця. Примітоно, що та була звернена до Землі.
Ці вибухи стали частиною одного виверження, відомого як симпатичний сонячний спалах. Цей тип сонячних спалахів відбувається, коли сонячні плями або нитки невидимо з'єднуються масивними петлями магнітного поля, що вигинаються над сонячною поверхнею. Коли одна з них вибухає, те саме відбувається й з іншими. Та зазвичай симпатичні спалахи пов'язуть тільки два вибухи. Однак у цьому випадку спалахів було вдвічі більше, ніж зазвичай, що робить цей спалах суперсимпатичним.
Наразі незрозуміло, якою була сумарна потужність вибуху. Але з огляду на велику площу, охоплену сонячними плямами, існує велика ймовірність того, що принаймні частина уламків попрямує на Землю. Ці уламки будуть масивною хмарою плазми і випромінювання - корональним викидом маси (з корони світила). Це може викликати яскраві полярні сяйва поблизу магнітних полюсів Землі найближчими днями.
Згідно з дослідженням 2022 року, в якому проаналізовано майже 40 років даних про сонячні спалахи, симпатичні спалахи відбуваються під час сонячного максимуму - найактивнішої фази 11-річного сонячного циклу. Деякі дослідники вважають, що цей вибуховий пік вже почався. Причому десь на рік раніше, ніж передбачалося.
Сонячний максимум супроводжується збільшенням кількості сонячних плям на Сонці. Вчора на ближньому боці Сонця налічувалося 14 груп сонячних плям, що є рекордом для найбільшої кількості сонячних плям з початку поточного сонячного циклу в 2019 році.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.