В NASA закликають спостерігати за цим
В найближчі кілька місяців нічне небо Північної півкулі може осяяти неабияке видовище. Незабаром відбудеться рідкісний небесний вибух - подія, яку можна буде побачити неозброєним оком, повідомили в NASA. У сузір'ї Полярної Ведмедиці, на відстані понад 2,5 тисячі світлових років, причаїлася зірка, що готується до вибуху. Це тимчасово перетворить її на один з найяскравіших об'єктів нічного неба. Насправді, цей космічний об'єкт далеко не вперше переживає такий досвід.
Астрономи з нетерпінням чекають, коли вона вибухне. Й не лише тому, що це буде дивовижно, але й тому, що зможуть зібрати безліч даних про вибух зорі, що називається класичною надновою, повідомляє ScienceAlert. Полярна Корона вибухає раз на 80 років, протягом щонайменше восьми століть. Це означає, що вона дуже близька до події, яка трапляється раз у житті людини. Технології ж, які вчені мають для спостереження зараз, значно випереджають ті, які мали під час останньої вибуху зірки в лютому 1946 року.
"Існує кілька повторюваних наднових з дуже короткими циклами, але, як правило, ми не часто бачимо повторний спалах протягом людського життя, і рідко так відносно близько до Сонячної системи. Це неймовірно захоплююче - сидіти в першому ряду", - каже астроном з Центру космічних польотів NASA.
Не плутайте з майже повним знищенням зірок під час катаклізмів, відомих як наднові. Класичні ж наднові - це менші вибухи, які залишають зорі більш-менш цілими і неушкодженими. Причина, чому зірка вибухає неодноразово і за розкладом, полягає в особливостях її типу. Це подвійна зоряна система, яка містить залишки зруйнованого ядра схожого на Сонце, що називається білим карликом, і червоного гіганта-компаньйона.
Білі карлики дуже малі і дуже щільні, розміром між Землею і Місяцем, і вміщують в собі масу, що дорівнює 1,4 від маси Сонця. Це означає, що вони мають досить сильну гравітацію. І якщо у них є бінарний супутник на досить близькій орбіті, вони мають тенденцію висмоктувати з нього переважно водень.
З часом водень накопичується на поверхні білого карлика, стискаючись під дією гравітації. Зрештою, тиск і тепло на нижньому шарі водню стають настільки інтенсивними, що все це спалахує в результаті потужного термоядерного вибуху. Той викидає вражаючий надлишок водню в космос.
Протягом останнього десятиліття астрономи спостерігали за поведінкою подвійної системи, схожої на ту, що спостерігалася перед вибухом 1946 року. Їхній аналіз показує, що це може статися дуже скоро - вже до вересня 2024 року. Нині астрономи дуже пильно стежать за невеликою ділянкою неба, в скупченні сузір'їв - Ліра, Геркулес, Візничий - і невеликою дугою зірок, затиснутою між ними.
Очікується, що наднова розквітне на небі, щоб стати видимою неозброєним оком, а потім поступово зникне з поля зору протягом тижня. Тож у вас буде час, щоб вийти на вулицю і подивитися на неї!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.