Боротьба з мікробами при застуді або з пилком при алергії здатна збільшити ризик зараження
Разом із весняним розквітом природи наближається і сезон алергій, викликаний цвітінням дерев, рослин і квітів. Алергіки починають приймати свої ліки і посилено промивати носи, щоб змити зі слизової дратівливий пилок. До того ж, не скидаємо з рахунків весняні ГРВІ з їх нескінченою нежиттю, яка, як відомо, не лікується, зате “вимивається”. Але в цій простій і повсякденній дії, виявляється, є і ризики для здоров'я, причому часом дуже серйозні і навіть смертельні, повідомляє ScienceAlert.
Насамперед, це стосується тих, хто вважає великою дурістю витрачати гроші на спеціалізовані аптечні спреї для промивання. Адже практично безкоштовно можна отримати засіб порятунку, просто додавши у воду сіль, соду, антисептик чи відвар ромашки. І ось вода і є основним джерелом ризику, оскільки багато хто не морочиться зі стерильним фізрозчином, а робить спрей для промивання на воді з-під крана.
У водопровідній воді живуть амеби, що становлять смертельну небезпеку як для людей з ослабленим імунітетом, так і для здорових. Американські вчені спостерігали за десятьма людьми з хронічним синуситом, які промивали носа водою з-під крана і заразилися акантамебною інфекцією. Акантамебні амеби живуть усюди, поширені у ґрунті та воді, і людям з ослабленим імунітетом краще не зустрічатися з ними. З 10 учасників дослідження троє померли внаслідок зараження, при цьому ще одне вивчення цієї інфекції дало дуже сумні результати її наслідків - смертність у 82% випадків
Ще гірші наслідки у випадку з амебою, що називається Naegleria fowleri або амебою, що пожирає мозок. Рівень смертності навіть здорових людей при зараженні цим паразитом становить 97%.
Взагалі, ніс, як з'ясовується, є вкрай небезпечною для зараження зоною. По-перше, кровоносні судини тут розташовані надто близько. що полегшує патогенам потрапляння в кровотік. По-друге, під час застуди чи алергії судини носі запалюються, розширюються та ще більше наближаються до поверхні,збільшуючи ризик зараження. Вени в області "небезпечного трикутника обличчя", розташованого між верхньою частиною носа і краями рота, йдуть в череп і можуть принести мікробів з носових пазух прямісінько в мозок, а це вже дуже серйозні наслідки. У спробі зупинити поширення інфекції може утворитися тромб, щоб зменшити приплив крові до мозку. Крім того, носові ходи близькі до вух, зубів, горла, очей, і ті ж акантамебні амеби можуть проникнути в рогівку ока і призвести до сліпоти.
До речі, тому водопровідну воду не можна використовувати для промивання контактних лінз.
Загалом промивання носа будь-якою рідиною, навіть стерильною, збільшує ризик зараження, адже в ньому живуть і корисні мікроби, що захищають поверхню носа. Вимиваючи їх, ми даємо шанс шкідникам проникнути в організм.
Тому при інфекціях носових пазух чи вуха рекомендується не використовувати промивання, щоб не поширювати мікробів на інші області і не змивати природне захисне мастило. Якщо ж без промивань ніяк, постарайтеся не заощаджувати на стерильних розчинах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.