Хитра різниця між рівноденням і сонцестоянням: а ви їх розрізняєте

Весняне рівнодення у 2024 році українці зустрічають 20 березня о 05:07.

Сонцестояння, рівнодення, наука, вчені, життя, календар, NASA
Сонцестояння і рівнодення залежить від положення земної осі по відношенню до Сонця

Весняне рівнодення вже майже на порозі. А ще існує таке явище й термін, як сонцестояння. Періодично рівнодення і сонцестояння ототожнюються. Та все ж між ними є різниця, і ось у чому вона полягає. 

Почнемо з рівнодення

Рівнодення припадає на березень і вересень, і це час, коли Сонце опівдні знаходиться точно над екватором. У Північній півкулі це означає початок весни в березні, а в Південній півкулі - початок осені, пише IFLScience з посиданням на National Geographic.

Березневе рівнодення часто називають весняним рівноденням. Термін "рівнодення" походить від латинських слів aequus - рівний і nox - ніч, що означає "рівна ніч". Оскільки земна вісь нахилена, а наша орієнтація на Сонце змінюється протягом року, настає момент, коли тривалість дня стає приблизно рівною ночі, оскільки Сонце знаходиться на небесному екваторі.

Це дає приблизно 12 годин як денного, так і нічного світла, залежно від вашої відстані від екватора. Тобто, простіше кажучи, рівнодення, це день, в якому світло триває так само довго, як і ніч. 

Оскільки рівнодення є вимірюваною астрономічною подією, яка відбувається щороку, його можна передбачити з точністю до хвилини. Отже, у 2024 році, за даними NASA, березневе рівнодення українці зустрінуть о 05:07 і відзначатимуть впродовж 20 березня.

Що таке сонцестояння

Сонцестояння відбувається двічі на рік, тож буває зимове та літнє сонцестояння. За даними Метеорологічної служби, останнє відбувається близько 21 червня в Північній півкулі, тоді як зимове сонцестояння - близько 21 грудня. Простими словами, це найдовший чи найкоротший світловий день в році. 

Під час літнього сонцестояння Сонце досягає найвищої точки в році, а під час зимового сонцестояння - найнижчої за весь рік. Це час у році, коли шлях Сонця є найдальшим на північ або на південь від екватора, а полюси планети або надзвичайно нахилені до Сонця, або віддалені від нього.

Під час літнього сонцестояння Північна півкуля нахилена до Сонця, що призводить до збільшення кількості годин сонячного світла в деяких місцях, таких як Арктика, де сонячне світло може сяяти цілих 24 години. Це призводить до того, що зимове сонцестояння є найкоротшим днем у році, а літнє сонцестояння - найдовшим днем у році.

У рівнодення - день і ніч на добу майже рівні, а під час сонцестояння - день коротший або довший у різні пори року.
У рівнодення - день і ніч за добу майже рівні, а під час сонцестояння - день коротший або довший у різні пори року.

Сонцестояння також можна визначити за сонячним схиленням, тобто за широтою Землі, де Сонце опівдні перебуває безпосередньо над головою. Схилення Сонця - це кут між сонячними променями та екваторіальною площиною. У день літнього сонцестояння сонячне схилення становить близько 23,5° північної широти в тропіку Рака, а в грудні - близько 23,5° південної широти в тропіку Козерога.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube