NASA показало, як тренує місячних собак: умови пекельні

Читать на русском

Робот-собака вміє пересуватися по сльотавому, сирому снігу, а також бігати по пухкому ґрунту і валунах.

Читать на русском
Собаки, роботи, тварини, робототехніка, Місяць, NASA
Собака - найкращий друг людини, твердить стара приказка.

Робот-собака вміє пересуватися по сльотавому, сирому снігу, а також бігати по пухкому ґрунту і валунах.

Собакоподібний біоробот на ім'я Spirit все ще вчиться ходити, але одного дня його можуть відправити на Місяць разом з командою роботів-компаньйонів - досліджувати круті й небезпечні ділянки земного супутника. Цього літа група вчених вирушить на засніжену гору на заході США, щоб навчити собакоподібного робота ходити. Схили гори вкриті вулканічними породами та льодовиками - суворе середовище, яке, на думку дослідників, нагадує Місяць. Саме його Spirit готується з часом дослідити, пише LiveScience.

"Ми досить рано зрозуміли, що ногастий робот має здатність взаємодіяти з ґрунтом так, як не можуть колеса. Це не просто взаємодія з ґрунтом. Вона стосується не лише мобільності, а й дослідження в реальному часі середовища, через яке рухається робот", - поясили його винахідники. 

Spirit вартістю 3 мільйони доларів, розробка якого фінансується NASA, спирається на голову з камерою і чотири металеві ноги, які "відчувають" нерівності рельєфу внизу. Це схоже на те, як людина перевіряє міцність замерзлої річки постукуваннями ноги. Залежно від стабільності ґрунту, Spirit має змінювати швидкість і напрямок руху.

Минулого літа виявили, що робот-собака може пересуватися по сльотавому, сирому снігу, а також бігати по пухкому ґрунту і валунах. Іноді робот-песик спотикався і падав, але хто не падає за таких умов! Вчені розповіли, що на помилках удосконалюють своє творіння. 

Наступного року дослідники планують доопрацювати Spirit на дюнних полях в Нью-Мексико. Поки що немає підтвердженої дати, коли Spirit може ступити на місячний ґрунт.

Роботи-собаки й марсоходи об'єднають зусилля 

Досі Місяць досліджували чотириколісні місяцеходи, починаючи з російського "Лунохода-1", який прибув на поверхню Місяця в 1969 році і пройшов близько 10 кілометрів за 10 місяців. Два роки по тому астронавти місії "Аполлон" використовували апарат, схожий на дюнний атомобіль, щоб проїхати понад 35 кілометрів по Місяцю. Останнім колісним роботом був марсохід Pragyan, частина індійської місії Chandrayaan-3, який подолав 101 метр довкола кратера.

Хоча марсоходи, безперечно, корисні для переправлення астронавтів і транспортування обладнання, вони не можуть їздити крутими схилами, і їхні колеса можуть застрягати при дослідженні південного полюсу Місяця. Там ділянки льоду залишаються у вигляді замерзлого шару на пухкому ґрунті.

Роботів псів саме випробовують.
Роботів псів саме випробовують.

Натомість роботи-собаки можуть підніматися по схилах, перестрибувати через валуни і є більш мобільними для дослідження незнайомих регіонів. Втім, вчені прогнозують, що місяцеходи та роботи-пси зможуть працювати разом, зв'язуючись між собою. Алгоритми задля цього вже розробляють. 

Наприклад, якщо один робот застрягне, інші роботи, що знаходяться поблизу, зможуть врятувати його. Так разом вони зможуть долати пісчані пастки на Місяці, який, на думку вчених, ще дуже погано досліджено. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.