На Землі побудували реактор у сім разів гарячіший за Сонце

Читать на русском

Технологія не має гігантських розмірів, але вона - надпотужна.

Читать на русском
Реактор, технології, наука, вчені, рекорд, Корея, Сонце
Корейський ядерний реактор побив світовий рекорд.

Технологія не має гігантських розмірів, але вона - надпотужна.

Південно - Корейський надпровідний термоядерний реактор побив рекорд, залишаючись у 7 разів гарячішим за ядро Сонця. Він найдовше підтримував температуру в 100 мільйонів градусів. Реаткор розробили в Корейському інституті термоядерної енергії, пише IFLScience. Це один з найсучасніших тестових термоядерних реакторів на планеті.

Названий "корейським штучним сонцем", він продемонстрував стійку температуру термоядерного синтезу протягом майже хвилини і здатність утримувати надзвичайно гарячу плазму протягом понад 100 секунд. Вся система була протестована на те, як вона поводиться в режимі термоядерного синтезу. Експеримент має на меті зробити термоядерний синтез досяжним, ефективним і стійким.

Термоядерний синтез - це те, що живить зірки, але в зірках він відбувається при нижчих температурах, ніж тут, на Землі. Це тому, що гравітація утримує все разом, тому термоядерний синтез відбувається з більшою ймовірністю. Отже, температура, необхідна на Землі для системи Tokamak - реактора у формі пончика - приблизно в сім разів перевищує температуру в ядрі Сонця - в 100 мільйонів градусів.

Випробування 

Компанія KSTAR вперше досягла цього порогу у 2018 році, але лише на 1,5 секунди. Через рік вони змогли утримувати плазму на такій температурі протягом 8 секунд, а в 2020 році збільшили цей показник до 20 секунд.

Останній рекорд був встановлений у 2021 році, коли плазма залишалася гарячою протягом півхвилини. З того часу команда Корейського інституту термоядерної енергії модернізувала пристрій, створивши нове вольфрамове середовище для відводу плазми, і вони змогли підтримувати температуру довше.

Тепер KSTAR може підтримувати надвисоку температуру протягом 48 секунд - і може утримувати гарячу плазму в режимі високої концентрації, відомому як H-режим, протягом 102 секунд. Мета - досягти 300 секунд горіння плазми до кінця 2026 року.

"Незважаючи на те, що це перший експеримент, проведений в середовищі нових вольфрамових диверторів, ретельне тестування обладнання та підготовка кампанії дозволили нам за короткий період досягти результатів, що перевершують попередні рекорди", - сказав директор Дослідницького центру KSTAR.

Для досягнення кінцевої мети роботи винахідники планують послідовно підвищувати продуктивність нагрівальних і струмопідвідних пристроїв, а також забезпечити основні технології, необхідні для довгоімпульсних високопродуктивних плазмових операцій.

Довідка. KSTAR і JET - це реактори-першовідкривачі, що прокладають шлях до повномасштабних прототипів термоядерних реакторів ITER і DEMO. ITER запустять наступного року, він має генерувати в 10 разів більше енергії, ніж було вкладено. Його наступник, DEMO, вироблятиме електроенергію і в 25 разів більше енергії, ніж було вкладено. Очікується, що будівництво DEMO розпочнеться найближчим часом, оскільки плани будівництва планується завершити цього року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.