Лише один відсоток людей на планеті можна вважати поліглотами, тобто людьми, які розмовляє п’ятьма або більше мовами
Деякі люди стверджують, що вони можуть володіти десятками мов, в той час як у світі відомі тисячі мов. Понад половина населення планети розмовляє більш ніж однією мовою. Однак лише один відсоток людей на планеті можна вважати поліглотами, тобто людьми, які розмовляє п’ятьма або більше мовами.
Крім того, є деякі особи, відомі як гіперполіглоти, лінгвістичні майстри, які володіють великою кількістю мов. Хоча й немає чіткого визначення того, скільки мов потрібно знати, щоб вас прийняли в цю елітну групу, пише IFLScience.
Історія пам'ятає італійського кардинала Джузеппе Каспара Меццофанті (1774-1849 роки), який нібито вільно розмовляв більш ніж 38 мовами, а також губернатора Гонконгу Джона Боурінга з 1854 по 1859 рік, який стверджував, що знає 200 мов і може говорити на 100 з них. Достеменно невідомо, чи це не міф. Теоретично не існує обмеження кількості мов, які здатен розуміти людський мозок.
Це також дуже складна річ для кількісної оцінки: що важче - осягнути основи сотень мов чи глибоко зрозуміти кілька. У 2018 році New Yorker глибоко занурився у світ гіперполіглотів і повідомив, що багато хто з них точно не зміг назвати конкретну цифру мов, якими вони говорять (вочевидь, через різний ступінь володіння ними). Їхній аргумент був такий, що, мовляв, ніхто не володіє всіма нюансами мови, це фальшивий стандарт.
Існує також проблема обґрунтування тверджень гіперполіглотів. Як приклад, історія Зіада Фаза, який провів значну частину свого життя в Африці та Південній Америці. До 1998 року він був рекордсменом Гіннеса за кількістю розмовних мов, стверджуючи, що вивчив 59 мов світу.
Однак в ефірі телешоу в 1997 році він не зміг відповісти на деякі з питань глядачів, які були з Єгипту, Фінляндії, Ірану, Росії, Китаю, Греції та Індії. У 2020 році він пояснив пресі, що давно не тренувався, а правда в тому, що це було величезне збентеження.
Незалежно від того, володієте ви двома або 200 мовами, мозок завжди займає особливе місце для нашої рідної мови. Дослідження американських вчених проаналізувало мозок поліглотів, коли вони думали на багатьох різних мовах.
Ті самі ділянки мозку реагували, коли вони слухали знайомі мови, й активність була сильнішою на тих, якими людина володіє з більшою досконалістю. Проте щоразу, коли вони слухали свою основну мову, активність мозкової мережі була значно нижчою.
Дослідження 2020 року показало, що багатомовність може відстрочити розвиток хвороби Альцгеймера. Вивчення іншої мови не усуває деменцію як таку, але допомагає зміцнити схеми в мозку. Це особливо корисно, коли він піддається навантаженню в літньому віці, оскільки це допомагає розподілити активність між більшою кількістю ланцюгів мозку.
Звичайно, вивчення 10 мов не збільшить цей ефект у 10 разів, але спробувати купу різних діалектів навряд чи зашкодить.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.