Загибель українського Трипілля засмутила істориків: розтринькали найкращу для життя цивілізацію

Читать на русском

Занепад утопії, де кілька поколінь все ж таки прожило в рівності прав і можливостей, був викликаний соціально-політичним конфліктом

Читать на русском
Трипілля, історія
Уніфікована система зовнішнього та внутрішнього устрою поселень ілюструвала загальну рівність.

Занепад утопії, де кілька поколінь все ж таки прожило в рівності прав і можливостей, був викликаний соціально-політичним конфліктом

Здається, вчені близькі до розуміння причин виникнення трипільських мегаполісів, що з'явилися в Понтійському степу на території нинішньої України, Молдови та Румунії близько 6200 років тому. Не давало спокою вченим і питання, чому процвітаючі трипільські центри були кинуті людьми і забуті? Останні дослідження дозволяють зробити висновок, що їхня і поява, і розпад - результат політичних рішень, прийнятих окремими людьми і спільнотами, повідомляє IFlScience.

Все порівну, всі рішення – спільні

Трипільські мегаполіси росли і територіально, і чисельно із величезною швидкістю. За часів розквіту трипільської культури, що випереджала решту Європи в соціальному, економічному та духовному аспекті, поселення займали площу близько 320 гектарів, а на кожній ділянці проживало до 15 000 осіб.

Дослідники вважають, що мегаполіси були егалітарними, тобто були суспільством, де всі мали рівні соціальні та громадянські права, і саме це приваблювало сюди людей. Мегаполіси Трипілля довгий час успішно уникали нерівності у добробуті між окремими домогосподарствами, їхні мешканці могли брати активну участь у процесах прийняття політичних рішень, і в цьому був успіх їхньої соціальної структури.

“Усередині трипільських громад мала існувати як егалітарна ідеологія, так і ефективні механізми запобігання соціальній нерівності. Це має на увазі механізми узгодження інтересів усередині поселень та перерозподіл колективно створених надлишків”, — повідомляють автори дослідження.

Щоб зрозуміти, чому ця утопічна система зазнала краху, вчені використали коефіцієнти Джині як засіб оцінки нерівності домогосподарств у трипільських містах. В економіці цей метод використовується для вимірювання відносної концентрації чи нерівності доходів.

Поселення будували округлої форми для однакового доступу всіх до інфраструктури.
Поселення будувалися округлої форми для однакового доступу до інфраструктури.

Однакові будинки зі схожею обстановкою

Дослідники вивчили відмінності у розмірах та поверховості близько 7 тисяч будинків у 38 населених пунктах Трипілля, які спостерігалися протягом двох тисячоліть.

Спираючись на те, що відмінності у розмірах будинків відображають відмінності у добробуті домогосподарств, вчені відзначають зниження соціальної нерівності у трипільських мегаполісах як мінімум до 3800 до нашої ери. Протягом цього часу будинки практично не відрізнялися один від одного ні в поверховості, ні у розмірі. Більше того, і всередині них все було досить уніфіковано та однаково. Самі поселення розбивалися у круглій чи овальній формі, щоб у всіх був рівний доступ до інфраструктурних об'єктів. На громадських місцях розташовувалися величезні “будинки зборів”, що підтверджує участь всіх членів спільноти у прийнятті політичних рішень.

І зміни у просторовому розташуванні поселень, починаючи з 3800 року до н.е. - наслідок зростання соціальної нерівності та розвитку ієрархій соціальних верств. Великі міста у той період почали зменшуватися у розмірах, а в сільській місцевості стали з'являтися дрібні поселення. На думку вчених, крах утопічної системи рівноправності викликав відтік населення з мегаполісів, які згодом просто зникли.

А розпад об'єднаних трипільських мегаполісів був насамперед зумовлений політичними рішеннями, прийнятими окремими людьми та спільнотами.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.