Одну з найнебезпечніших та агресивних пухлин - меланому може виявити звичайний профілактичний огляд
20 травня у багатьох містах України можна буде безкоштовно обстежити свої родимки та перевірити будь-які підозрілі утворення на шкірі. Звісно, далеко не всі медустанови беруть участь у цій щорічній соціальній акції. Наприклад, найбільше їх у Києві та Львові - по вісім клінік, у Дніпрі – три, в Одесі – одна. Хтось може ще приєднатися - час до 20 травня є, а хтось вже приймає безкоштовних пацієнтів, виділивши для цього кілька годин щодня впродовж двох тижнів.
Загалом день діагностики меланоми – це давно існуюча європейська програма, до якої Україна приєдналася лише 2009 року. І, за словами координаторки проекту та заслуженої лікарки України Ольги Богомолець, за ці 15 років на таких безкоштовних оглядах побувало майже пів мільйона людей. І саме на них було виявлено понад півтори тисячі меланом і врятовано півтори тисячі життів. Та визначено понад 4,5 тисячі випадків раків шкіри, багато з яких сьогодні чудово лікуються за одну амбулаторну процедуру.
В Україні меланома посідає друге місце серед злоякісних новоутворень у жінок – і я вирішила, що це вагомий привід перевірити родимки.
Чесно сказати, головною причиною цього походу була, скоріше, цікавість. У соціальних акціях в галузі охорони здоров'я я ніколи не брала участі - досвід пацієнта підказував, що безкоштовне рідко буває комфортним та якісним. Уявлялися втомлені та роздратовані лікарі, яких керівництво нагородило безкоштовним навантаженням, та довгі черги, для яких потрібно мати окремі нерви, час та життя.
Але все вирішилося само собою: із трьох клінік, які в моєму місті беруть участь у цій акції, дві були відкинуті через “живу” чергу, в якій треба було сидіти посеред робочого дня. Третя ж запропонувала на вибір кілька вечірніх варіантів, у різні дні та час, а адміністратор так розмовляла і пояснювала, що як чесна людина я мала якщо не одружитися, то хоча б прийти на прийом.
До візиту, до речі, необхідно готуватися, тобто спочатку оглянути себе самому, запам'ятати всі сумнівні плями, а не лише родимки, провести самодіагностику за правилом АКОРД.
А - це асиметрія родимки, К - край родимки, якщо він стає нерівним, О - забарвлення, якщо вон стає нерівномірним, Р - розмір, якщо родимка росте, Д - динаміка, тобто поява скоринок, тріщин, болю.
Тобто потрібно зібрати всі свої питання та сумніви та запам'ятати, де сумнівні точки. Це дозволить продуктивніше витратити час прийому, чим якщо ви роздягнетеся і дозволите лікареві самому шукати проблемні місця.
До речі, про час прийому: у клініці, куди потрапила, на пацієнта виділяється 30 хвилин. При позитивному результаті цього достатньо, щоб показати, запитати, вислухати та надивитися родимкових фотографій. Не можу сказати, що це гарні портрети, але точно наявні через багаторазове збільшення. Родимки та плями лікар досліджує дерматоскопом, який оцінює рівень небезпеки будь-яких шкірних утворень. Зображення відразу транслюється на смартфоні, і ви можете побачити всі деталі. Зрозуміти, щоправда, не можете нічого, окрім “красиво-не красиво”, але все одразу під час трансляції пояснює лікар.
Портрети родимок, які вимагають спостереження чи видалення, пацієнт отримує відразу на прийомі. У разі необхідності спостереження фото потрібно зберігати до наступного візиту, який доведеться повторити за пів року, щоб можна було перевірити динаміку. У разі поганого діагнозу людина сама вирішує, куди далі звертатися за лікуванням чи видаленням.
За словами лікаря-дерматолога Лариси Музики, люди не біжать до лікарні з будь-якою плямою на шкірі, тому важливо щодня оглядати себе після душу на предмет появи нових або підозрілих утворень.
"Потрібно звертати увагу на асиметрію наявних родимок, якщо вони розростаються в одну зі сторін, якщо стають опуклими, якщо змінюють колір або стають із нерівномірним забарвленням - все це може бути небезпечними ознаками злоякісної освіти. Тривожний симптом – стрімка еволюція, коли родимка розростається”, – попереджає лікар.
Тригерними чинниками є не лише сонце, що стало основним канцерогеном та причиною мутацій, що виникають у клітинах. Але й постійна травматизація - це може бути і ремінь сумки, який тисне на родимку, і заняття спортом, і спідню білизну, і пояс штанів, і прикраси, які зачіпають, і інтенсивне миття мочалкою.
До речі, з будь-якою травмованою родимкою - відірваною, надірваною, кровоточивою або погано загоєною потрібно відразу йти до дерматолога, а не чекати загоєння або, чого доброго, заклеювати пластиром.
За словами дерматолога, профілактичні перевірки виявляють безліч проміжних утворень, які знаходяться між доброякісними та злоякісними.
“Це дозволяє попередити розвиток меланом чи виявити їх у стадії, поки вони лише у шкірі, – каже Лариса Музика. - Коли ще не уражені лімфатичні вузли, не почалося поширення метастазів, які при меланомі розносяться кров'ю по судинах. Якісь із проміжних станів ми можемо одразу лікувати, за якими потрібно спостерігати. Наприклад, базально-клітинна карцинома повинна лікуватися або видалятися відразу, щоб вона не переродилася на рак шкіри”.
Що ж до сонця, шкіра не прощає нам сонячних опіків, і ультрафіолет зараз у рази небезпечніший, ніж 20 років тому, кажуть дерматологи Тому світлошкірі, блондини і рудоволосі не повинні навіть носа показувати на вулицю без сонцезахисного крему з SPF щонайменше 50. Причому через чотири години його потрібно або оновити, або нанести другий шар.
І спробуйте вибрати час для профілактичного огляду. Усього й потрібно - знайти клініку у своєму місті, яка бере участь у проекті, та зареєструватися на прийом по телефону або за посиланням.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини Підписатися на канал у Viber можна тут.