Медики обізвали мюслі кашею з пап'є-маше: знайдено правдиву відповідь

Чи справді мюслі такі вже й корисні. Відповідь може вас здивувати

Здоров'я, корисні поради, харчування, їжа, продукти
Назва мюслі в перекладі з німецької означає "маленька каша"

Оскільки останнім часом популярна каша під дещо загадковою назвою "мюслі" все частіше знаходиться в центрі уваги соціальних мереж, Інформатор оцінив, чи справді вони корисні. Відповідь може вас здивувати! 

Комусь на смак мюслі нагадують вологе пап’є-маше. І все ж, відколи швейцарський лікар вперше приготував їх у 1900 році, мюслі стали улюбленим сніданком для мільйонів людей у всьому світі. Вважається, що мюслі – це найздоровіший спосіб почати день. Та чи це так насправді. 

Минулого року американський кардіолог виступив проти популярної каші у TikTok. Мовляв, вівсяна каша – це "просто пропаганда", яка не має харчової цінності. На його думку, всі ми повинні їсти яйця, пише The Telegraph.

Мюслі: з чого їх роблять

Мюслі – це холодний сніданок на основі вівса й не тільки, пояснюють дієтологи. І додають, що неабияке значення мають пропорції. Традиційно мюслі замочують перед вживанням, і вони містять такі інгредієнти:

  • горіхи,
  • злаки (насіння),
  • цукати,
  • сухофрукти,
  • свіжі фрукти.

"Традиційні рецепти мюслі включають велику частку цільного зерна, наприклад вівса, для отримання клітковини та підтримки енергії – приблизно 70-80%. Плюс горіхи та насіння для корисних жирів і білка – приблизно 10-15%, а також сухофрукти для додання природної солодкості – приблизно 5-10%", – каже авторка книги "Наука про рослинне харчування" Ріан Ламберт.

Зробіть заготовки і зберігайте в зручних баночках.
Зробіть заготовки і зберігайте їх в зручних і геретичних баночках.

Харчова цінність мюслі

Порція домашніх мюслі вагою 45-50 грам, виготовлених зі збалансованої суміші плющеного вівса, горіхів, насіння та невеликої кількості сухофруктів, швидше за все, міститиме:

  • калорійність: 150-200 ккал,
  • білок: 4-6 грам,
  • клітковина: 3-5 грам,
  • вуглеводи: 20-30 грамів на порцію (включає складні вуглеводи з вівса та природні цукри з сухофруктів).

Таким чином, миска пристойних мюслі забезпечить приблизно десяту частину вашої добової норми білка, приблизно таку ж кількість, як яйце, і шосту частину вашої добової потреби в клітковині, а також інші переваги для здоров’я.

В домашніх мюслі також містяться:

  • магній,
  • цинк,
  • залізо,
  • вітаміни.

"Точний харчовий профіль залежить від конкретних типів і кількості використаних інгредієнтів. В цьому й полягає перевага мюслі, оскільки вони дозволяють налаштовувати індивідуальні харчові потреби", - додає дієтологиня.

Мюслі, приготовані природним шляхом, можуть бути фантастичним джерелом поживних речовин. В мюслі зазвичай більше клітковини, білка та стійкого крохмалю. Останній є свого роду вуглеводом, який не перетравлюється в тонкій кишці, а ферментується в товстій. А це живить корисні кишкові бактерії.

Користь мюслі для здоров’я

Овес

Цей основний інгредієнт мюслі забезпечує хорошу дозу клітковини, пояснює дієтологиня. Клітковина покращує травлення та забезпечує відчуття ситості. Насправді овес багатий особливим розчинним сортом під назвою бета - глюкан, який може знизити рівень холестерину й підтримати серце.

Насіння

Насіння є чудовим джерелом білка і здорових жирів, включаючи жирні кислоти омега-3 та омега-6. Цей білок буде розщеплено на амінокислоти, що допоможуть організму відновитися. Водночас здорові жири підтримають серце, мозок і метаболізм.

Горіхи

Горіхи – ще одне чудове джерело корисних жирів та клітковини. Доведено, що клітковина знижує ризик серцевих захворювань, інсульту, діабету 2 типу та навіть раку кишечника. Мигдаль і арахіс також мають високий вміст вітаміну Е, як і насіння соняшнику, що захищає організм від вільних радикалів. Останні пошкоджують клітини, спричиняючи хвороби та старіння.

Загалом, мюслі можуть знизити ризик розвитку ішемічної хвороби серця, кажуть кардіологи. Клітковина живить кишковий мікробіом і має важливий вплив на те, як наш організм поглинає та справляється з холестерином. Отже, хоча яйця чудово підходять для сніданку, мюслі не менш чудові!

Потенційні недоліки мюслі

Однак не всі мюслі однакові. Хоча є багато чудових брендів, та все ж важливо читати етикетку та обирати варіанти без доданого цукру, радять лікарі.

На що звернути увагу 

Деякі популярні мюслі містять тривожні 21 г цукру на 100 г, а це занадто! Навіть мюслі без доданого цукру можуть бути занадто солодкими через вміст сухофруктів. Так, ізюм містить близько 60 г цукру на 100 г. Але зробіть паузу, перш ніж панікувати. Ця природна форма солодощів не обов’язково еквівалентна рафінованим цукрам, які містяться в більш оброблених злаках.

Натуральний цукор у сухофруктах, таких як родзинки, супроводжується такими корисними поживними речовинами, як клітковина, калій і антиоксиданти. Тим часом клітковина в родзинках допомагає уповільнити засвоєння цукру, що може допомогти стабілізувати його рівень в крові порівняно зі швидкими стрибками, спричиненими рафінованим цукром. Таким чином, хоча вміст цукру в мюслі може здаватися високим через сухофрукти, цей тип цукру, як правило, викликає менше занепокоєння, ніж доданий цукор у сильно оброблених продуктах.

Проте мюслі в супермаркеті також можуть містити більш оброблені форми вівса, наприклад, пластівці або овес швидкого приготування. Вони засвоюються швидше, ніж цільні вівсяні каші, тому можуть спричинити більший стрибок рівня цукру в крові та швидше залишити вас знову голодними.

В мюслі можна навіть шоколаж додаваи - але це зайвий цукор.
В мюслі можна навіть шоколад додавати - але це зайвий цукор.

Мюслі й збалансоване харчування

Ну ви вже зрозуміли – найкраще приготувати мюслі самому. Зосереджуючись на цільнозернових продуктах, горіхах і насінні, ви зможете зберегти користь мюслі для здоров’я, зводячи рівень цукру до мінімуму.

Змішайте овес, гречку, подрібнені горіхи й насіння і зберігайте їх в герметичному контейнері. Замість того, щоб включити сухофрукти в базову суміш, вранці додавайте в миску свіжі фрукти. Хоча сухофрукти, додані раніше, теж вихід. 

Ви також можете замочити мюслі на ніч для додаткової їхньої користі. Це збільшить вміст резистентного крохмалю та покращить його засвоюваність. Стійкий крохмаль живить кишкові мікроби та підтримує стабільний рівень цукру в крові.

Деякі люди вмочують мюслі в сік для додаткової солодкості, але це також додає цукор. Замість цього краще використовуйте молоко або воду з невеликою кількістю натурального живого йогурту, що дозволить довше відчувати ситість.

Вердикт: чи здорові мюслі?

Якщо ви їх купуєте, уважно стежте за інгредієнтами, особливо уважно ставлячись до підсолоджувачів. Якщо ви готуєте їх самостійно, постарайтеся не надто захоплюватися сухофруктами.

Але загалом мюслі можуть бути поживним і збалансованим початком дня, особливо якщо вони приготовані з мінімальним додаванням цукру та солі. Це гарне поєднання складних вуглеводів, білків, жирів, клітковини, вітамінів і мінералів. Усі вони сприяють стабільному рівню енергії, здоров’ю травлення та загальному самопочуттю! Це багато переваг для "маленької каші".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube