Ніколи не намагайтеся влаштувати змагання із затримкою дихання з комахою
Якщо ви коли-небудь бачили, як павук вилазить зі зливу вашої ванни, або панічно намагалися змити його в унітаз, то, вірогідно, ставили собі питання, чи здатні комахи вижити у цих водних випробуваннях. Відповідь полягає в тому, що на щастя для них, більшість комах залишаються живими навіть після тривалого перебування під водою, повідомляє IFLScience. Попри те, що всі комахи різні, і деякі краще витримують занурення, ніж інші, такі види, як джмелі, як правило, затримують дихання аж до тижня!
Дослідження, опубліковане цієї весни, яке ледь не втопило цілу популяцію маток джмелів, показало, що 81% зразків звичайного східного джмеля змогли вижити неушкодженими після того, як були повністю занурені у воду протягом семи років. Ці види джмелів зазвичай гніздяться в землі в земляних норах, які особливо чутливі до затоплення. Ось чому вони еволюційно так добре пристосовані до виживання під водою.
Особлива адаптація королеви джмелів означає, що вона може залишатися у своїй норі, щоб перезимувати, навіть коли ризик сильних опадів високий. Цю дивовижну здатність спостерігали в ряді видів, які населяють території, що зазнають сезонних повеней. Це адаптаційна перевага є в будь-яких видів, що риють нори й, відповідно, витримують низький рівень кисню під землею.
У статті 2006 року, де спостерігали за міграційною поведінкою комах у заплавах європейських річок, виявили, що 70% видів рослин і листоїдів зимували в заплаві та витримували занурення. Однак більшість павуків і жужелиць у цьому районі вирішили мігрувати подалі від заплав, як і личинкові форми багатьох видів, що вказує на те, що їхні здатності до занурення менш надійні.
Отже, чому ці комахи настільки вправно витримують занурення та залишаються в норах з низьким вмістом кисню. Все зводиться до того, як вони дихають.
Ссавці, птахи та рептилії дихають за допомогою комбінованої системи дихання та кровообігу, за допомогою якої кисень вдихається в легені та переміщується в кров, яка потім доставляє кисень до тканин і м’язів усього тіла. А от комахи не мають легенів. Фактично їхня дихальна та кровоносна системи повністю розділені. Замість того, щоб вдихати кисень ротом або ніздрями, комахи дихають через отвори, які називаються дихальцями, що знаходяться в грудях і черевці. Потім мережа трахей по всьому тілу комах транспортує та обмінює кисень і вуглекислий газ.
Однак, як і людям, більш активним комахам, наприклад тим, хто здатний літати, потрібно вдихати більше кисню, ніж видам, які ведуть більш сидячий спосіб життя. Вони також, як і люди, виділяють вуглекислий газ як відходи. Ці дихальні відмінності роблять комах високоефективними у використанні кисню, який вони поглинають.
Пропорційно до свого тіла комахи можуть вдихати набагато більше кисню, ніж люди, а також можуть здійснювати переривчастий газообмін, відкриваючи та закриваючи свої дихальця.
Довідка. Переривчастий газообмін - це цикл фаз відкривання, закривання та так званого тремтіння дихальців, що дозволяє комахам переробляти кисень у трахеях, фактично усуваючи потребу в надходженні свіжого кисню протягом тривалих періодів часу.
Це ключовий механізм їхньої здатності виживати в середовищах з низьким вмістом кисню та виходити неушкодженим після повного занурення у воду.
Хоча цей особливий дихальний механізм має свої переваги, він також вважається однією з причин, чому розмір комах залежить від наявності кисню в навколишньому середовищі. Чим більша комаха, тим в неї довші внутрішні трахеї, тому більшим комахам потрібне середовище з більшим вмістом кисню, щоб мати можливість отримати його достатньо.
Отже, чи витримає павук імпровізовану подорож навколо U-подібного повороту? Так, це можливо. Але гуманніше винести його на вулицю.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.