Проста наклейка на горлі допоможе німим заговорити: перший успіх науки

Читать на русском

Вчені винайшли пластир, що перетворює рухи м'язів гортані в електричні сигнали.

Читать на русском
Мова, голос, вчені, наука, штучний інтелект
Згідно з дослідженням, пристрій точно передбачив, що говорили добровольці, приблизно у 95% випадків.

Вчені винайшли пластир, що перетворює рухи м'язів гортані в електричні сигнали.

Новий клейкий пластир зможе допомогти людям з порушеннями голосу знову заговорити, використовуючи штучний інтелект для зчитування рухів м'язів горла і перетворення їх на мову. Невеликий еластичний пластир працює виключно за рахунок рухів м'язів, повідомили американські дослідники, пише ScienceAlert із посиланням на Nature Communications. Водонепроникний пластир розміром приблизно з велику монету, важить лише сім грамів і має 95% точність. Його текстуру порівнюють з текстурою гумової рукавички.

Прикріплений до шкіри, пластир - патч - перетворює рухи м'язів гортані в електричні сигнали, що, в свою чергу, перетворюються на мову за допомогою алгоритму машинного навчання. Останній є різновидом ШІ. Потім динамік відтворює вголос речення, які людина хотіла вимовити. 

Наразі прототип може відтворювати лише певні попередньо записані фрази.
Наразі прототип може відтворювати лише певні попередньо записані фрази.

Важливо, що патч працює без необхідності вловлювати вібрації голосових зв'язок людини, а це означає, що він допоможе відновити мовлення людей з пошкодженими голосовими зв'язками. 

Згідно з дослідженням, майже третина людей страждають принаймні одним розладом голосу протягом життя. Існуючі методи лікування серйозних проблем з голосом, такі як ручні пристрої при цьому можуть бути "незручними, некомфортними або інвазивними", кажуть дослідники.

Експеримент

Щоб протестувати пристрій, вісьмох добровольців без голосових розладів попросили вимовити і прошепотіти п'ять висловів, включаючи "Щасливого Різдва", "Я люблю тебе" та "Я тобі не довіряю". Вони зачитували фрази, стоячи, йдучи і біжучи, щоб продемонструвати, що пластир працює в русі.

Згідно з дослідженням, пристрій точно передбачив, що говорили добровольці, приблизно у 95% випадків. Звісно, є невеликі неточності, наприклад, слово "make" та ім'я "Mark" - пластиру може бути складно розрізнити. Та ці слова з'являються в контексті, з яким пристрій також працює. Він підбирає його.

Перспективи 

На жаль, прототип стане доступним для пацієнтів не завтра, для його вдосконалення знадобляться роки. Адже все, що патч зможе згодом "говорити" за людину, наразі має бути записане, а це - величезний об'єм інформації, пояснили науковці.  

Водночас вони вважажють, існує вірогідність того, що більш досконалі алгоритми дозволять пластиру відтворювати рухи м'язів гортані "без необхідності попереднього запису голосових сигналів".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.