Наш організм не може перетравлювати більшість інгредієнтів жувальної гумки
Жувальну гумку можна придбати в будь-якому магазині. Адже це зручний і швидкий спосіб освіжити дихання або навіть заспокоїтися. Але в дитинстві нас попереджали не ковтати жувальну гумку, бо, ймовірно, на її перетравлення йде сім років. Але чи є правда в цій теорії або це просто міф?
На щастя для тих, хто випадково проковтнув одну-дві жуйки, виведення її з організму не займає близько семи років, за словами Джулії Зумпано, дипломованого дієтолога в Центрі харчування людини клініки Клівленда в Огайо, пише Live Science.
"Як і будь-якій їжі, жуйці потрібно 40 годин, щоб пройти через травну систему і вийти через стул", - сказала Джулія.
Проте, насправді ми не перетравлюємо жувальну гумку.
"Але у нашому організмі немає ферментів, здатних перетравлювати деякі продукти жувальної гумки. Отже, якщо ви проковтнете її, вона пройде через ваш кишковий тракт цілою", - додала доктор Ненсі МакГріл, гастроентеролог із Медичного центру Університету Дьюка.
Це означає, що якщо ви проковтнете жуйку, ви випорожните її цілою, наче шматки неперетравленої кукурудзи.
"У мене було кілька випадків, коли я проводив таку процедуру, як колоноскопія, і знаходив трохи жувальної гумки, яку пацієнт проковтнув. Але знову ж таки, ймовірно, це було те, що вони проковтнули протягом останніх 24 годин, і не те, що було сім років тому", - сказав МакГріл.
За даними Клівлендської клініки, жуйку виготовляють зі штучного продукту, званого основою жувальної гумки, який містить нехарчові інгредієнти, такі як смоли, емульгатори та пом'якшувачі, що не перетравлюються. Проте наш організм здатний перетравлювати деякі інші інгредієнти, що додаються в жувальну гумку, наприклад підсолоджувачі. Отже, якщо ми можемо пропускати неперетравлену жувальну гумку через травну систему, чи є ризик її проковтнути?
"Якщо це один або два шматочки жуйки, ймовірно, з вами не станеться нічого поганого або несприятливого", - сказала МакГріл. "За даними Управління по боротьбі з отруєннями штату Іллінойс, проковтування невеликої кількості жувальної гумки не повинно спричиняти проблем, але велика кількість може призвести до блювоти, закрепу, здуття живота і болю або змін у роботі кишківника.
Однак проковтування жуйки в рідкісних випадках може викликати непрохідність кишківника, якщо хтось з'їдає її багато одразу. Наприклад, у статті 1998 року в журналі "Педіатрія" повідомлялося про три випадки, коли у дітей після проковтування жуйки розвивалася непрохідність стравоходу або кишкового тракту. А згідно зі звітом про випадок 2020 року, опублікованим у журналі Respiratory Medicine Case Reports, у підлітка навіть була обструкція верхніх дихальних шляхів упродовж кількох днів після проковтування жуйки.
Проте ці перешкоди виникають не тільки у дітей. У звіті про випадок за 2020 рік, опублікованому в журналі ACG Case Reports Journal, докладно описано 53-річну жінку, яка зізналася, що ковтала 25 шматочків нікотинової жувальної гумки на день протягом останніх трьох років, перш ніж колоноскопія виявила 30 шматочків жувальної гумки, що застрягли в її сліпій кишці, мішечку на вхід до товстої кишки.
"Ми вважаємо, що заохочення пацієнтів викидати жувальну гумку, а не ковтати її, є необхідним для пацієнтів, які вживають велику кількість жувальної гумки щодня, хоча це очевидно", - написали автори звіту.
Крім того, проковтування занадто великої кількості сорбіту (цукрового спирту, часто присутнього в жувальній гумці без цукру) може спричинити проблеми з травленням, здебільшого діарею, оскільки він втягує воду в кишківник. Наприклад, був випадок, коли Ненсі була студенткою-медиком, і вона побачила пацієнта з незрозумілою діареєю. Лікарі провели з ним безліч аналізів, щоб спробувати з'ясувати причину, але не домоглися прогресу, поки один лікар не помітив біля його ліжка сміттєвий бак, наповнений обгортками жувальної гумки без цукру. Потім пацієнт розповів, як він жував і проковтував безліч шматочків жувальної гумки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.