Вчені з'ясували, яка тварина придумала секс
Учені вважають, що виявили істот, які першими почали займатися сексом. Як виявилося, "піонерами" сексу були риби. Примітивна костиста риба завдовжки приблизно 8 см жила в стародавніх озерах близько 385 млн років тому на території нинішньої Шотландії.
Тварини розмножувалися статевим шляхом відтоді, як еволюціонували, тому перші тварини, які займалися сексом, були першими тваринами, які існували, пише Live Science. Дослідники все ще шукають прямі докази існування перших тварин, але вони, ймовірно, з'явилися протягом останніх 800 мільйонів років, жили в океані та виглядали як губки.
За даними веб-сайту Exploring Our Fluid Earth, розміщеного на сайті Гавайського університету, губки в наших океанах розмножуються статевим шляхом, викидаючи у воду сперму і яйцеклітини, які, з'єднуючись, утворюють нові личинки губок. Але хоча стародавні губки, можливо, були одними з перших тварин, які розмножувалися статевим шляхом, сам цей акт існував задовго до них. Це тому, що форми життя займалися сексом ще до того, як на сцені з'явилися тварини.
"Перші тварини, які займалися сексом, займалися цим ще до того, як стали тваринами", - пояснив Джон Логсдон, доцент кафедри біології в Університеті Айови.
Джон простежує статеве розмноження, шукаючи наявність мейозу - форми клітинного ділення, внаслідок якої утворюються репродуктивні клітини в еукаріотів - організмів з ядром у клітинах, таких як тварини, рослини та гриби.
"Цілком очевидно, що всі еукаріоти або мали здатність до мейозу, або мають здатність до мейозу", - сказав Логсдон. "Логічний висновок тут у тому, що спільний предок усіх нас мав цю здатність".
То коли ж з'явилися перші еукаріоти? На думку Логсдона, відповідь - близько 2 мільярдів років тому, коли прості бактерії могли б брати участь у якомусь генетичному обміні. Проте секс серед морських губок і бактерій сильно відрізняється від статевого акту або копуляції, в якій беруть участь люди і багато інших тварин, які покладаються на більш інтимне внутрішнє запліднення. Як перший доказ цього вчені звертаються до стародавніх скам'янілостей риб.
"Найбільш ранні свідоцтва інтимного статевого розмноження з використанням копуляції отримано від пластинчатовусих риб девонського періоду [419,2-358,9 млн років тому], таких як Microbrachius dicki", - розповів Джон Лонг, професор палеонтології в Університеті Фліндерса в Австралії.
Скам'янілості показують, що самці M. dicki мали парні затискачі для внутрішнього запліднення самок, тоді як у самок були реципрокні генітальні пластини. Лонг і його команда виявили, що самець і самка риби парили пліч-о-пліч під час парування, з'єднавши свої кінцівки, схожі на руки, тож перший статевий акт виглядав як квадратний танець.
"Ми маємо бути вдячні плакодермам як за радість сексу, так і за труднощі дітонародження", - написав Лонг у своїй книзі "Таємна історія акул" (Ballantine Books, 2024).
Статеве розмноження має багато переваг. По-перше, потомство отримує гени від обох батьків, на відміну від нестатевого розмноження, за якого потомство отримує гени лише одного з батьків. Таке поєднання генів дає змогу тваринам краще адаптуватися до змін у навколишньому середовищі.
"Статеве розмноження означає, що генетична структура потомства більш різноманітна, ніж у безстатевих істот, які просто клонують себе (наприклад, медузи), тому набагато менш імовірно, що вся популяція виду буде схильна до знищення хворобами", - додав Лонг. "Ця більша мінливість генофонду підвищує виживаність не тільки [проти] патогенів, а й за змін довкілля, наприклад, за зміни клімату, або навіть кращу переносимість хімічної токсичності, якщо, скажімо, виверження вулканів змінюють хімію морської води".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.