Перевірка шаурми довела обман - ви їсте не те, що вам здається

Тільки 28% зразків дійсно були тим м'ясом, за яке їх видавали.

Шаурма та м'ясо
Дослідники проаналізували склад м'яса і виявили тривожні невідповідності

Польські вчені вивчили інгредієнти донер кебабів, що продаються в різних точках громадського харчування, і отримали невтішні результати. Дослідження, проведене Вроцлавським університетом природничих і біологічних наук, вивчило м'ясо з 35 точок громадського харчування, які пропонують донер кебаби. І тільки 28% зразків дійсно були тим м'ясом, за яке їх видавали.

Дослідження, проведене у 2022 році Вроцлавським університетом наук про навколишнє середовище і життя в Польщі, провело генетичний аналіз 35 зразків м'яса для кебабу, куплених у десятках ресторанів і продуктових крамниць (4 з Німеччини та 31 з Польщі), пише IFLScience.

Використовуючи метод ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), вони перевірили м'ясо на наявність чотирьох різних видів тварин: вівці, курки, корови і свині. Дослідників виявили, що тільки 28% зразків відповідали рекламованому м'ясу, тоді як 60% містили або незадекларовані види м'яса, або заміну на дешевше м'ясо, наприклад, курятину замість ягнятини. Багато з імовірних баранячих шашликів були напхані куркою та/або яловичиною. Деякі баранячі шашлики взагалі не містили баранини, а тільки яловичину та/або курку. Три баранячих шашлики містили навіть свинину. Цікаво, що курячі шашлики здебільшого відповідали своїм етикеткам, хоча один зразок також містив яловичину.

Пам'ятайте, що зразки в польському дослідженні не є репрезентативними для кожного кебаба на планеті Земля, вони просто показують невелику вибірку кебабних у Польщі та Німеччині. Однак подібні аналізи в інших країнах вказують на схожі проблеми і в Україні. Тому, можливо, на щастя, що наша країна не увійшла до цього дослідження.

А ось Велика Британія потрапила під роздачу у 2009 році: під час британського дослідження 76 рад по всій Великій Британії перевірили 494 шашлики на вміст м'яса, маркування та харчову цінність. Близько 40% зразків неправильно маркували м'ясо, присутнє в кебабі, причому до 35% етикеток вказували інші види м'яса, ніж ті, які фактично містилися в кебабі. Шість кебабів навіть дали позитивний результат на свинину, хоча вона не була заявлена як інгредієнт. Дослідження також виявило високий вміст калорій, жирів і солі в деяких із цих кебабів, причому одна порція містила майже цілоденну норму калорій і насичених жирів

Перш ніж шанувальники кебаба почнуть коментувати, слід зазначити, що ці дослідження насамперед зосереджені на донер-кебабах, як їх називають у Європі: популярному турецькому "фастфуді", що готується з м'яса, приготованого на вертикальному рожні, що обертається, інколи його зловісно називають "слоновою ногою". У США іноді доступні схожі форми м'ясного коржа, звані гіро або шаурмою, а в різних частинах світу існують й інші назви.

Хоча ці дані можуть викликати занепокоєння, важливо не судити про всі заклади за цими результатами. Якість і справжність м'яса може дуже сильно відрізнятися, і багато відомих ресторанів пропонують високоякісні варіанти. Як і завжди з хорошою їжею, якість, прозорість і простежуваність є ключовими факторами для довіри споживачів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube