Ідея полягає в тому, що ви спочатку наповнюєте чашку водою і ставите її в морозильник
Дедалі частіше люди кладуть монету в морозилку щоразу, коли відлучаються на кілька днів із дому. Хитрість полягає в тому, що монетка легко дасть зрозуміти, що відбувалося з електрикою під час відсутності господарів вдома. Однак такий спосіб виявився не найнадійнішим.
Цілком можливо, що роблять це через "лайфхак", який широко поширився в соціальних мережах і який дає змогу вам дізнатися, чи розморожувався ваш морозильник і, чи слід вам вживати його вміст у їжу, пише IFLScience. Ідея полягає в тому, що ви спочатку наповнюєте чашку водою і ставите її в морозильник. Коли вода замерзне, покладіть зверху монету і помістіть її назад у морозильник.
Зазвичай передбачається, що якщо монета потонула лише трохи, морозильник був вимкнений недовго, і їжа всередині безпечна для вживання. А якщо монета на дні, то вам, ймовірно, слід викинути їжу. Хоча цей метод широко поширився в Інтернеті, він не обов'язково найнадійніший. Зрештою, лід плаває - якщо все розтане, окрім кола льоду під монетою, а потім знову замерзне, то цей "трюк" сам по собі не дасть жодних вказівок на те, що щось взагалі сталося.
Проте безпека харчових продуктів - це не жарт, тож які ж найкращі способи з'ясувати, чи не відключився морозильник? За даними Університету Небраски, є ще один простий трюк - покласти пару кубиків льоду в герметичний пластиковий пакет або контейнер. Якщо кубики льоду залишаються такими, якими вони є, морозильник або не був вимкнений, або був вимкнений зовсім недовгий час. Але якщо кубики льоду розтанули або були суцільним шматком льоду, то морозильник був вимкнений протягом тривалого періоду часу.
Ви також можете поглянути на саму їжу, яка перебуває в морозильнику - чи є в ній ще кристали льоду, чи вона все ще холодна? Для деяких продуктів, таких як морозиво, кристали льоду означають, що морозильна камера розморозилася і десерт слід викинути. А чи бачите ви плісняву або відчуваєте якийсь неприємний запах? Що б ви не робили, не куштуйте його на смак - якщо його розморозили та знову заморозили, перспектива харчового отруєння дійсно не варта ризику. Хоча Міністерство сільського господарства США стверджує, що за умови, що дверцята залишаються зачиненими, їжа може безпечно зберігатися в повній морозильній камері до 48 годин, а в напівзаповненій - до 24 годин, воно також говорить, що "якщо ви сумніваєтеся, викиньте це".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.