Наявність братів і сестер робить дітей нещасливими - несподіваний висновок

Читать на русском

Нове дослідження спантеличило багатодітні родини.

Читать на русском
Родина, сестри, брати, психологія, вчені
Вчені пояснюють такий результат так званим розмиванням ресурсів в сім'ї.

Нове дослідження спантеличило багатодітні родини.

Побутує думка, що у великій родині живеться і затишніше, й веселіше. Та виявилось, це не зовсім так. Нове дослідження американських вчених показало, що підлітки з багатодітних родин мають гірше психічне здоров’я.

Вчені дослідили стан дітей в сім'ях з великою кількістю братів та сестер в США та Китаї. Особливо чітко ця тенденція проглядала там, де брати й сестри були дуже різного віку. Дослідники поставили низку запитань про психічне здоров’я 9,1 тисячам американських восьмикласників та 9,4 тисячам китайських школярів середнім віком 14 років. При цьому конкретні запитання відрізнялися між країнами, пише The Guardian.

Виявилось, що діти, які нарікають на своїх братів і сестер, можуть мати на це вагомі причини. Адже чим більше братів і сестер у підлітків, тим останні нещасніші. Діти з великих сімей дійсно мали дещо гірше психічне здоров’я, ніж діти з менших сімей. Найбільший вплив було помічено в сім'ях з кількома дітьми, народженими з різницею менше ніж в рік.

Сильніший вплив спостерігався на підлітків, які мали старших братів і сестер, а також коли брати й сестри були різного віку. Вчені пояснюють такий результат так званим розмиванням ресурсів в сім'ї. Найщасливішими в США та Китаї виявились діти, які були в батьків одні. 

"Якщо говорити про батьківські ресурси, як про пиріг, то одна дитина означатиме, що саме вона отримає весь пиріг. Але коли братів і сестер  більше, кожна дитина отримує менше ресурсів і уваги від батьків, і це впливає на її психічне здоров’я", - пояснили вчені.

Але є й інші потенційні пояснення. Наприклад, підлітки з найкращим психічним здоров'ям походили із забезпечених сімей. У США це часто були сім'ї з одним або двома дітьми. У Китаї це були сім'ї з однією дитиною. Відповідно до китайської політики "однієї дитини", близько третини китайських дітей були єдиними дітьми, порівняно з 12,6% дітей у США.

Чи все так насправді

В той же час попередні дослідження свідчать про низку позитивних впливів, пов’язаних із братами й сестрами, що свідчить про складну картину плюсів і мінусів.

Попередня робота вчених показала, що діти, у яких було більше братів і сестер, краще ладнали з іншими в дитячому садку і мали менше шансів розлучитися в подальшому житті – можливо, тому, що вони вже мали певний досвід налагодження близьких стосунків.

Тим часом дослідження 2016 року, в якому взяли участь понад 100 тисяч норвезьких дітей, виявило кращий рівень психічного здоров’я у великих сім’ях.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.