Крім фізичної сили спортсмени використовують унікальний набір розумових навичок, які дозволяють їм досягати успіху
Великого чи дуже хорошого спортсмена від інших відрізняє як якість м'язів і легких, а й якість простору між вухами - мозку. Щоб здобути перемогу над своїми конкурентами, спортсмени повинні бути найшвидшими, сильнішими чи спритнішими у своїх видах спорту. Але крім своєї фізичної сили спортсмени використовують унікальний набір розумових навичок, які дозволяють їм досягати успіху.
Численні дослідження показали, що мозок спортсменів відрізняється від мозку неспортсменів. Ось кілька прикладів того, як спорт унікально формує мозок спортсменів, пише Live Science.
Здатність швидко сприймати візуальну інформацію та приймати відповідні рішення є найважливішою навичкою для спортсменів, особливо тих, хто займається командними видами спорту, такими як футбол чи баскетбол. Професійні командні гравці легше та швидше сприймають візуальну інформацію, ніж інші люди. Вони легко можуть фокусуватися на об'єктах, що рухаються, і відстежувати їх переміщення. Тобто їхній мозок більш майстерний у обробці "динамічних візуальних сцен" або світу, що рухається навколо них.
Спортсмени-акробати, такі як стрибуни у воду та гімнасти, повинні бути дійсно хороші у виконанні послідовностей рухів, не думаючи про це свідомо - явище, у просторіччі відоме як "м'язова пам'ять". Дослідження 2023 року показало, що мозок планує та координує повторювані рухи, подібні до тих, які виконують спортсмени та треновані музиканти, швидко "стискаючи" і "розпаковуючи" важливу інформацію про них. Спочатку послідовність та час кроків програмуються в мозку окремо, але в процесі тренувань ці окремі елементи плавно інтегруються в один сплеск скоординованої мозкової активності. Цей процес включає в корі мозку цілу мережу нейронів, які регулюють рух.
Хороший футбольний воротар повинен вміти за секунду зрозуміти, в яку точку воріт полетить м'яч, щоб встигнути відреагувати і зловити його. Ймовірно, це пов'язано з унікальною здатністю тих, хто відбиває співвідносити візуальні підказки про рухи супротивника з потенційним шляхом м'яча.
Дослідження також показали, що у професійних дайверів, наприклад, верхня скронева борозна (STS) товща, ніж у новачків. STS - це область мозку, яка відіграє важливу роль у сприйнятті руху інших живих істот, а також допомагає розшифровувати наміри, що стоять за цими рухами.
Спортсмени-акробати, такі як гімнасти, мають чудові пропріоцептивні навички або здатність відчувати, де їх тіло знаходиться в просторі. Складна мережа нейронів у мозочку, області біля основи мозку, дозволяє цим спортсменам швидко коригувати курс у повітрі або зберігати рівновагу на снаряді, коли трюк йде не за планом. Якщо ця страхова сітка вийде з ладу, це може призвести до того, що спортсмени втратять контроль над своїм тілом у повітрі, що може мати смертельні наслідки.
Спортсмени повинні вміти відповідним чином розподіляти свою увагу та динамічно перемикатися між різними способами мислення. Наприклад, під час матчу футболісту, який веде м'яч в один бік, може знадобитися швидко змінити напрямок, якщо до нього наблизиться гравець із команди суперника.
Когнітивні навички, необхідні для перемикання уваги, також виявляються і у звичайному житті, наприклад, коли ми одночасно робимо прибирання та слухаємо аудіокнигу. Дослідження 2022 надало докази того, що спортсмени справляються з цим набагато краще, ніж неспортсмени. Примітно, що спортсмени, які тренуються у командних видах спорту, потребують аеробних чи високоінтенсивних інтервальних тренувань, мали особливо покращені навички у цій галузі. Вони вирізнялися своєю когнітивною гнучкістю та здатністю правильно розподіляти увагу, виявили дослідники.
Когнітивні переваги спортивних тренувань можуть поширюватися на все життя. Можливо, ніхто не продемонстрував це краще ніж легендарна канадська легкоатлетка Ольга Котелко, яка встановила понад 30 світових рекордів.
Перед її смертю в 2014 році у віці 95 років вчені дослідили її мозок і виявили, що він на кілька десятків років молодший за фактичний вік чемпіонки. Команда виявила, що Ольга також швидше реагувала на когнітивні завдання і мала кращу пам'ять, ніж в інших людей у цьому віці. Звичайно, загальні висновки не можна робити за одним спортсменом, але Ольга Котелко надала вченим унікальні знання щодо довгострокового впливу спортивних тренувань на мозок.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.