Вовки-мутанти з Чорнобиля дали надію всьому людству: наука в захваті

Популяція цих хижаків має генетичні відмінності від своїх родичів, які живуть за межами зони радіоактивного забруднення

вовки, Чорнобиль
Незважаючи на радіацію, популяція вовків зростає з кожним роком.

У Чорнобильській  зоні відчуження, що займає 2600 квадратних кілометрів, процвітають популяції багатьох видів тварин. Але, здається, ніхто не почувається так добре, як вовки - доказом тому є семиразове збільшення їхньої чисельності порівняно з оточуючими "чистими" територіями. І крім відсутності людей є ще одна причина, яка збільшує шанси на життя для цих хижаків, повідомляє IFlScience.

Щоденне опромінення у шість разів перевищує допустимий рівень

Щоб з'ясувати, чому вовки не вмирають від раку, викликаного радіацією, біолог-еволюціоніст та екотоксиколог із Прінстонського університету Кара Лав разом із колегами 10 років вивчали чорнобильських хижаків.

У 2014 році вчені працювали в Зоні відчуження: брали зразки крові у тварин, на деяких одягли радіонашийники для збору інформації про їхнє місцезнаходження та вплив радіації.

Результати виявилися вражаючими - вовки в Чорнобильській зоні щодня зазнають впливу радіації понад 11,28 мілібарів протягом усього життя. І ця цифра більш ніж у шість разів перевищує встановлену межу для опромінення людей.

Мутації, які стали захисниками від раку

І тоді стало дуже дивно те, що хижаки так активно розмножуються і добре почуваються в зоні радіоактивного забруднення. Хоча є всі підстави для того, щоб популяція просто вимерла.

Але під час досліджень вчені виявили, що у опромінених вовків розвинулися захисні генетичні мутації. По-перше, генетичний аналіз показав, що частини геному вовків набули певної стійкості до раку. По-друге, імунна система тварин зазнала змін, подібно до тих, що виникають у людей з онкологією, коли вони проходять променеву терапію, тобто ту ж радіацію. Все це збільшує шанси хижаків на виживання, навіть якщо вони мають рак.

До речі, вже у 2023 році інше дослідження виявило генетичні зміни і в ДНК напівдиких собак – у Зоні відчуження у них також велика та міцна популяція.

Щодо вовків, відкриття вчених дає надію на можливість порятунку людей з онкологією. Для цього потрібно виявити та вивчити ті самі захисні мутації, які дозволяють тваринам вижити при раку.

Можливо вы пропустили...

Чи наражають на небезпеку цивільне населення України виготовленням дронів

Ярослав Олійник наголошує, що Україна ретельно врахувала ризики, розробляючи план щодо мільйона дронів. У відео ви дізнаєтеся, де планується виготовлення, які заходи передбачається вжити, та чому це неможливо реалізувати в торговельних центрах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube