У дослідженні взяли участь 20 коней, які пройшли триетапний експеримент із винагородою
Дослідники виявили, що коні мають більш високий інтелект, ніж передбачалося раніше. У ході експерименту було виявлено, що ці тварини здатні до стратегічного мислення та планування. Команда сподівається, що результати допоможуть покращити благополуччя коней, оскільки вони продемонстрували, що когнітивні здібності включають "цілеспрямованість".
Старе англійське прислів'я "Можна підвести коня до водопою, але не можна змусити його пити" використовується з XVI століття для опису того, як складно змусити людину діяти у її власних інтересах, пише The Guardian. Дослідження вчених, які займаються кіньми, показують, що використання цієї фрази протягом століть ненавмисно паплюжило коней.
Коні мають здатність мислити та планувати наперед і вони набагато розумніші, ніж вважали вчені раніше, згідно з дослідженням Університету Ноттінгем Трент, в якому аналізувалася реакція тварин на гру, засновану на винагороді. Коні вправно адаптували свій підхід до гри, щоб отримати якнайбільше частування, докладаючи при цьому мінімум зусиль.
"Раніше дослідження припускали, що коні просто реагують на подразники в даний момент, вони не дивляться вперед, не думають наперед і не планують свої дії, тоді як наше дослідження показує, що вони усвідомлюють наслідки та результати своїх дій", - сказала провідний дослідник Луїза Еванс.
Експеримент був поділений на три етапи й у ньому взяли участь 20 коней, яких спочатку заохочували ласощами за те, що вони торкалися носом шматка карти. На другому етапі дослідники почали включати "стоп-сигнал". Коням давали закуску лише в тому випадку, якщо вони торкалися карти, коли стоп-сигнал було вимкнено. В результаті тварини ігнорували світло і безладно торкалися карти.
Але коли на третьому етапі дослідники ввели штраф за дотик до картки при включеному світлофорі - 10-секундний тайм-аут, протягом якого коні взагалі не могли грати в гру, - команда виявила раптове та дуже значне зниження помилок у всіх коней. Коні почали правильно торкатися картки тільки в потрібний час, щоб отримати ласощі.
"Цього тайм-ауту було достатньо, щоб негайно досягти від них бажаного результату", - додала Еванс. "Цього було достатньо, щоб коні сказали: "Гаразд, давайте просто грати за правилами"".
Миттєве перемикання стратегій вказує на те, що у коней вищий рівень когнітивного мислення, ніж вважалося раніше. Це говорить про те, що коні не просто не розуміли принципи гри, а розуміли правила весь час, але проникливо не бачили необхідності приділяти їм багато уваги на другому етапі.
"Коли наставав тайм-аут за те, що вони щось зробили неправильно, вони включалися і починали звертати увагу", - пояснила Еванс. "Така поведінка вимагає від коня думати про майбутнє і воно є дуже цілеспрямованим, оскільки коні повинні зосередитися на тому, чого вони хочуть досягти, і на кроках, які їм потрібно зробити для цього".
Автори дослідження сподіваються, що отримані ними результати надалі дозволять покращити добробут тварин.
"Зазвичай, коли ми починаємо думати, що у тварин можуть бути кращі когнітивні здібності, ніж вважалося раніше, їхній добробут справді покращується. Але також ми показали, що в процесі навчання вам дійсно не потрібно використовувати аверсивні методи або щось занадто жорстке, щоб добитися від коней справді добрих результатів", - підсумувала Луїза.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.