Які тварини можуть впізнати себе в дзеркалі

Дослідники вперше перевірили здатність тварин впізнавати себе у дзеркалі на звичайних шимпанзе у 1970 році

Слон та мавпа
Зараз вважається, що точно можуть впізнати себе у дзеркалі азіатські слони

Хоча люди - єдиний вид на планеті, який активно користується дзеркалами для споглядання себе ж, насправді ми не єдині, хто впізнає власне віддзеркалення. Вчені вже понад півстоліття досліджують цю тему і мають певні досягнення у ній. Неоднозначні результати досліджень змусили вчених обговорити корисність тесту та те, як він допомагає дослідникам зрозуміти когнітивні здібності тварин.

Вчені перевіряли розпізнавання дзеркал у різних видів, починаючи з дослідження шимпанзе (Pan troglodytes), опублікованого в 1970 році, пише Live Science. Тварини, починаючи від мурах і закінчуючи мантами та африканськими сірими папугами (Psittacus erithacus), піддавалися ретельному вивченню щодо ознак самосвідомості при пред'явленні їм дзеркала. Невелика група особин розуміє, що дивиться він. Багато хто - ні. А дехто продемонстрував невизначену поведінку.

"Багато тварин не здають", - розповів Франс де Вааль, приматолог з Університету Еморі, який провів тести на самосвідомість на мавпах-капуцинах, які не пройшли. "Їм потрібно самостійно оглянути візуальну позначку перед дзеркалом без будь-якої підготовки чи винагороди. Це має бути спонтанно. Більшість тверджень у літературі не відповідають цьому опису".

А які тварини пройшли тест? В експериментах з шимпанзе 1970 чотири шимпанзе були анестезовані і позначені червоною фарбою на їх обличчях. Коли вони прокинулися, вони оглянули зазначені області у дзеркалі, що свідчить про розуміння, що вони бачать себе. До речі, тест із відмітками нині вважається найбільш переконливим доказом дзеркальної самосвідомості.

Інші вищі примати також пройшли тест. Орангутани впізнали себе - і навіть ідентифікували мітки на своїх тілах - у дослідженні 1973 року. А у дослідженні 1994 року було помічено, як бонобо оглядають області свого тіла, які вони не змогли б побачити, використовуючи дзеркало.

Результати для горил виявилися більш невизначеними. Мавпи зазвичай сприймають свої відображення як інших тварин, хоча низка суперечливих досліджень показала, що деякі види здатні ідентифікувати себе після інтенсивних програм навчання.

Це було справедливо й для інших тварин, що ставить під сумнів висновки цих досліджень.

"Чи скасовує цей процес навчання результати дзеркального тесту для видів, яким він необхідний?", - запитує Еллен О'Донох'ю, когнітивний психолог з Кардіффського університету у Великій Британії, яка вивчала навчання голубів.

Критики тестів, використовують повчальні вправи, припускають, що така засвоєна поведінка перестала бути надійним доказом самосвідомості. Єдиним іншим наземним ссавцем, який переконливо пройшов тест, був азіатський слон (Elephas maximus) із зоопарку Бронкса (район Нью-Йорка). Проте дослідження, опубліковане в січні 2024 року в журналі Neuron, показало, що миші, схоже, також розпізнають зміни свого тіла у дзеркалі.

Дослідження дельфінів показують, що вони можуть розрізняти свої власні відображення. Дослідження 1995 року з використанням відео замість дзеркал і дослідження 2001 року з використанням дзеркал показали, що дельфіни використовують свої зображення для вивчення міток, залишених на їх тілах.

У 2008 році дослідники, які вивчали євразійських сорок, знайшли перші докази того, що не ссавці здатні до дзеркального саморозпізнавання. Голуби також пройшли цей тест, але після суворого періоду підготовки. А в 2022 році дикі пінгвіни Аделі (Pygoscelis adeliae) також продемонстрували ознаки усвідомлення себе в дзеркалі, хоча вони не відреагували на кольорові нагрудники, надіті їм на шиї замість маркування їхніх тіл.

Досліди на нижчих тваринах були вкрай суперечливими. Дослідження 2015 року показало, що мурахи можуть мати певну самосвідомість, тому що вони намагалися видалити синю фарбу зі своїх голів, дивлячись на своє відображення. Два дослідження показали, що риби можуть пізнавати себе. Один із них, датований 2016 роком, виявив, що манти (різновид схилів), здається, розглядають себе і пускають бульбашки, коли їм показують дзеркало. Проте оцінювальне тестування не проводилося. Експеримент 2019 року із губанами-чистильниками показав, що вони намагалися видалити сліди фарби з нижньої сторони після того, як побачили їх у дзеркалі.

А в дослідженні на мишах 2024 року вчені виявили, що миші видаляли сліди зі свого тіла: ті, хто міг бачити плями, видаляли їх, тоді як миші, які не могли бачити плями, тому що вони зливалися з кольором їхнього хутра, цього не робили. Дослідники також пішли ще далі, скануючи мозок мишей, коли вони видаляли плями. Вони виявили підмножину мозкових клітин, які називаються вентральними нейронами гіпокампа CA1, які активувалися під час дзеркального тесту. А чи відіграє подібна схема роль у самопізнанні людини, ще належить з'ясувати.

Той факт, що ці нібито більш примітивні організми проходять тест із дзеркалом, у той час як деякі з найрозумніших нелюдських тварин, включаючи африканських сірих папуг, його провалили, поставив під питання його корисність. Незрозуміло, чи демонструють ці дослідження справжнє відчуття себе в людському розумінні, чи вони просто вказують на складне усвідомлення тіла.

"Дзеркальний тест може індексувати один аспект самосвідомості. Існує тенденція дивитися на самосвідомість як на все або нічого. Ймовірно, це помилка. Ймовірно, це скоріше градація", - додав когнітивний психолог з Кардіффського університету (Велика Британія) Еллен О'Донохью.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube