Після цієї війни буде щось подібне: вчені зрозуміли, як гени українців змінив Голодомор

Вчені виявили довгостроковий вплив смертельного голоду на цілі покоління українців.

Голод, голодомор, Україна, Росія, СРСР, війна
Голод 1930-х років продовжував впливати на здоров’я наших співвітчизників через 7 десятиліть.

Голодомор 1930-х років забрав життя мільйонів українців. Вчені ж виявили довгостроковий вплив смертельного голоду на цілі покоління. В 1932 і 1933 роках радянська влада влаштувала геноцид українського народу, навмисно позбавляючи продовольства селян - зерна та всієї іншої їжі, включаючи малопридатні й непридатні до споживання продукти. Це призвело до масштабного смертоносного голоду в українських областях.

Аналіз національного реєстру цукрового діабету в Україні показав, що жінки, які пережили ранню вагітність на піку Голодомору в найбільш постраждалих регіонах, мали вдвічі більше шансів народити дитину, в якої згодом розвинеться діабет II типу. Ці діагнози поставили через чотири-сім десятиліть після голоду. Так, австрійські фізики дісталися висновку, що нинішнє повномасштабне вторгнення РФ в Україну також матиме довгострокові наслідки для здоров'я нашої нації, йдеться в матеріалі ScienceAlert. 

"Висновки вказують на потенційні довгострокові наслідки нинішньої російсько-української війни для здоров’я", – пишуть вчені. Новий аналіз дослідив, як недоїдання під час вагітності та в ранньому дитинстві впливає на довгострокові результати здоров’я наступного покоління по всій країні.

За оцінками Всесвітньої продовольчої програми ООН, у 2023 році близько 11 мільйонів українців перебували під загрозою голоду. Того ж року народилося 187 тисяч дітей. Якщо сьогоднішній голод має такий самий вплив на розвиток плоду, як Голодомор, через десятиліття на діабет може захворіти ще 19 тисяч людей. 

Інші дослідження, присвячені Голодомору, теж показали, що цукровий діабет II типу в 1,5 рази частіше зустрічається у чоловіків і жінок, які живуть на територіях, що історично зазнали сильного голоду. Команда вчених з Колумбійського університету порівняла дані про народження з 1930 по 1938 рік у всіх регіонах України, крім одного, використовуючи дані національного реєстру діабету з 2000 по 2008 рік. Підрахунки включали понад 10 мільйонів народжених у Радянській Україні в 1930-1938 роках. Оцінки об’єднали разом дітей різного віку.

Майже 15% українців народилися в регіонах з тотальним голодом, і майже 40% народилися в регіонах з голодом, класифікованим як дуже сильний. Зрештою, вчені відзначили "більш ніж удвічі більшу ймовірність розвитку цукрового діабету II типу в подальшому житті серед осіб, які народилися в українських областях, що зазнали голоду на початку 1934 року. 

Всі ці люди мали б бути зачаті протягом шестимісячного періоду 1933 року, на піку голоду, що забирав приблизно 28 тисяч життів на день. Понад 80% всіх смертей, пов’язаних із Голодомором, припали на перші сім місяців 1933 року. Найгірше голод впливав на перший триместр вагітності. Отже, особливо недоїдання є ризиком хронічних захворювань для людини в майбутньому, якщо воно відбувається на ранніх стадіях розвитку плоду.

"Несприятливі наслідки для здоров’я в середньому віці часто пов’язані з голодом у ранньому віці", - дійшли висновку науковці.

І хоча ймовірність діагностування діабету II типу залежить від багатьох факторів, голод, схоже, є домінуючим фактором, що перекриває всі інші, підсумували вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube