Вчені створять перший у світі льодовиковий цвинтар
Дослідження показують, що вже сьогодні близько двох третин льодовиків світу перебувають на шляху до зникнення - їхня загибель пророкують уже до кінця століття. Наразі вчені ухвалили рішення створити "Глобальний список льодовиків-жертв" для відстеження крижаних щитів, які стають жертвами зміни клімату. Дослідники кажуть, що на такий крок їх надихнули перший у світі похорон льодовика, що відбувся 2018 року в Ісландії.
Проект очолюють дослідники з Університету Райса, яких надихнул перший у світі похорон льодовика, що відбувся в Ісландії в 2018 році, пише IFLScience. Хоча це був суто символічний жест, похорон Окйєкюдля став яскравою подією, що наочно продемонструвала, чому загрожує руйнація через зміну клімату.
"Меморіал Окйєкюдль надихнув багатьох гляціологів у всьому світі підрахувати, скільки льодовиків уже зникло в їхніх країнах", - йдеться у заяві професора Саймени Хоу, культурного антрополога з Університету Райса. "Дослідження 2023 року підрахувало, що тільки в Новій Зеландії розтанули 264 льодовики. У Китаї за останні кілька десятиліть зникло понад 8300 льодовиків. У Глобальному списку льодовиків, які постраждали від зникнення, ми представимо 15 нещодавно втрачених льодовиків по всьому світу, які перебувають під загрозою зникнення, і ми працюватимемо з науковцями та спільнотами, щоб щороку поповнювати цей список, оскільки льодовики продовжують танути".
Проект реалізується напередодні 2025 року, оголошеного Організацією Об'єднаних Націй Міжнародним роком збереження льодовиків. Запуск списку збігається з відкриттям першого у світі льодовикового цвинтаря 17 серпня на півострові Сельтьярнарнес поблизу ісландської столиці Рейк'явіка. Спочатку на цвинтарі встановлять 15 надгробків, висічених з льоду ісландським скульптором по льоду Отто Магнуссоном - на них будуть вказані назви льодовиків з усього світу, які були втрачені через глобальне потепління.
"Як і їхні льодовикові аналоги, ці пам'ятники також розтануть, але церемонія та крижані надгробки стануть яскравим нагадуванням про те, що льодовики світу приречені на ту саму долю, якщо не вжити швидких заходів", - додав Хоу.
Танення льодовикового льоду сприяє підвищенню рівня світового океану, створюючи загрозу прибережним співтовариствам, низовинам і острівним державам, а також збільшуючи ризик повеней та ерозії. Втрата льодовиків також глибоко впливає на природні екосистеми, економіку, суспільство та культуру. Північна півкуля часто опиняється в центрі уваги, коли йдеться про танення льодовиків, проте потепління змінює кріосферні системи по всьому світу - від екваторіальних льодовиків Ман-Джая в Індонезії до континенту Антарктида, що покриває льодом.
Раніше цього місяця вчені опублікували дослідження, в якому йдеться про те, що льодовики в Андах у Південній Америці стали найменшими за останні 11 700 років з моменту останнього льодовикового періоду. А це яскравий натяк на те, що Земля зазнає швидких та інтенсивних змін.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.